مرکز مشاوره فراز

نشانی: بهشهر ، چهار راه گرگان ، خیابان رجائی ، مجتمع نیلوفر ۱۹ ، طبقه اول
به مدیریت: حسن بهروزی
تماس با ما

درباره غرفه

دکتر حسن بهروزی. مازندران بهشهر.          

۰۹۱۱۷۷۴۷۸۱۳

روانشناس و مشاور مدارس_مدرس دانشگاه_مدرس کشوری آموزش پرورش_زوج درمانگر_مشاورادارات و سازمانها_عضو نظام روانشناسی_محقق و مولف کتاب تربیتی

فعالیت های مرکز:

۱_مشاور خانواده

۲_مشاوره پیش از ازدواج 

۳_مشاوره پیش از طلاق

۴_زوج درمانی و روابط زناشویی 

۵_درمان اظطراب و افسردگی

۶_درمان اختلالات یادگیری

۷_تربیت جنسی کودک و نوجوان 

۸_مشاوره تحصیلی و شغلی 

۹_ارتباط موثر بین والدین و فرزندان 

۱۰_برنامه ریزی درسی کنکور

۱۱_تست هوش و انواع آزمونها 

۱۲_مشاوره پایان‌نامه و رساله دکتری

۱۳_برگزاری کلاس های تخصصی و عمومی برای ادارات،سازمان ها و خانواده ها

جهت ثبت نوبت:.  ۰۹۱۱۷۷۴۷۸۱۳           ۰۱۱۴۴۴۰۰۵۱۶

 مازندران بهشهر چهاراه گرگان خیابان شهید رجایی مجتمع نیلوفر نوزده طبقه اول

تلنگر
ما در مسیر زندگی سوگوار فقدان های مختلفی می شویم.
سوگوار عشق از دست رفته، رابطه شروع نشده، شغل از دست رفته، رشته تحصیلی مورد علاقه، دوستی که دیگر نداریمش و...
واکنش اولیه ی همه ما این است که کمی سوگوار شویم و در مقطعی از زمان از کنار سوگش گذر کنیم و به جریان زندگی برگردیم حتی وقتی که در گوشه ای از دلمان دردش می ماند.
اما بعضی آدم ها سوگواری های مزمن دارند. سوگوار خانواده ای که آنطور که دلش می خواست نبودند، سوگوار فرزندی که آنطور که او می خواست موفق نبود، سوگوار آدمی که او را نخواست، سوگوار پشتوانه مالی که نداشت، سوگوار استادی که آنطور که می خواست فرهیخته نبود، سوگوار بی درکی های آدمیان، سوگوار نارفیقی های رفیقان و....
سوگواری مزمن یعنی بخشی از ما هنوز همه واقعیت تلخ را نپذیرفته و هضمش نکرده.
یعنی زخمی باز که هنوز جوش نخورده و عفونتش دارد همه زندگی ما را می گیرد.
ذهن خود را مشغول این که  چرا هضمش نکرده، نکنید. مهم این است که بخشی از شما آمادگی اش را نداشته و بدون درک شدن از جانب خودتان رها شده و این که سوگواری مزمن از ما قربانی درمانده ای می سازد که به ما اجازه نمی دهد زخم را ببندیم و باقی مسیر را برویم.
اگر خودتان سوگواری مزمنی دارید یا در اطرافتان چنین فردی هست، اول لازم است ببینید که شما شاید در زمان از دست دادن ان موضوع درمانده بوده اید و کاری از دستتان بر نمی آمده و شاید حتی بر شما تحمیل شده ولی اکنون برای کنار آمدن با موضوع بیچاره و مستاصل نیستید. فقط کافی است نگاهی از سر شفقت به خود در طی مدتها سوگواری بیندازید تا ببینید که در حق خود انصاف را رعایت نکرده اید.
اگر دیگری با شما بی انصافی کرده شما با ماندن در عزاداری اش با خود بی انصافی نکنید. زخم شما به دیدن و درک کردن و مهر و مراقبت نیاز دارد.
@farazbehshahr1

 موفق ترين روابط عاطفی چه روابطي هستند؟
موفق‌ترین روابط عاطفی، روابطی هستند که در آنها استقلال و فردیت افراد حفظ می‌شود. به بیانی دیگر، روابطی که به وابستگی و تجاوز به حریم یکدیگر آلوده می‌شوند به سرعت فرسوده شده و از بین می‌روند.
از طرفی دیگر، اگر این استقلال از حد خود فراتر رود و به‌جایی برسد که دو نفر نتوانند با هم صمیمیت سالم داشته باشند و به وحدت و یگانگی برسند، آن ‌وقت رابطه آسیب می‌بیند و از بین می‌رود.
همچنین، اگر دو نفر آنقدر به هم وابسته باشند که بخش‌های دیگر زندگی و نقش‌های دیگرشان در زندگی را کنار بگذارند نیز دیری نمی‌گذرد که رابطه آسیب‌ دیده و از بین می‌رود. بنابراین، آنچه در کنار حفظ استقلال و فردیت مهم است : تعادل، عشق، احترام و امنیت است.
بلوغ روانی یعنی اینکه بدانیم چه چیزهایی برای دیگران اهمیت دارد آن را درک کنیم حتی اگر آن چیزها برای خودمان اهمیت چندانی نداشته باشید
@farazbehshahr

  تکنیک شناسایی نگرانی ها
️ نگرانی ها به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
1️⃣ نگرانی های کارساز:
آن دسته از نگرانی هاست که در حل مسائل به شما کمک می کند و منجر به رفتاری می شود که در شرایط فعلی برایتان امکان پذیر است. مثلا نگران هستید  در فصل زمستان سرما بخورید، بنابراین تصمیم می گیرید لباس گرم بپوشید و این کار را انجام می دهید...
2️⃣ نگرانی های دردسر ساز:
به فکرهای مشکل ساز ما مثل (چی می شود اگر...) شدت می بخشد، اما منجر به رفتاری نمی شود که باعث حل مشکل شود. که بعضی مواقع چیزی شبیه به نشخوار فکری است
 مثلا: نگرانی راجع به اینکه هیچ وقت کار پیدا نخواهم کرد...
گام اول برای درمان، تشخیص نگرانی هایتان و تبدیل نگرانی دردسر ساز به نگرانی کارساز می باشد..‌.
️ به منظور تفکیک نگرانی دردسر ساز از نگرانی کار ساز به سوال زیر پاسخ دهید.
آیا نگرانی شما در مورد آن مسئله منطقی است یا خیر؟
آیا برای این مسئله در حال حاضر(یا هرچه سریع تر) می توانید کاری انجام دهید؟
️ اگر پاسخ شما به این دو سوال، خیر است پس در گیر نگرانی دردسر ساز شده اید.
برای رهایی از نگرانی های دردسر ساز کارهای زیر را انجام دهید:
1⃣ نگرانی درباره سوال های بی پاسخ را کنار بگذارید: احتمالا برای هر کسی پیش آمده است که با سوالات چرا؟ مواجه شده است. مثلا چرا این اتفاق برای من رخ داد؟ چرا بقیه با من این طور رفتار می کنند؟
 2️⃣ حال برای اینکه چنین سوالاتی تبدیل به نشخوار فکری نشود باید از خودتان بپرسید: چه پاسخی می توان به این سوال داد؟ آیا در پاسخ به این سوال به جواب مشخصی می رسید؟ اگر جواب مشخصی ندارد ، پس این نگرانی نمونه ای از نشخوار فکری است که باید کنار گذاشته شود...
3️⃣ از خودتان بپرسید: چه مسئله ای را باید حل کنم؟ چنین سوالی شما را به راه حل هایی برای رهایی از نگرانی دردسر ساز می رساند...
@farazbehshahr1

 ⭕️ سبك هاى تصميم گيرى
دينكليج (١٩٩٨) هشت سبك تصميم گيرى را مشخص كرده است:
سبك تصميم گيرى تاخيرى
افراد داراي اين سبك از تصميم گيري حاشيه مى روند و همواره مى گويند بعدا درباره اين موضوع فكر مى كنند.
سبك جبرگرا
افراد داراى اين سبك بر اين باورند كه چه آنها بخواهند و چه نخواهند چيزى كه بايد اتفاق بيفتد مى افتد و آنها اراده اى در تصميمات خود ندارند.
سبك دنباله رو
افراد داراى اين سبك اجازه مى دهند ديگران براى آنها تصميم بگيرند و از تصميمات ديگران بدون چون و چرا تبعيت مى كنند.
سبك فلج كننده
افراد داراى اين سبك هنگام تصميم گيرى آنقدر مضطرب و ترسيده هستند كه معتقدند قادر به تصميم گيرى نيستند يا احساس مى كنند براى تصميم گیری از طرف ديگران تحت فشارند اما از نتايج تصميم گيرى مى ترسند.
سبك تكانشى
افراد داراى اين سبك روش معقول و منطقي براى رسيدن به تصميمات خود را ندارند و بيشتر بر اساس خلق خود رفتار مى كنند به عبارتى اول تصميم مى گيرند و بعد فكر مى كنند.
سبك سردرگم
افراد داراى اين سبك درباره موضوع تصميم گيرى خود آنقدر اطلاعات جمع مى كنند كه عملا در ميان اين اطلاعات گم مى شوند.
سبك شهودى
افرادى هستند كه اعتقاد دارند بايد در تصميم گيرى به حرف دلشان گوش كنند همچنين اعتقاد زيادى به خرافات، رفال گرفتن و استخاره دارند.
سبك با برنامه
اين افراد كارشان مبتنى بر منطق و برقراري تعادل ميان شناخت و هيجان است، آنها بر اين باورند كه بر سرنوشت خويش حاكمند و تمام امور در اراده آنهاست ...!!
@farazbehshahr1

  تعادل در ابراز  محبت
شاید شما هم کسانی را دیده باشید که بیش از حد‌ ابراز مهر می کنند، بخصوص در مقابل یارشان ولی با این وجود به همان اندازه مهر دریافت نمی کنند. گاهی حتی همسران و یارانِ بی تفاوتی دارند و اطرافشان پر است از انسان های طلبکار  محبت.
می دانید چرا؟
چون برای هرچیزی باید قدر و اندازه ای باشد حتی ابراز محب. بسیاری از خانم ها تصور می کنند که محبت بی اندازه باعث تحکیم رابطه شان می شود ولی توجه کنید که در یک  رابطه سالم هرچیزی دو طرفه است، بخصوص محبت.
حالا اگر یکی از طرفین بیش از حد محبتش را ابراز کند، طرف دیگر بعد از مدتی به گرفتن محبت بدون ابراز محبت عادت می کند و چون شما هیچ عکس العمل مهربانانه ای دریافت نمی کنید مرتب محبت تان را به امید مهربانی دیدن از یارتان اضافه می کنید.
از همین جا رابطه خراب می شود شما احساس سرخوردگی می کنید، مرتب احساس می کنید (نکنه من خوب نیستم، نکنه و…) این حس شما را مضطرب می کند و به وادی افسردگی می کشاند.
توجه کنید برای خوب زندگی کردن از خطوط میانی، یعنی تعادل حرکت کنید. برای دوست داشته شدن هر کاری نکنید. این کار سلامت روان تان را به خطر می اندازد. محبت تان را درست، به موقع و  به اندازه خرج کنید
@farazbehshahr1

تکنیک های رفتار با فرزندان

️تشکر کنید:

هر کسی در قبال رفتار خوب، انعطاف بیشتری نشان می دهد. تشکر کردن برای تربیت کودک حرف گوش کن اثرات خوبی دارد. به جای اینکه او را تهدید کنید «دیگر نبینم حوله را روی زمین بیاندازی»، بگویید «مرسی که حوله ات را از روی زمین برمی داری.»
بدین ترتیب، به او این پیام را می دهید که حتی قبل از انجام کاری به حرف شنو بودن او اطمینان دارید.

️غر نزنید، مشاهده کنید:

اگر می بینید فرزندتان کاری را انجام نداده است، سریع به سرزنش کردن و غر زدن رو نیاورید، فقط گزارش موقعیت را بدهید یا شرح دهید.
«یک کت روی زمین افتاده است.» «کی می خواهی آشغال ها را بیرون ببری؟»
پرسیدن در مورد زمان انجام یک کار از استراتژی های خوب برای تربیت کودک حرف گوش کن است. شما به فرزندتان قدرت اختیار و انتخاب زمان و نحوه انجام کار را داده اید. فراموش نکنید که قرار نیست تمام دستورات شما آنی و سریع انجام شوند.
با شرح دادن موقعیت یا پرسش کردن از زمان انجام کار، به فرزندتان این فرصت را می دهید که بدون سرزنش شدن رفتار خود را اصلاح کند و گزینه بهتری را انتخاب کند.
البته فراموش نکنید که در بیان این جملات، لحن نیز اهمیت دارد. نوع گفتن این جملات نباید حالت سرزنش، پرخاشگری و کنایه داشته باشد.

️الگوی خوبی باشید:

برای تربیت کودک حرف گوش کن خودتان هم باید رفتار مشابهی داشته باشید. اگر زود عصبانی می شوید، به حرف های فرزندتان گوش نمی دهید و سریع داد می کشید، انتظار نداشته باشید او رفتاری معقول داشته باشد.
@farazbehshahr1

حسادت در کودکان و راه های درمان

حسادت یکی از شایع ترین واکنش هایی است که در اغلب کودکان و نوجوانان دیده می شود.

– حسادت زمانی بروز می کند که عامل رقابت منفی و مقایسه و هم چشمی و تبعیض مطرح باشد.

– حسادت علاوه بر ایجاد عصبانیت ، تنفر و احساس خود کم بینی در بچه ها ، باعث می شود در سنین بالاتر شخص تماس خود را با محیط و افراد اجتماع از دست بدهد و تنها بماند.

– حسادت غالبا با ترس درونی و خشم همراه است.

– کودک حسود گمان می کند مظلوم واقع شده و کسی از او حمایت نمی کند پس او در صدد انتقام است و حسادت می ورزد.

– ار نظر روان شناسی حدود 1/5 سالگی حسادت در بچه ها ظاهر میشود و در 2 تا 4 سالگی به اوج خود می رسد.

– حسادت برای کودکی که فررند دیگری در خانه متولد می شود به صورت شب ادراری ، خشم ، اضطراب ، افسردگی و بازگشت به رفتارهای دوران کودکی ظاهر می شود.

️راه های درمان

1- فرو نشاندن حسادت کودک از طریق فشار ، اجبار یا تنبیه امکان پذیر نیست.

2- تفهیم و آگاهی : به کودک گفته شود که ما تو را دوست داریم و اگر به کودک دیگر بیشتر توجه می شود به خاطر کوچکی و ناتوانی اوست.

3- رعایت اعتدال :در عین توجه و محبت به کودک کوچکتر بخشی از محبت خود را متوجه کودکان دیگر کنید و از مقایسه آنها بپرهیزید.

4- محبت در تنهایی: کودک حسود را در کنار خود بگیرید ، دست بر سرو رویش بکشید تا احساس کند مورد توجه است.

5- ایجاد زمینه اعتماد: به او اطمینان بدهید که از داشتن چنین فرزندی احساس لذت می کنید.

6-ارجاع کار : کارهای کودک دیگر را در صورت تمایل به کودک حسود واگذار کنید مانند نگهداری ، آرام کردن ، لباس پوشاندن و….

7- جرات دادن : باید به کودک حسود گفت؛ تو قوی و شجاع هستی و می توانی کارهای خودت را انجام دهی.

8- عقده تکانی : نگاه داشتن حسادت به زیان کودک است و لازم است آن را بیان کند و به پدر و مادر بگوید که کودک دیگر را دوست ندارد . برای حفظ خونسردی او اجازه دهید تا احساسش را بیان کند.

10- جایگزین کردن : گاه کودک حسود می خواهد برادر با خواهر خود را کتک بزند ، بهتر است یک عروسک بزرگ به او داد تا دق دلی را یر  آن خالی کند.

11- سعی کنید نقاط مثبتی را در کودک حسود پیدا کنید و او را بدان خاطر بستایید.

12- با بازی درمانی و نقاشی اجازه دهید بچه ها احساس خود را بیان کنند و تخلیه روانی شوند.

13- اعتماد به نفس را در او افزایش دهید.
@farazbehshahr1

چگونه باهوش تر شوید؟

️ متخصصین روانشناسی بر این باورند برای بهبود عملکرد مغز و تقویت بهره هوشی پیشنهادات بسیار راحتی وجود دارد که کمک به افزایش بهره هوشی می کند:

مطالعه کنید؛
دانشجوی زندگی باشید! انسان تک بعدی نیست و فقط به چند بعد سلامت ، ثروت و شادی خلاصه نمی شود. برای بالا بردن هوش کلامی باید در مورد مسایل گوناگون مطالعه کرد و دایره لغات را گسترش داد. مطالعه در مورد تاریخ، روانشناسی، علوم زیستی، علوم طبیعی، هنر، زبان، ریاضی و موسیقی کمک به گسترش تفکر می کند.

️به تفکر خود شخصیت و عمق دهید و حداقل در هفته یک کتاب بخوانید.

ذهن خود را به چالش بکشید؛
انواع بازیهای ذهنی و فکری می تواند باعث تقویت هوش سیال، بهبود عملکرد حافظه و افزایش قدرت تمرکز شود. اگر تنها برای مدتی این کار را تکرار کنید به زودی نتیجه ان را می بینید. سودوکو، حل جدول، حل معما از بهترین گزینه های بازی های تمرینی ذهن است.

موسیقی یاد بگیرید، بنوازید و گوش دهید؛
یادگیری سازهای مختلف می تواند به هماهنگی بدنی شما کمک کند و هوش عملی شما را بالا ببرد. اینکار علاوه بر تقویت هوش عملی می تواند به هوش انتزاعی شما نیز کمک کند. هم چنین موسیقی در هر سبکی کمک به افزایش هوش شنیداری شما می کند.

️اگر هنگام کار وفعالیت روزانه خود به موسیقی گوش دهید کمک بسیار زیادی به تقویت تمرکز شما و هوش شنیداری تان می کند.

یادداشت کنید ؛
هر چقدر می توانید یاداشت کنید! برای شروع می توانید با یادداشت روزانه خاطرات خود شروع کنید. می توانید هر مطلب ساده ایی را به جای ذخیره در تلفن همراه در دفتر یادداشت بنویسید.

️سعی کنید با دست مخالف یادداشت کنید و نیمکره غالب مغز را به چالش بکشید و از نیمکره مخالف مغز نیز بیشتر کمک بگیرید.

تعاملات اجتماعی و میانفردی خود را بیشتر کنید؛
ارتباطات اجتماعی و تعامل میانفردی بیشترین کمک را به افزایش هوش اجتماعی شما می کند، و در عین حال باعث پرورش هوش کلامی و شنیداری هم می شود.

️تعاملات اجتماعی می تواند منجر به احساس تعلق، همدلی و شادی شود
@farazbehshahr1

هنر رها کردن به موقع را بیاموزیم تا به خود و دیگران لطمه نزنیم.
رها نکردن به موقع از وابستگی ناایمن خبر می دهد.

پسرتان را رها کنید. اولویت او باید همسرش باشد.

دخترتان را رها کنید. اولویت او همسر و زندگی اش هست، با شام و ناهار هر روزه او را پیش خود نگه ندارید.

نوه ها شیرین هستند اما آنها را رها کنید قرار نیست نقش فرزندان شما را بازی کنند بگذارید در کنار پدر و مادرشان بزرگ شوند.

لباس هایی که مدتی ست نمی پوشید را رها کنید و به کسی هدیه بدهید.

کینه خواهر و برادر را رها کنید در شرایط ناگوار آنها به داد شما خواهند رسید.

باورهای غلط را رها کنید تا جایی برای افکار و ایده های خوب باز شود.

کسی را که دوست دارید رها کنید تا آزادانه در کنار شما بماند.

"پرنده زیبا در قفس خواهد مرد"
چسبیدن مدام شما به کسی یا چیزی که دوست اش دارید شما و رابطه تان را از بین خواهد برد.
@farazbehshahr1 باورهای زمینه‌ساز رفتار پرخاشگرانه

جاکوبووسکی و لانگ (۱۹۷۸) معتقدند که نُه باور زیر باعث بروز رفتار پرخاشگرانه می‌شوند:

1️⃣ در هر کاری باید برنده شوم.
2️⃣ اگر زورگویی نکنم، هیچ‌کس به حرف من گوش نمی‌دهد.
3️⃣ جهان پر از دشمن است، پس برای این‌که حقم را بگیرم، باید پرخاشگرانه رفتار کنم.
4️⃣ سازش کردن با دیگران، مساوی باخت است.
5️⃣ باید هر طوری شده، روی دیگران تأثیر بگذارم.
6️⃣ هیچ‌کس نباید مانع رسیدن من به اهدافم شود.
7️⃣ با برخی از افراد فقط باید از طریق رفتار پرخاشگرانه ارتباط برقرار کرد.
8️⃣ باید ثابت کنم حق با من است و دیگران اشتباه می‌کنند.
9️⃣ جهان ناعادلانه‌ای است؛ وقتی کسی با من بدرفتاری می‌کند، تحملش برای من خیلی مشکل است.
زندگی خردمندانه. رویکرد شناختی- رفتاری
مایکل نینان، ویندی درایدن
@farazbehshahr1

  ویژگی‌های ارتباط بد

حقیقت:
اصرار می‌کنید که حق با شماست و طرف دیگر اشتباه می‌کند.
سرزنش:
تقصیر را به گردن طرف مقابل می‌اندازید.
شهادت:
مدعی هستید که یک قربانی بی‌گناهید.
تحقیر:
طرف مقابل را به صرف این‌که مطابق میل شما کار نمی‌کند، سرزنش می‌کنید.
توقع:
بی‌آن‌که خواسته‌ی خویش را مطرح کنید، خود را شایسته‌ی برخورد بهتر می‌دانید.
درماندگی:
تسلیم می‌شوید و روزنه‌ی امیدی نمی‌بینید.
انکار:
عصبی و رنجیده‌خاطر هستید و اندوه خود را انکار می‌کنید و حال آن‌که وضع ظاهر شما درست خلاف آن‌را نشان می‌دهد.
پرخاشگری انفعالی:
یا حرفی نمی‌زنید، یا لحن طنز و تمسخر دارید. در اتاق را به هم می‌کوبید و خارج می‌شوید.
سرزنش خویشتن:
به‌جای برخورد با مسئله، طوری رفتار می‌کنید که انگار آدم بد وحشتناکی هستید.
کمک کردن:
به‌جای توجه به افسردگی، رنجش یا خشم طرف مقابل، می‌خواهید با حل مسئله به او کمک کنید.
طعنه:
کلمات یا لحن صدای شما از خصومت یا تنش حکایت دارند که نمی‌خواهید آن‌را آشکارا بازگو کنید.
قربانی کردن دیگران:
معتقدید که گرفتاری از ناحیه‌ی طرف مقابل شماست و تقصیری متوجه شما نیست.
حالت تدافعی:
هرگونه تقصیر خود را کتمان می‌کنید و مدعی می‌شوید که کار شما بی‌اشکال است
به‌جای تصدیق احساسات طرف مقابل، جواب انتقاد او را با انتقاد می‌دهد
به‌جای توجه به مسئله، از بی‌عدالتی‌های گذشته حرف می‌زنید.
از حال بد به حال خوب، شناخت درمانی.
دکتر دیوید برن
@farazbehshahr1 

کک روانمرگی و حزن..
احساسات دلمردگی، حزن، افسردگی، غصه، ترحم به خود، نامیدی و درماندگی از این برنامه‌ی درونی ناشی می‌شود که می‌گوید: «نمی‌توانم
هدف آن، جلب احساس همدردی، ترحم، پشتیبانی و متأسف ساختن دیگران و دریافت کمک می‌باشد
️اثر این احساسات روی طرف مقابل چیست؟
گر چه در ابتدا ممکن است سعی در کمک به ما وجود داشته باشد، به تدریج باعث احساس افسوس و در نهایت اجتناب از ما خواهد شد. چرا اجتناب؟ اجتناب به خاطر انرژی زیادی که ما از آنها طلب می‌کنیم.
ما با انداختن خود در جلوی درب آنها، آنها را از انرژی تخلیه می‌کنیم. این همان گفته مشهور است که  البته ممکن است کمی بیرحمانه به نظر برسد، ولی بسیاری از اوقات حقیقت دارد: «وقتی که می‌خندی، دنیا با تو می‌خندد. وقتی که گریه می‌کنی، تنها می‌گریی.»
حزن و غصه مداوم، دیگران را از ما میراند. آنها بالاخره از آن خسته شده و بدشان خواهد آمد، مگر اینکه خود آنها در سطح بسیار بالایی باشند و بتوانند بدون هیچ خستگی و احساس تهی شدن از انرژی به ابراز شفقت و محبت به ما ادامه دهند.
غصه مزمن موجب خستگی دائمی و پیری زودرس می‌گردد. تنها وقتی می‌توانیم بر آن غلبه کنیم که شهامت این را داشته باشیم که در شرایط مناسب به آن اجازه  بالا آمدن داده و حاضر باشیم که به آن تسلیم شده و آن را رها سازیم
@farazbehshahr1‍ ‍ تکنیک های رفتار صحیح و آگاهانه با کودکان
اکثر والدین وقتی کودک احساس خود را بیان می کند آن احساس را انکار می کنند.
تکرار این موضوع باعث می شود کودک به برداشت های خود اعتماد نکند و آنها را نپذیرد و طرز فکر ما را قبول کند.
این موضوع تاثیر زیادی در کاهش اعتماد به نفس کودک و در نتیجه بیان نکردن احساسات و درخواست های کودک می شود.
مثلا کودک می گوید من گرمم است
و پاسخ والدین : نه هوا کمی سرد شده لباس گرم بپوش
کودک می گوید این برنامه تلویزیونی خسته کننده است
و پاسخ والدین : نه این برنامه خیلی جذاب و آموزنده است و هزاران مورد دیگر.
در این موقع والدین باید خود را جای کودک خود قرار دهند.
کودکی که می خواهد تمام بزرگترهایی که در زندگی برایش اهمیت زیادی دارند بدانند که اکنون او چه احساسی دارد.
️پس می توانید در پاسخ به کودک بگویید :
پس تو هنوز احساس خستگی می کنی ، هرچند که کمی استراحت کردی.
یا من سردم است اما انگار هوا برای تو گرم است.
یا اینکه می بینم این برنامه تلویزیون نظرت را چندان جلب نکرده است⭕️ تهدید به کودک جرأت می دهد.
"اگر یکبار دیگر دوستت را اذیت کنی، یک کتک مفصل می خوری. اگر یکبار دیگر این کار را تکرار کنی من میدانم با تو. صبر کن تا بابا بیاد..."
هنگامی که کودک بارها تهدیداتی از والدین خود میشنود، ولی به ندرت عواقب کار بد خود را میبیند، تهدید به روشی نامناسب و بی حاصل برای مهار رفتار کودک تبدیل میشه، که نه تنها کودک را از انجام کار بد باز نمیدارد بلکه او را حریص تر می کند.
یعنی گاهی اوقات این تهدیدها حتی به کودکان این جرأت و شهامت را می دهد تا پدر و مادر خود را در آن محدوده امتحان کنند و صبر و تحمل آنان را بسنجند.

BE ORIGINAL
*بعضی،چیزها هست*
*که نمیشه خرید،*
*نمیشه فروخت*،
*نمیشه بدست اورد* ،
*باید داشت.*..‌‌‌‌
*مثل اصالت ...‌*
بنابراین
میان (لمپن) و (جنتلمن )تفاوت است.
میان (دریده گویی) و (انتقاد)تفاوت است.
میان(عربده کشی) و (سخنرانی ) تفاوت است .
میان (لوده ) و (باشخصیت) تفاوت است.
میان (وراجی) و (تحلیل)تفاوت است.
میان( گفتگو )و (هذیان گویی )تفاوت است.
میان (رک بودن) و( بی شعوری) تفاوت است .
میان (راحت بودن) و( وقاحت )تفاوت هست.
میان (روشنفکر )و (ولنگار )تفاوت است .
میان( بی قید )و (مستقل) تفاوت است.
میان(اصالت) و (رذالت)تفاوت است .
میان( نجیب بودن) و( عقده ای) بودن تفاوت است.
میان (فحاشی )و (خویشتن داری) تفاوت است .
میان (پرخاشگری )و( جرات مندی )تفاوت است.
میان( پاکی )و (وقاحت) تفاوت است .
*و میان خیلی چیزها تفاوت است*
*و اگر این تفاوت ها را نبینیم و جدی نگیریم با بحران های بسیار بیشتری در حوزه‌ روابط شخصی و اجتماعی مواجه خواهیم شد* مردان و زنان باید یادشان باشد که با همسرشان هم خانه نیستند، بلکه همسرند!
نگذاریم طرف مقابلمان احساس فقر و کمبود کند. ما نباید برای خودمان زندگی کنیم ، بلکه باید برای همدیگر زندگی کنیم و همدیگر را شاد کنیم .
وقتی همسر شدیم باید همسری کنیم نه اینکه فقط به امورات خودمان برسیم. فرق نمی کند، چه زن و چه مرد.
زن و شوهر مکمل هم هستند. هر دو حق زندگی دارند و هر دو باید از زندگی مشترک بهره مند شوند. این منافاتی با شخصیت‌ زن و مرد ندارد و نه مردسالاری است نه زن ذلیلی...!
این معنای درست زندگی است ...
تکنیک شناسایی نگرانی ها
️ نگرانی ها به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شوند:
1️⃣ نگرانی های کارساز:
آن دسته از نگرانی هاست که در حل مسائل به شما کمک می کند و منجر به رفتاری می شود که در شرایط فعلی برایتان امکان پذیر است. مثلا نگران هستید  در فصل زمستان سرما بخورید، بنابراین تصمیم می گیرید لباس گرم بپوشید و این کار را انجام می دهید...
2️⃣ نگرانی های دردسر ساز:
به فکرهای مشکل ساز ما مثل (چی می شود اگر...) شدت می بخشد، اما منجر به رفتاری نمی شود که باعث حل مشکل شود. که بعضی مواقع چیزی شبیه به نشخوار فکری است
 مثلا: نگرانی راجع به اینکه هیچ وقت کار پیدا نخواهم کرد...
گام اول برای درمان، تشخیص نگرانی هایتان و تبدیل نگرانی دردسر ساز به نگرانی کارساز می باشد..‌.
️ به منظور تفکیک نگرانی دردسر ساز از نگرانی کار ساز به سوال زیر پاسخ دهید.
آیا نگرانی شما در مورد آن مسئله منطقی است یا خیر؟
آیا برای این مسئله در حال حاضر(یا هرچه سریع تر) می توانید کاری انجام دهید؟
️ اگر پاسخ شما به این دو سوال، خیر است پس در گیر نگرانی دردسر ساز شده اید
برای رهایی از نگرانی های دردسر ساز کارهای زیر را انجام دهید:
1⃣ نگرانی درباره سوال های بی پاسخ را کنار بگذارید: احتمالا برای هر کسی پیش آمده است که با سوالات چرا؟ مواجه شده است. مثلا چرا این اتفاق برای من رخ داد؟ چرا بقیه با من این طور رفتار می کنند
 2️⃣ حال برای اینکه چنین سوالاتی تبدیل به نشخوار فکری نشود باید از خودتان بپرسید: چه پاسخی می توان به این سوال داد؟ آیا در پاسخ به این سوال به جواب مشخصی می رسید؟ اگر جواب مشخصی ندارد ، پس این نگرانی نمونه ای از نشخوار فکری است که باید کنار گذاشته شود...
3️⃣ از خودتان بپرسید: چه مسئله ای را باید حل کنم؟ چنین سوالی شما را به راه حل هایی برای رهایی از نگرانی دردسر ساز می رساند...‍ تکینیک های تربیت کودک شجاع و قوی
️به تلاش اهمیت دهید، تنها نتیجه مهم نیست.
به جای اینکه تنها به نتیجه کار نگاه کنید، خوب است که نگاهی به تلاش آن‌ها در این مسیر داشته باشید. اگر کودک شما ناامید شده، با او همدردی کنید. ممکن است در این مسیر آن‌ها ناامید شوند و گریه کنند، اما درک شما یک کمک خواهد بود. آن‌ها از این رفتار یاد می‌گیرند که تمرکز کنند و دوباره تلاش کنند.
همیشه به کودکان قوت قلب بدهید. این قوت قلب به رشد اعتماد به نفس کمک می‌کند. این قدم در تربیت کودک قوی ضروری است.️اجازه دهید آن‌ها حل کننده مشکلات باشند.
هنگامی که ما وارد یک مسئله می‌شویم و سعی می‌کنیم کار کودک را راحت کنیم، به او ضربه می‌زنیم. ما به قوه حل کننده مشکلات آن‌ها آسیب می‌زنیم و اجازه نمی‌دهیم این قوه رشد کند. مراقبت بیش از اندازه از کودک، اضطراب آن‌ها را طی مرور بیشتر خواهد کرد. گاهی اوقات ما باید اشتباه کنیم، تا چیزی یاد بگیریم.️روی توانایی‌های مشخصی که کودک برای مقابله با شرایط مختلف نیاز دارد تمرکز کنید.
به عنوان مثال، اگر فرزند شما اسباب‌بازی خود را گم کرده، به او کمک کنید که فکر کند، آخرین بار کجا با اسباب‌بازی بوده است. در این صورت، احتمال پیدا شدن هم بالاتر خواهد رفت.
️هنگامی که در مورد یک مشکل بحث می‌کنید از پرسیدن «چرا؟» پرهیز کنید و به جای آن از «چگونه؟» استفاده کنید. بدین ترتیب کودک شما هم از خود می‌پرسید چگونه می‌توان یک مشکل را جبران کرد یا آن را بهتر کرد. یک کودک قوی بهتر می‌تواند از پس مشکلات، آزمون‌ها و موفقیت‌های پیش رو بربیاید. موفقیت آینده آن‌ها بسته به همین تمرینات است.
همسرداري
وقتی بحثتون میشه و دلخوری پیش میاد اجازه نديد دلخوری به روز بعد بکشه. از دلش دربیاريد و بی تفاوت نخوابيد.
این حس بی تفاوتی از تلخ ترین حس هایی است که روان همسرتون رو آزار میده.
همون شب در موردش حرف بزنين و روز بعدتونو با شادی و رضایت از هم شروع کنين وگرنه روزی که با ناراحتی از شب قبل شروع بشه، اون روز هم هدر میره. حیفه روزای عمر و جوونیتون... نذارين به كام خودتون و شریکتون تلخ بمونه.
نترس با مهربونی و از خودگذشتگی کوچیک نمیشی.
بازم میگم اگه گذشت آدمو کوچیک می کرد خدا بااین همه گذشتش آنقدر بزرگ نبود.
️ آفرين به همسرانی که حتی تو لحظات ناراحتی و دلخوری کنارهم هستن و جاشون رو از هم جدا نمیکنن.
قرار نیست نوجوان شما کامل باشد!
گاهی برخی از والدین توقعاتی از نوجوانشان دارند که مثلا نوجوانشان باید معدل بالای 19 داشته باشد، حتما باید فلان رشته‌ی تحصیلی را بخواند، باید فلان کلاس آموزشی را برود، نباید با موبایل بازی کند، نباید شیطنت کند، نباید اشتباه کند، ...باید .... نباید ...باید ..... نباید ...!
نوجوانان ربات نیستند که توسط شما برنامه ریزی شوند. آنها انسان هستند و توسط خالق خود صاحب درک و شعور و قدرت تفکر بوده و شما والدین صرفا می بایست با بارش مهربانی و عشق و پذیرش بگذارید آنها رسالت خود را جستجو کنند و بیابند و زندگی کنند و شما هم به عنوان یک راهنما و دوست در کنار آنها و نه در مقابلشان گام بردارید. هر ازگاهی نوجوانتان را سورپرایز کنید تا با بودن با شما خشنود باشند.
دختران و پسران در سنین نوجوانی علاقه خاصی به استقلال، جدا شدن از خانواده و پیوستن به گروه هم‌سالان دارند و در مقابل بسیاری از والدین از ناشناخته بودن دوستان فرزندانشان احساس نگرانی دارند اما بهترین راه برای اینکه هم با دوستان فرزندتان آشنا شوید و خیال خود را راحت کنید و هم فرزندتان را خوشحال کنید این است که هر چند وقت یک بار یک مهمانی دوستانه ای ترتیب دهید و دوستان فرزندانتان را با خانواده هایشان به صرف عصرانه دعوت کنید یا با آنها قرار کوهنوردی، پارک و ... بگذارید.
تکنیک های رفتار با فرزندان
️تشکر کنید
هر کسی در قبال رفتار خوب، انعطاف بیشتری نشان می دهد. تشکر کردن برای تربیت کودک حرف گوش کن اثرات خوبی دارد. به جای اینکه او را تهدید کنید «دیگر نبینم حوله را روی زمین بیاندازی»، بگویید «مرسی که حوله ات را از روی زمین برمی داری.»
بدین ترتیب، به او این پیام را می دهید که حتی قبل از انجام کاری به حرف شنو بودن او اطمینان دارید.
️غر نزنید، مشاهده کنید:
اگر می بینید فرزندتان کاری را انجام نداده است، سریع به سرزنش کردن و غر زدن رو نیاورید، فقط گزارش موقعیت را بدهید یا شرح دهید.
«یک کت روی زمین افتاده است.» «کی می خواهی آشغال ها را بیرون ببری

پرسیدن در مورد زمان انجام یک کار از استراتژی های خوب برای تربیت کودک حرف گوش کن است. شما به فرزندتان قدرت اختیار و انتخاب زمان و نحوه انجام کار را داده اید. فراموش نکنید که قرار نیست تمام دستورات شما آنی و سریع انجام شوند
با شرح دادن موقعیت یا پرسش کردن از زمان انجام کار، به فرزندتان این فرصت را می دهید که بدون سرزنش شدن رفتار خود را اصلاح کند و گزینه بهتری را انتخاب کند.
البته فراموش نکنید که در بیان این جملات، لحن نیز اهمیت دارد. نوع گفتن این جملات نباید حالت سرزنش، پرخاشگری و کنایه داشته باشد.
️الگوی خوبی باشید:
برای تربیت کودک حرف گوش کن خودتان هم باید رفتار مشابهی داشته باشید. اگر زود عصبانی می شوید، به حرف های فرزندتان گوش نمی دهید و سریع داد می کشید، انتظار نداشته باشید او رفتاری معقول داشته باشد.حسادت در کودکان و راه های درمان
حسادت یکی از شایع ترین واکنش هایی است که در اغلب کودکان و نوجوانان دیده می شود.
– حسادت زمانی بروز می کند که عامل رقابت منفی و مقایسه و هم چشمی و تبعیض مطرح باشد.
– حسادت علاوه بر ایجاد عصبانیت ، تنفر و احساس خود کم بینی در بچه ها ، باعث می شود در سنین بالاتر شخص تماس خود را با محیط و افراد اجتماع از دست بدهد و تنها بماند.
– حسادت غالبا با ترس درونی و خشم همراه است.
– کودک حسود گمان می کند مظلوم واقع شده و کسی از او حمایت نمی کند پس او در صدد انتقام است و حسادت می ورزد.
– ار نظر روان شناسی حدود 1/5 سالگی حسادت در بچه ها ظاهر میشود و در 2 تا 4 سالگی به اوج خود می رسد.
– حسادت برای کودکی که فررند دیگری در خانه متولد می شود به صورت شب ادراری ، خشم ، اضطراب ، افسردگی و بازگشت به رفتارهای دوران کودکی ظاهر می شود.
️راه های درمان
1- فرو نشاندن حسادت کودک از طریق فشار ، اجبار یا تنبیه امکان پذیر نیست.
2- تفهیم و آگاهی : به کودک گفته شود که ما تو را دوست داریم و اگر به کودک دیگر بیشتر توجه می شود به خاطر کوچکی و ناتوانی اوست.
3- رعایت اعتدال :در عین توجه و محبت به کودک کوچکتر بخشی از محبت خود را متوجه کودکان دیگر کنید و از مقایسه آنها بپرهیزید.
4- محبت در تنهایی: کودک حسود را در کنار خود بگیرید ، دست بر سرو رویش بکشید تا احساس کند مورد توجه است.
5- ایجاد زمینه اعتماد: به او اطمینان بدهید که از داشتن چنین فرزندی احساس لذت می کنید.
6-ارجاع کار : کارهای کودک دیگر را در صورت تمایل به کودک حسود واگذار کنید مانند نگهداری ، آرام کردن ، لباس پوشاندن 
7- جرات دادن : باید به کودک حسود گفت؛ تو قوی و شجاع هستی و می توانی کارهای خودت را انجام دهی.
8- عقده تکانی : نگاه داشتن حسادت به زیان کودک است و لازم است آن را بیان کند و به پدر و مادر بگوید که کودک دیگر را دوست ندارد . برای حفظ خونسردی او اجازه دهید تا احساسش را بیان کند.
10- جایگزین کردن : گاه کودک حسود می خواهد برادر با خواهر خود را کتک بزند ، بهتر است یک عروسک بزرگ به او داد تا دق دلی را یر  آن خالی کند.
11- سعی کنید نقاط مثبتی را در کودک حسود پیدا کنید و او را بدان خاطر بستایید.
12- با بازی درمانی و نقاشی اجازه دهید بچه ها احساس خود را بیان کنند و تخلیه روانی شوند.
13- اعتماد به نفس را در او افزایش دهید.

تفاوت زن و مرد در بیان احساسات!
زن ها برای اين كه  احساسات خود را بيان كنند، از اقسام كلمات مبالغه‌آميز و «ترين‌ها» استفاده می‌كنند و مرد در برابر الفاظ مبالغه‌آميز چون منظور زن را درک نمی‌كند، واكنش‌های منفی نشان می‌دهد.
وقتی زن می‌گويد: «هيچ وقت به حرف هايم  گوش نمی‌دهی!»
مرد حس می‌كند كه زن دارد حرفی غير منطقی می‌زند.
در صورتي كه معنای جمله زن اين است: «الان آن‌طوری که بايد به من توجه كنی، توجه نمی کنی و نیاز به توجه تو دارم.

باورهای زمینه‌ساز رفتار پرخاشگرانه
جاکوبووسکی و لانگ (۱۹۷۸) معتقدند که نُه باور زیر باعث بروز رفتار پرخاشگرانه می‌شوند:
1️⃣ در هر کاری باید برنده شوم.
2️⃣ اگر زورگویی نکنم، هیچ‌کس به حرف من گوش نمی‌دهد.
3️⃣ جهان پر از دشمن است، پس برای این‌که حقم را بگیرم، باید پرخاشگرانه رفتار کنم.
4️⃣ سازش کردن با دیگران، مساوی باخت است.
5️⃣ باید هر طوری شده، روی دیگران تأثیر بگذارم.
6️⃣ هیچ‌کس نباید مانع رسیدن من به اهدافم شود.
7️⃣ با برخی از افراد فقط باید از طریق رفتار پرخاشگرانه ارتباط برقرار کرد.
8️⃣ باید ثابت کنم حق با من است و دیگران اشتباه می‌کنند.
9️⃣ جهان ناعادلانه‌ای است؛ وقتی کسی با من بدرفتاری می‌کند، تحملش برای من خیلی مشکل است.
زندگی خردمندانه. رویکرد شناختی- رفتاری
مایکل نینان، ویندی درایدن

همسرداري
وقتی بحثتون میشه و دلخوری پیش میاد اجازه نديد دلخوری به روز بعد بکشه. از دلش دربیاريد و بی تفاوت نخوابيد.
این حس بی تفاوتی از تلخ ترین حس هایی است که روان همسرتون رو آزار میده.
همون شب در موردش حرف بزنين و روز بعدتونو با شادی و رضایت از هم شروع کنين وگرنه روزی که با ناراحتی از شب قبل شروع بشه، اون روز هم هدر میره. حیفه روزای عمر و جوونیتون... نذارين به كام خودتون و شریکتون تلخ بمونه.
نترس با مهربونی و از خودگذشتگی کوچیک نمیشی.
بازم میگم اگه گذشت آدمو کوچیک می کرد خدا بااین همه گذشتش آنقدر بزرگ نبود.
️ آفرين به همسرانی که حتی تو لحظات ناراحتی و دلخوری کنارهم هستن و جاشون رو از هم جدا نمیکنن.

 قرار نیست نوجوان شما کامل باشد!
گاهی برخی از والدین توقعاتی از نوجوانشان دارند که مثلا نوجوانشان باید معدل بالای 19 داشته باشد، حتما باید فلان رشته‌ی تحصیلی را بخواند، باید فلان کلاس آموزشی را برود، نباید با موبایل بازی کند، نباید شیطنت کند، نباید اشتباه کند، ...باید .... نباید ...باید ..... نباید ...!
نوجوانان ربات نیستند که توسط شما برنامه ریزی شوند. آنها انسان هستند و توسط خالق خود صاحب درک و شعور و قدرت تفکر بوده و شما والدین صرفا می بایست با بارش مهربانی و عشق و پذیرش بگذارید آنها رسالت خود را جستجو کنند و بیابند و زندگی کنند و شما هم به عنوان یک راهنما و دوست در کنار آنها و نه در مقابلشان گام بردارید. هر ازگاهی نوجوانتان را سورپرایز کنید تا با بودن با شما خشنود باشند.
دختران و پسران در سنین نوجوانی علاقه خاصی به استقلال، جدا شدن از خانواده و پیوستن به گروه هم‌سالان دارند و در مقابل بسیاری از والدین از ناشناخته بودن دوستان فرزندانشان احساس نگرانی دارند اما بهترین راه برای اینکه هم با دوستان فرزندتان آشنا شوید و خیال خود را راحت کنید و هم فرزندتان را خوشحال کنید این است که هر چند وقت یک بار یک مهمانی دوستانه ای ترتیب دهید و دوستان فرزندانتان را با خانواده هایشان به صرف عصرانه دعوت کنید یا با آنها قرار کوهنوردی، پارک و ... بگذارید.

 تکنیک های رفتار با فرزندان
هر کسی در قبال رفتار خوب، انعطاف بیشتری نشان می دهد. تشکر کردن برای تربیت کودک حرف گوش کن اثرات خوبی دارد. به جای اینکه او را تهدید کنید «دیگر نبینم حوله را روی زمین بیاندازی»، بگویید «مرسی که حوله ات را از روی زمین برمی داری
بدین ترتیب، به او این پیام را می دهید که حتی قبل از انجام کاری به حرف شنو بودن او اطمینان دارید.
️غر نزنید، مشاهده کنید:
اگر می بینید فرزندتان کاری را انجام نداده است، سریع به سرزنش کردن و غر زدن رو نیاورید، فقط گزارش موقعیت را بدهید یا شرح دهید.
«یک کت روی زمین افتاده است.» «کی می خواهی آشغال ها را بیرون ببری؟»
پرسیدن در مورد زمان انجام یک کار از استراتژی های خوب برای تربیت کودک حرف گوش کن است. شما به فرزندتان قدرت اختیار و انتخاب زمان و نحوه انجام کار را داده اید. فراموش نکنید که قرار نیست تمام دستورات شما آنی و سریع انجام شود
با شرح دادن موقعیت یا پرسش کردن از زمان انجام کار، به فرزندتان این فرصت را می دهید که بدون سرزنش شدن رفتار خود را اصلاح کند و گزینه بهتری را انتخاب کند.
البته فراموش نکنید که در بیان این جملات، لحن نیز اهمیت دارد. نوع گفتن این جملات نباید حالت سرزنش، پرخاشگری و کنایه داشته باشد
برای تربیت کودک حرف گوش کن خودتان هم باید رفتار مشابهی داشته باشید. اگر زود عصبانی می شوید، به حرف های فرزندتان گوش نمی دهید و سریع داد می کشید، انتظار نداشته باشید او رفتاری معقول داشته باشد.
حسادت در کودکان و راه های درمان
حسادت یکی از شایع ترین واکنش هایی است که در اغلب کودکان و نوجوانان دیده می شود.
– حسادت زمانی بروز می کند که عامل رقابت منفی و مقایسه و هم چشمی و تبعیض مطرح باشد.
– حسادت علاوه بر ایجاد عصبانیت ، تنفر و احساس خود کم بینی در بچه ها ، باعث می شود در سنین بالاتر شخص تماس خود را با محیط و افراد اجتماع از دست بدهد و تنها بماند.
– حسادت غالبا با ترس درونی و خشم همراه است.
– کودک حسود گمان می کند مظلوم واقع شده و کسی از او حمایت نمی کند پس او در صدد انتقام است و حسادت می ورزد.
– ار نظر روان شناسی حدود 1/5 سالگی حسادت در بچه ها ظاهر میشود و در 2 تا 4 سالگی به اوج خود می رسد.
– حسادت برای کودکی که فررند دیگری در خانه متولد می شود به صورت شب ادراری ، خشم ، اضطراب ، افسردگی و بازگشت به رفتارهای دوران کودکی ظاهر می شود.
️راه های درمان
1- فرو نشاندن حسادت کودک از طریق فشار ، اجبار یا تنبیه امکان پذیر نیست.
2- تفهیم و آگاهی : به کودک گفته شود که ما تو را دوست داریم و اگر به کودک دیگر بیشتر توجه می شود به خاطر کوچکی و ناتوانی اوست.
3- رعایت اعتدال :در عین توجه و محبت به کودک کوچکتر بخشی از محبت خود را متوجه کودکان دیگر کنید و از مقایسه آنها بپرهیزید.
4- محبت در تنهایی: کودک حسود را در کنار خود بگیرید ، دست بر سرو رویش بکشید تا احساس کند مورد توجه است.
5- ایجاد زمینه اعتماد: به او اطمینان بدهید که از داشتن چنین فرزندی احساس لذت می کنید.
6-ارجاع کار : کارهای کودک دیگر را در صورت تمایل به کودک حسود واگذار کنید مانند نگهداری ، آرام کردن ، لباس پوشاندن 
7- جرات دادن : باید به کودک حسود گفت؛ تو قوی و شجاع هستی و می توانی کارهای خودت را انجام دهی.
8- عقده تکانی : نگاه داشتن حسادت به زیان کودک است و لازم است آن را بیان کند و به پدر و مادر بگوید که کودک دیگر را دوست ندارد . برای حفظ خونسردی او اجازه دهید تا احساسش را بیان کند.
10- جایگزین کردن : گاه کودک حسود می خواهد برادر با خواهر خود را کتک بزند ، بهتر است یک عروسک بزرگ به او داد تا دق دلی را یر  آن خالی کند.
11- سعی کنید نقاط مثبتی را در کودک حسود پیدا کنید و او را بدان خاطر بستایی
12- با بازی درمانی و نقاشی اجازه دهید بچه ها احساس خود را بیان کنند و تخلیه روانی شوند.
13- اعتماد به نفس را در او افزایش دهید. چگونه باهوش تر شوید؟
️ متخصصین روانشناسی بر این باورند برای بهبود عملکرد مغز و تقویت بهره هوشی پیشنهادات بسیار راحتی وجود دارد که کمک به افزایش بهره هوشی می کند:
دانشجوی زندگی باشید! انسان تک بعدی نیست و فقط به چند بعد سلامت ، ثروت و شادی خلاصه نمی شود. برای بالا بردن هوش کلامی باید در مورد مسایل گوناگون مطالعه کرد و دایره لغات را گسترش داد. مطالعه در مورد تاریخ، روانشناسی، علوم زیستی، علوم طبیعی، هنر، زبان، ریاضی و موسیقی کمک به گسترش تفکر می کند.
️به تفکر خود شخصیت و عمق دهید و حداقل در هفته یک کتاب بخوانید.
ذهن خود را به چالش بکشید؛
انواع بازیهای ذهنی و فکری می تواند باعث تقویت هوش سیال، بهبود عملکرد حافظه و افزایش قدرت تمرکز شود. اگر تنها برای مدتی این کار را تکرار کنید به زودی نتیجه ان را می بینید. سودوکو، حل جدول، حل معما از بهترین گزینه های بازی های تمرینی ذهن اس
موسیقی یاد بگیرید، بنوازید و گوش دهید؛
یادگیری سازهای مختلف می تواند به هماهنگی بدنی شما کمک کند و هوش عملی شما را بالا ببرد. اینکار علاوه بر تقویت هوش عملی می تواند به هوش انتزاعی شما نیز کمک کند. هم چنین موسیقی در هر سبکی کمک به افزایش هوش شنیداری شما می
️اگر هنگام کار وفعالیت روزانه خود به موسیقی گوش دهید کمک بسیار زیادی به تقویت تمرکز شما و هوش شنیداری تان م
یادداشت کنید ؛
هر چقدر می توانید یاداشت کنید! برای شروع می توانید با یادداشت روزانه خاطرات خود شروع کنید. می توانید هر مطلب ساده ایی را به جای ذخیره در تلفن همراه در دفتر یادداشت بنویسید.
️سعی کنید با دست مخالف یادداشت کنید و نیمکره غالب مغز را به چالش بکشید و از نیمکره مخالف مغز نیز بیشتر کمک بگیرید.
تعاملات اجتماعی و میانفردی خود را بیشتر کنید؛
ارتباطات اجتماعی و تعامل میانفردی بیشترین کمک را به افزایش هوش اجتماعی شما می کند، و در عین حال باعث پرورش هوش کلامی و شنیداری هم می شود.
️تعاملات اجتماعی می تواند منجر به احساس تعلق، همدلی و شادی شود. باورهای زمینه‌ساز رفتار پرخاشگرانه
جاکوبووسکی و لانگ (۱۹۷۸) معتقدند که نُه باور زیر باعث بروز رفتار پرخاشگرانه می‌شوند:
1️⃣ در هر کاری باید برنده شوم.
2️⃣ اگر زورگویی نکنم، هیچ‌کس به حرف من گوش نمی‌دهد.
3️⃣ جهان پر از دشمن است، پس برای این‌که حقم را بگیرم، باید پرخاشگرانه رفتار کنم.
4️⃣ سازش کردن با دیگران، مساوی باخت است.
5️⃣ باید هر طوری شده، روی دیگران تأثیر بگذارم.
6️⃣ هیچ‌کس نباید مانع رسیدن من به اهدافم شود.
7️⃣ با برخی از افراد فقط باید از طریق رفتار پرخاشگرانه ارتباط برقرار کرد.
8️⃣ باید ثابت کنم حق با من است و دیگران اشتباه می‌کنند.
9️⃣ جهان ناعادلانه‌ای است؛ وقتی کسی با من بدرفتاری می‌کند، تحملش برای من خیلی مشکل است
زندگی خردمندانه. رویکرد شناختی- رفتاری
مایکل نینان، ویندی درایدن

آیا یک رابطه بدون صمیمیت با همسر می‌تواند دوام داشته باشد؟
مگر اینکه شما علاقه‌مند به حفظ رابطه سطحی نه یک رابطه جدی باشید.
اگر خواهان برقراری رابطه عاشقانه با همسر خود هستید آنگاه ایجاد صمیمیت بین زوجین در هر شکلی کاملاً ضرورت دارد.
مهم نیست احساس صمیمیت از نظر زوج چه معنایی دارد. رفتن به مراسم جشن و مهمانی، داشتن رابطه جنسی پرشور یا گفتگوهای برانگیزنده درباره زندگی، عشق و هر چیز دیگر زیر نور خورشید باشد.
مادامی‌که زوج در حال رفع نیازهای عاطفی و فیزیکی یکدیگر هستند، این احساس صمیمیت در ازدواج حفظ می‌شود.
یک رابطه می‌تواند بدون صمیمیت وجود داشته باشد اما این صرفاً زندگی دو غریبه زیر یک سقف است. ادامه چنین رابطه ناشادی می‌تواند برای زن و مرد بسیار طاقت‌فرسا باشد.
افزایش صمیمیت در ازدواج مستلزم صرف زمان و تلاش فراوان است. شما باید زمان، شکیبایی و تعهد زیادی برای ایجاد صمیمیت در یک رابطه صرف کنید. روشن نگه‌داشتن شعله صمیمیت در ازدواج حتی چیزی بیشتر از این‌ها می‌طلبد چراکه وقتی خاموش شد، جرقه مجدد آن می‌تواند چالش‌انگیز باشد.

  جملاتی که نباید به کودک بگوییم...
دوستت در امتحان بهتر از تو بود!
اکثر والدین نیات درستی دارند.
آن ها اغلب به کودکانشان می گویند:
نگران نباش برای من هم همین اتفاق افتاد اما ببین الان خوبم.
آن ها این جملات را به کار می برند چون نمی توانند فراموش کنند وقتی پدر و مادر خودشان با توبیخ کردنشان به خاطر اینکه به خوبی دیگران نیستند آن ها را ناامید می کردند.
جمله ای که می تواند تجربه ای آزار دهنده برای کودک باشد و تلخی آن را حتی تا دوران نوجوانی هم به دوش بکشد این است: چرا او در امتحان بهتر از تو بود؟ آن ها از شخصی که با او قیاس شده اند متنفر می شوند.
بچه ها از اینکه با دیگران مقایسه شوند به شدت بدشان می آید و این مسئله باعث می شود که کودک همیشه خودش را با دیگران مقایسه کند و این رفتار سالمی نیست.

 تلنگر
️تصور کنید درحالیکه فنجانی قهوه در دست دارید، فردی از راه می رسد و به شما برخورد کرده و باعث می گردد که قهوه از فنجان بیرون
*پاشیده شود.*
چرا از فنجانتان، قهوه بیرون ریخت؟!
زیرا فنجان حاوی قهوه بود. اگر درون فنجانتان چای وجود داشت، طبیعتا چای به بیرون می پاشید. هرچیزی که درون فنجان باشد، همان نیز بیرون می ریزد.
️بنابراین وقتی که زندگی به شما تنه می زند و باعث می شود تکان بخورید، آنچه که درون شماست، بیرون می ریزد.
از خودتان بپرسید؛ "درون فنجان من چیست؟"
وقتی که زندگی خشن می شود و به شما تنه می زند، چه چیزی از شما بیرون افکنده می شود؟
شادی، سرخوشی، شکرگزاری، آرامش، فروتنی؟
یا خشم، تندی، ناسزا، واکنش‌های خشن؟
کدامیک از درون شما به بیرون می ریزد؟
*انتخاب با شماست...!*
️از امروز بیایید فنجان هایمان را با شکرگزاری، بخشش، خوشی، کلام مثبت، مهربانی، ملایمت و عشق به دیگران پر کنیم..

*....قاعده ۹۹ چیست؟*

پادشاهی به وزیرش می‌ گوید: دقت کردی همیشه خدمت‌کارم از من خوشحال‌تر است در حالی که او هیچ چیز ندارد!!

و منِ پادشاه که همه چیز دارم، حال و روزِ خوبی ندارم!!؟

وزیر گفت: سرورم شما باید قاعده ۹۹ را امتحان کنید!!

پادشاه گفت: قاعده ۹۹ چیست؟!!

وزیر گفت: ۹۹ سکه طلا در کیسه‌ای بگذارید و شب، هنگام رفتن خدمتکار به اوبدهیدوبگویید این ۱۰۰ سکه طلا هدیه‌ای است برای تو وببینید فردا چه اتفاقی رخ می‌دهد!!

پادشاه نقشه را آن‌طور که وزیر به او گفته بود، انجام داد....

خدمتکار پادشاه، آن کیسه را برداشت و از پادشاه بخاطر این انعام گرانبها تشکر فراوان کرد،
موقعی که به خانه رسید سکه‌ها را شمرد، متوجه شد یکی کم دارد
پیش خود فکر کرد که شایدآن را در مسیر راه گم کرده است!!
همراه با خانواده‌اش کل شب را دنبال آن یک سکه طلا گشتند،هیچی پیدا نکردند!!
خدمتکار ناراحت وناامید به خانه برگشت!!

هزارفکر و پریشانی به سراغش آمد که این یک سکه را کجا گم کرده،با آنکه آن‌ همه سکه‌های دیگر را در اختیار داشت!!
تمام فکرش معطوف به اون یک سکه بود...
روز بعد خدمتکار پریشان حال بود چرا؟!
چون شب نخوابیده بود،
وقتی که پیش پادشاه رسید چهره‌ای درهم و ناراحت داشت، مثل روزهای قبل شاد و خوشحال نبود!!

پادشاه آن موقع فهمید که معنی قاعده ۹۹ چیست!!

 آری، قاعده ۹۹ آن است که داشته های خود را نمیبینیم و تمرکز ما بر روی نداشته هاست

و در تمام ادوار زندگیمان دنبال آن یک گمشده می‌گردیم و خودمان را به خاطر آن ناراحت می‌کنیم و فراموش کرده‌ایم که شاید داشته های ما بسیار بیشتر از نداشته های مان است .

قاعده ۹۹ همان تمامیت خواهی و کمال گرایی افراطیست.

قاعده ۹۹ زیستن در فضای ناهوشیاریست.

قاعده ۹۹عدم پذیرش واقعیت و شرایط زندگیست.

پس به داشته هایمان بیاندیشیم.
و قدر آنها را بدانیم.

آسایش و آرامش و رشد در فضای شکر گذاری وافکار مثبت حاصل میشود.️شوهران وابسته به مادر
️یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که به خصوص برای زوج‌های جوان می‌تواند مشکل آفرین باشد وابستگی شوهر به مادر است.
موضوعی که اهمیت دارد این است که مردان بتوانند رابطه بین همسر و مادر خود را به خوبی مدیریت کنند. به هر حال شما هم نمی‌توانید انتظار داشته باشید که شوهرتان، مادر خود را که سال‌ها برایش زحمت کشیده فراموش کند یا بخواهید شوهرتان را از مادرش دور کنید.
️بهتر است به صورت منطقی و با آرامش با همسرتان صحبت کنید که مسائل شما بین خودتان بماند و مرز زندگی خصوصی حفظ شود. تا در نهایت بتوانید در رفتار شوهرتان اعتدال ایجاد کنید
همسر شما اگر به بلوغ عاطفی رسیده باشد می‌تواند در عین حال که نقش فرزند خوب را برای مادرش ایفا کند، همزمان به شما هم توجه داشته باشد و احساس منفی در شما ایجاد نکند. البته این موضوع نیازمند این است که شما نیز زیاده خواه نباشید و بپذیرید که توجه او به مادرش منافاتی به علاقه اش به شما ندارد. حساسیت نسبت به رابطه شوهر و مادرش به طور معکوس نقش شما را در زندگی کمرنگ خواهد کرد.  
️شیوه صحیح ارتباط با خانواده همسر یکی از ارکان مهم برای دست یافتن به ازدواجی موفق است. سعی نکنید تا از همسرتان با دعوا و ناراحتی یا خشونت بخواهید بین شما و مادرش یکی را انتخاب کند؛ چرا که در این بازی از قبل باخته اید. این روش فقط تنش و اختلاف را در خانه زیاد می‌کند و نتیجه ای هم نخواهد داشت.
همسر شما اگر به بلوغ عاطفی رسیده باشد می‌تواند همسری خوب و عاطفی برای شما باشد و در عین حال به مادرش نیز توجه داشته باشد. ولی اگر شدیدا وابسته به مادرش است، باید به همسرتان کمک کنید تا بتواند در زندگی اش توازن ایجاد کند. این کار در یک ماه و دو ماه انجام نخواهد شد.
اگر وابستگی همسرتان بیش از حد است و روال زندگی مشترک تان را تحت تاثیر منفی قرار داده است، استفاده از مشاوره روانشناسی راهکاری مناسب است. درمان وابستگی مردان و شوهران وابسته به مادر نیاز به زمان دارد.
باهمسرت تا کجا همراه هم هستید؟
پس از یک سال زندگی زناشویی، زن و مرد به زیبایی صورت هم فکر نمی کنند و فقط به خلق و خو و رفتار یکدیگر توجه دارند.
یکی از پیچیده ترین سؤال هایی که جوامع امروز هنوز نتوانسته اند پاسخ مناسبی برای آن بیابند، این است: چرا زنان و شوهرانی که با بررسی همه جانبه و تفاهم  و بیشتر عاشقانه، زندگی مشترک را شروع می کنند، پس از چندسال، به یکنواختی رابطه و نوعی بی تفاوتی می رسند؟
بر سر آنانی که با شیفتگی و دلدادگی آغاز زندگی خود را جشن می گیرند، چه می آید که مقابل هم می ایسند و حاضر نمی شوند یک قدم به نفع طرف مقابل عقب بنشینند؟
چرا گاهی از هم دلزده می شوند و به جای اینکه پایه های عاطفی پیوندشان محکمتر شود، سست تر می شود؟
چرا فقط تعداد کمی از همسران می توانند تا پایان با یکدیگر در تفاهم کامل و توأم با عشق به سر برند؟
- علل فاصله گرفتن همسران از هم :
دلایل و شواهد زیر هر چند برای این جدایی ها کافی نیست اما بیشترین نقش را در دوری زن و شوهر از یکدیگر دارند.
١- بی توجهی به رعایت اصول اولیه؛
بی توجهی به آنچه موجب آغاز عاشقی و دلدادگی شده؛ مثل خوب لباس پوشیدن، منظم و مرتب بودن، خوب غذا خوردن، وقت شناسی، خوش سخنی، رعایت آداب اجتماعی، هدیه خریدن، مهربانی کردن و جایگزینی این ویژگی های مثبت در زندگی زناشویی با رسیدگی نکردن به سر و وضع و بی توجهی به اصلاح و آرایش صورت، شکم پرستی و پرخوری، وقت نشناسی، بدزبانی، درغگویی و نامهربانی، رویاهای طرف مقابل را نقش بر آب می کند.
٢- ایجاد شخصیت بدلی؛
وقتی حقایق را از هم پنهان می کنیم، اطلاعات غلط و نادرست به هم می دهیم و به دروغ ادعا می کنیم ویژگی های مثبتی داریم و خود را همسری آرمانی، خونسرد، بخشنده و مردمدار معرفی می کنیم اما در عمل خلاف اینها ظاهر می شویم؛ باید به همسرمان حق بدهیم نگاهی مانند گذشته به ما نداشته باشد.
وقتی پیش از ازدواج وعده هایی می دهیم که از انجام شان عاجزیم، باید آماده باشیم فردا به چشم قهرمان به ما ننگرند  و به نقش ضد قهرمان سقوط کنیم. وقتی خود را کدبانو، خانه دار و صرفه جو معرفی می کنیم، اما از انجام نقش آن ناتوانیم، باید آمادگی دلسردی همسرمان را داشته باشیم.
٣- تفاوت فکری؛
ادامه تحصیل یکی و توقف دیگری، گرایش شدید یکی به مذهب، سیاست، ایدئولوژی یا به طور کلی ارتقای فکر و اندیشه اش در مقابل ایستایی دیگری، موجب می شود زن و مرد از هم فاصله بگیرند.خانه تان طوری باشد که محیطی دوستانه و امن برای اکتشاف بچه ها باشد. شنیدن همیشگی اصطلاحاتی مثل ” بهش دست نزن” و ” ازش دور شو” می تواند باعث از بین رفتن استقلال شود.
هر چه قدر خانه ی شما برای بازی و اکتشاف بچه ها امن تر باشد کمتر نه می گویید. و هر چه قدر کمتر به او نه بگویید به طور چشمگیری کشمکش های بین شما و او کاهش می یابد.
کودکی که در خانه آزاد است کمتر لجبازی می کند و همکاری بهتری با والدینش خواهد داشت!
زن دانا و آگاه هرگز رابطه جنسی را با دیگر مسائل زندگی مشترک در هم نمی آمیزد و برای تامین خواسته هایش هرگز از رابطه جنسی به عنوان اسلحه استفاده نمی کند.
سکس ابزاری است در اختیار زن که می تواند با استفاده به جا از آن پایه های زندگی مشترکش را استحکام ببخشد اما نباید از آن به عنوان اهرم فشار علیه همسرش استفاده کند.
خانه تان طوری باشد که محیطی دوستانه و امن برای اکتشاف بچه ها باشد. شنیدن همیشگی اصطلاحاتی مثل ” بهش دست نزن” و ” ازش دور شو” می تواند باعث از بین رفتن استقلال شود.
هر چه قدر خانه ی شما برای بازی و اکتشاف بچه ها امن تر باشد کمتر نه می گویید. و هر چه قدر کمتر به او نه بگویید به طور چشمگیری کشمکش های بین شما و او کاهش می یابد.
کودکی که در خانه آزاد است کمتر لجبازی می کند و همکاری بهتری با والدینش خواهد داشت!

  چرا مردان با وجود داشتن زنی خوب ، با زنی پایین تر از همسرشان خیانت می کنند⁉️
مرد اعتماد به نفس لازم را ندارد و به همین خاطر به سوی افرادی گرایش پیدا می کند که از خودش پایین تر باشد.
استرس او دایما در حال افزایش است و هنگامی که سعی می کند به شما ثابت کند که به هیچ دختری به غیر از شما حتی نگاه هم نمی کند این استرس بیشتر می شود و تنها زمانی استرس او فرو می نشیند که دختری پایین تر از خودش شروع به صحبت کردن با او کند.
تنها در آن زمان است که این مرد، اعتماد بنفس بدست می آورد زیرا نسبت به آن شخص احساس برتری می کند.
بهترین راه حل برای حل این مشکل، مراجعه به متخصص زوج درمانی است تا  به زوجین کمک شود بی پرده و بسیار رک و شفاف در خصوص احساسات واقعی شان و علاقه ها و ترس هایشان  با یکدیگر صحبت کنند و از بیان واقعیات به همدیگر فرار نکنند و با راهکارهای خاص، مرد اعتماد بنفس لازم را بدست بیاورد.
یک ذهن خیلی شلوغ نمی تواند عملکرد خیلی بالایی داشته باشد.
️ احتمالا شما هم با افرادی برخورد داشتید که فوق العاده افراد خلاق و باهوشی هستند، اما در زندگی شان هنوز دستاورد چشمگیری ندارند و یا اینکه با گذشت سالها هنوز موفق نشده اند کار مورد علاقه خود را پیدا کنند.
زمانی که با چنین افرادی صحبت می کنید، می گویند که ایده خیلی خوبی به ذهنشان رسیده و درمورد آن توضیح می دهند، پس از چند روز که مجددا آن را می بینید، درباره ایده جالب دیگری که کاملا متفاوت از ایده قبلی است صحبت می کنند.
چنین افراد خود را ملزم نمی کنند که بر یک موضوع تمرکز کنند و دائما از این شاخه به آن شاخه می روند و تعداد زیادی پروژه های ناتمام دارند.
تمرکز فکری نقش بسیار زیادی بر نتایج و دستاوردهایی که در زندگی کسب می کنیم، دارند.
اگر هنگام انجام هر کاری عادت کنیم که ذهن خود را فقط بر آن موضوع متمرکز کنیم، عملکرد بسیار بالایی خواهیم داشت. زمانی که فعالیتی را شروع می کنید، نباید به ذهن خود اجازه دهید تا درمورد موضوعات دیگر فکر کند.
رویاپردازی در هنگام انجام فعالیت های مهم را کنار بگذارید و سعی کنید به خود یادآوری کنید که تمرکز ذهن نباید منحرف شود و فقط باید به فعالیت کنونی تمرکز کند.
معمولا زمانی که مشغول به کاری می شوید ذهنتان دائما به فکر کارهای دیگر می افتد، بهترین کار در این حالت این است که آن کارها را در جایی یادداشت کنید و به فعالیت اصلی خود بپردازید.
کتاب:شکستن مرزهای عملکرد
(چگونه در یک روز کارهایی انجام دهیم که دیگران در یک هفته قادر به انجام آن نیستند؟)
نویسنده: ژان بقوسیان
ترجمه: سیمین بندرومی شخصیت- ازدواج
️شخصیت حساس
همسرم‌ با کسی رابطه ندارد، دنیای کوچکی دارد که در آن ما و خانواده خودش می‌گنجد. برای او خانه قلعه امن و ایمنی است»
*شخصیت حساس نوعی خاص از شخصیت است که در روابط بر آشناها تمرکز دارد و روابطی یک نواخت و تکراری را می‌پسندد، در محدوده خود احساس راحتی می‌کند، اما در محیط های  اجتماعی جدید شبیه یک ماهی هستند که از آب بیرون افتاده باشد.
*شخصیت‌های حساس در حالی که به نظر دیگران بها می‌دهند، ولی به شدت حد و حدود رابطه تأکید دارند.
در حضور افراد جدید اعتماد به نفس شخصیت حساس کاهش می یابد و به خود تردید می‌کنند.
*والدین حساس از فرزندان خود به خوبی مراقبت می‌کنند:«لباست را بپوش، ممکنه برف بیاد، با غریبه‌ها حرف نزن، تو آنها را نمی شناسی و معلوم نیست چه قصدی دارند».
* شخصیت حساس به انتقاد و عدم تأیید دیگران بهای فراوان می دهند بویژه تأیید و درکناربودن همسر برای آنها مهم‌است.
*برای افراد حساس بهترین همسر شاید شخصیت وظیفه شناس باشد.
آنها دوست دارند همسر مرتب در کنار خانواده باشد، برای مثال شوهر بعد از کار سریع به خانه بیاید و خودش را در خانه سرگرم کند.
*شخصیت‌های نمایشی و  ماجراجو گزینه‌های خوبی برای زندگی با  شخصیت حساس نیستند، سبب اضطراب و تنش وی می شوند.
*اگر همسر حساس دارید:
از صمیمیت او لذت ببرید و توجه داشته باشید شما از جمله معدود افراد زندگی این شخص هستید.
اگر همسر شما در جمع فامیل شما راحت نیست، از شما دلگیر نیست و نظر بدی ندارد. او را بپذیرید.
گاه او را راحت بگذارید و تنها بیرون بروید، در هر حال شخصیت حساس از تنهایی استقبال می‌کند. اگر قرار ست با هم مهمانی بروید و او معمولاً اجتناب می‌کند و یا دیر حاضر می‌شود به جای اعتراض او را متقاعد کنید که همه چیز به خوبی برگزار می‌شود و مشکلی پیش نمی‌آید. چرا مردان با وجود داشتن زنی خوب ، با زنی پایین تر از همسرشان خیانت می کنند⁉️
مرد اعتماد به نفس لازم را ندارد و به همین خاطر به سوی افرادی گرایش پیدا می کند که از خودش پایین تر باشد.
استرس او دایما در حال افزایش است و هنگامی که سعی می کند به شما ثابت کند که به هیچ دختری به غیر از شما حتی نگاه هم نمی کند این استرس بیشتر می شود و تنها زمانی استرس او فرو می نشیند که دختری پایین تر از خودش شروع به صحبت کردن با او کند.
تنها در آن زمان است که این مرد، اعتماد بنفس بدست می آورد زیرا نسبت به آن شخص احساس برتری می کند.
بهترین راه حل برای حل این مشکل، مراجعه به متخصص زوج درمانی است تا  به زوجین کمک شود بی پرده و بسیار رک و شفاف در خصوص احساسات واقعی شان و علاقه ها و ترس هایشان  با یکدیگر صحبت کنند و از بیان واقعیات به همدیگر فرار نکنند و با راهکارهای خاص، مرد اعتماد بنفس لازم را بدست بیاورد.
با همسرتان همدلی کنید
اجازه دهید همسرتان در رابطه با مشکلاتش صحبت کند حتی اگر شنیدن این مشکلات برای شما خوشایند نباشد یا ناراحت شوید.
برای مثال: اگر همسرتان به شما می گوید که در حال ورشکست شدن می باشد به جای اینکه به او بگویید: نه! من طاقت ندارم، جواب فامیل را چه بدهم از این پس چطور زندگی کنیم و یا سوالاتی بدین سبک...با همسرتان همدلی کنید اجازه دهید او به صحبت هایش ادامه دهد از او بپرسید حالا چه فکری دارد؟ چه طور می توانید با هم راه حلی پیدا کنید؟
فراموش نکنید همسرتان به کمک، همدلی شما نیازمند است نه ملامت و افکاری که دردهای او را مضاعف کند.
اجازه دهید همسرتان در رابطه با مشکلاتش صحبت کند حتی اگر شنیدن این مشکلات برای شما خوشایند نباشد یا ناراحت شوید.
برای مثال: اگر همسرتان به شما می گوید که در حال ورشکست شدن می باشد به جای اینکه به او بگویید: نه! من طاقت ندارم، جواب فامیل را چه بدهم از این پس چطور زندگی کنیم و یا سوالاتی بدین سبک...با همسرتان همدلی کنید اجازه دهید او به صحبت هایش ادامه دهد از او بپرسید حالا چه فکری دارد؟ چه طور می توانید با هم راه حلی پیدا کنید؟
فراموش نکنید همسرتان به کمک، همدلی شما نیازمند است نه ملامت و افکاری که دردهای او را مضاعف کند.نق زدن والدين، کودکان را از داشتن تفکر خلاق و ارتباط سالم دور مي‌کند و باعث مي‌شود کودکان محدود فکر کنند و زاويه شناختي خود را بسته نگه دارند و باعث مي‌شود کودکان به نوعي وابسته و درمانده شون
زيرا فکر مي‌کنند که چون مادرشان نق مي‌زند و به نتيجه مي‌رسد پس من هم از طريق نق زدن به اهدافم مي‌رسم در حالي که هميشه اين‌طور نيست.
اين کودکان از تکامل و پيشرفت باز مي‌مانند. پس در رفتار خودتان 

جدید نظر نمایید تا الگوی خوبی برای کودکان خود باشید

خانواده_همسر و دخالت‌ های آنها
زمانی که با همسرتان ازدواج می‌کنید، بدانید که باید بتوانید با خانواده او تعامل داشته و روابط عاطفی درستی برقرار کنید اما اجازه ندهید دلسوزی مادر و پدر همسرتان و دیگران به دخالت‌های بیجا منجر شده و زندگی شما دچار مشکل شود.
خویشاوندان همسرتان را، از جمله والدین او حتی اگر در تعاملات خود آداب اجتماعی مورد نظرتان را رعایت نکنند، همان‌گونه که هستند پذیرفته و در حد وسع خود و با رعایت نکات اخلاقی احترام گذاشته و از خطاها و آزار احتمالی آنها چشم‌پوشی کنید.
راه کاهش دخالت دیگران، کاهش سطح ارتباط است نه قطع ارتباط. خود و همسرتان سعی کنید در مقابل مسائلی که در زندگی مشترک‌تان پیش می‌آید، جبهه مشترکی داشته و توانایی روحی‌تان را بالا ببرید تا در مواقعی که با دخالت‌های والدین مواجه می‌شوید بتوانید از یکدیگر حمایت کنید.

 ️ مادرانی که پسر دارید او را به خودتان وابسته نکنید و وارد دنیای عاطفی خود نکنید.
اگر نیاز عاطفی از همسرتان دریافت نمی کنید نباید آن را با محبت پسرتان جبران کنید چون در زندگی زناشویی آینده اش به مشکل خواهد خورد.
وقتی پسر جایگزین پدر شود و وارد دنیای عاطفی مادر شود و به نیازهای عاطفی مادر پاسخ دهد،
وابستگی عاطفی ایجاد می شود و دیگر قادر نیست به سمت دختری برود و یک زندگی نافرجامی خواهد داشت.
سکوت شاید بدترین مشکلی باشد که یک زوج خوشبخت می توانند با آن مواجه شوند.
مشکلی که در نگاه خیلی ها مشکل به حساب نمی آید اما می تواند کیفیت زندگی را 50 تا 70 درصد کاهش دهد
اگر تازه ازدواج کرده اید و هنوز در دوران پر شر و شور نامزدی به سر می برید ممکن است خیلی با این موضوع درگیر نشده باشید اما این به معنی آن نیست که هیچ وقت با چنین مشکلی رو به رو نخواهید شد
پس لازم است قبل از رو در رو شدن با این مشکل آمادگی هایی را کسب کنید.
مهم ترین توصیه برای رفتار با همسر لجباز، "مدارا کردن" است.
جر و بحث زن و شوهرها و اختلاف نظر های آن ها باعث می شود که گاهی در گفتگو با یکدیگر جانب انصاف را رعایت نکنند
گاهی لحن صحبت زن یا شوهرها باعث می شود که همسرشان لجبازی کند.
بنابراین زوج ها باید در گفتار و رفتارشان دقت لازم را داشته باشند و ببینند چه عمل یا رفتارهایی باعث واکنش همسرشان به صورت لجبازی می شود و سعی کنند از آن عمل ها پرهیز کنند.

 نکات کلیدی و کاربردی برای والدین کنترل گر

وقتی با فرزند نوجوانتان اختلاف دارید فوراً به این فکر نکنید که چه کسی راست می گوید و چه کسی اشتباه می کند. ببینید کاری که انجام می دهید به نفع رابطه شما و فرزندتان است یا به ضرر آن. برای حفظ رابطه تان و حتی بهبود بخشیدن به آن، گاهی اوقات باید تسلیم شوید.
به مفهوم ساده، روشن و قابل فهمِ ناخشنودی، فکر کنید. برای خشنودتر شدن، رابطه خود با فرزند نوجوانتان را بهبود ببخشید.
وقتی موفق شوید، شما و فرزندتان خشنود خواهید شد. احساس بهتری خواهید داشت. برای کنترل بهتر بچه ها بهتر است رفتار خود را عوض کنید و یاد بگیرید با آن ها کنار بیایید. هرچه رابطه شما با آنها محکم تر باشد، بیشتر طبق میل شما عمل خواهند کرد. انتخاب های بهتری کنید، حال بهتر و خشنودی از دسترستان دور نخواهد بود.

وقتی فرزند نوجوانتان فهمید نظرات او برای شما اهمیت دارد، او نیز به نظرات شما اهمیت می دهد هم چنین وقتی این را فهمید که شما بر افکار و عقایدتان اصرار زیاد از حد ندارید، احتمال دارد این طرز فکر را که شما همیشه اشتباه می کنید و او همیشه راست می گوید را کنار بگذارد؛ با این تفاوت که از این پس سعی می کند رابطه اش را با شما محکم و استوار نگه دارد.
چطور والدی کنترل گر نباشیم؟
با ترس های خود مواجه شوید و با آن ها مقابله کنید؛ بسیاری از والدین از بروز اتفاقات برای فرزندشان واهمه دارند اما ترس های خود را نگرانی های عادی تلقی می کنند اما باید دیر یا زود با ترس های خود رو به رو شوند و در جهت بهبود قدم بردارند.
بپذیرید که اشتباه کردن خیلی هم بد نیست! همه انسان ها در طول زندگی مرتکب اشتباه می شوند و درس گرفتن از همین اشتباه ها هستند که باعث رشد و پیشرفت می شود؛ بنابراین بپذیرید که فرزندتان باید تجربه کند تا درس های زندگی خودش را بگیرد.
این واقعیت را بپذیرید که کنترل گری به فرزندتان آسیب می زند. برخی والدین مصمم هستند که کنترل گری می تواند زندگی فرزندشان را امن تر کند اما این طرز تفکر آسیب زننده است.
برای خودتان بیشتر وقت بگذارید. تمام زندگی والدین، در فرزندان آن ها خلاصه نمی شود و والدین باید به فکر خوشحالی و تفریح خود نیز باشند و زمان هایی را به دور از فرزندان بگذرانند.

اولين مردی که دختر به او ابراز علاقه می‌کند پدر اوست.
پاسخی که پدر به ابراز علاقه او نشان می‌دهد برای رشد جنسی دختر بسیار حیاتی است.
گرما، بازیگوشی و عشق پدر برای رشد جنسی سالم دختر بسیار مهم است
پدری که نقش طبیعی خود را به عنوان حامی دختر جوان خود نادیده می‌گیرد، بیشتر به روحیه دختر آزار می‌رساند و به علت نیاز به سلطه مذکر، رشد جنسی عادی دختر از طریق معاشرت با محارم متوقف می‌شود
چنین دختری باید بقیه عمر خود را صرف بازپس‌گیری جنسیت خود کند
دخترانی که در دوران کودکی از بی‌توجهی پدر رنج برده‌اند در هر رابطه‌ای دنبال آن توجه گمشده می‌گردند.

تأثیر کمبود اعتمادبه‌نفس روی رابطه
زمانی که نسبت به خودتان احساس بدی دارید، دائما سعی می‌کنید در رابطه تایید و امنیت طلب کنید. تایید شدن و احساس امنیت خوب است اما نه زمانی که شما آن را با ترس و پافشاری زیاد بخواهید. این مساله هم به شما آسیب می‌زند و هم طرف مقابل را خسته می‌کند.
همچنین کمبود اعتماد به نفس تصور شما را از شریک زندگی‌تان تغییر می‌دهد. این احتمال وجود دارد که بخاطر ضعف در باورهای خود احساس کنید از سوی دیگری تهدید می‌شوید. همیشه نگران هستید که او ترک‌تان کند، دوست‌تان نداشته باشد و رابطه‌های موازی را شروع کند.
در بدترین حالت دچار شک و تردید‌های بیمارگونه‌ می‌شوید و طرف مقابل را آزار می‌دهید. در این وضعیت حساسیت‌های رابطه بیشتر می‌شود و شما کاری می‌کنید که شریک زندگی‌تان هم به اندازه شما در این رابطه احساس امنیت نکند.‏
بخاطر کمبود اعتماد به نفس شما همیشه مضطرب و نگران هستید، بخاطر هر مساله ساده‌ای در زندگی‌تان وحشت‌زده می‌شوید، خود را لایق این زندگی نمی‌دانید، ازآن لذت نمی‌برید و باور نمی‌کنید که یک نفر دوست‌تان دارد. ممکن است جلوی آینه بایستید و از ظاهرتان شرمنده شوید، و یا خود را بخاطر افکار و احساسات‌تان سرزنش کنید.‏ شخصیت- ازدواج

️شخصیت حساس

همسرم‌ با کسی رابطه ندارد، دنیای کوچکی دارد که در آن ما و خانواده خودش می‌گنجد. برای او خانه قلعه امن و ایمنی است»

*شخصیت حساس نوعی خاص از شخصیت است که در روابط بر آشناها تمرکز دارد و روابطی یک نواخت و تکراری را می‌پسندد، در محدوده خود احساس راحتی می‌کند، اما در محیط های  اجتماعی جدید شبیه یک ماهی هستند که از آب بیرون افتاده باشد.
*شخصیت‌های حساس در حالی که به نظر دیگران بها می‌دهند، ولی به شدت حد و حدود رابطه تأکید دارند.
در حضور افراد جدید اعتماد به نفس شخصیت حساس کاهش می یابد و به خود تردید می‌کنند.

*والدین حساس از فرزندان خود به خوبی مراقبت می‌کنند:«لباست را بپوش، ممکنه برف بیاد، با غریبه‌ها حرف نزن، تو آنها را نمی شناسی و معلوم نیست چه قصدی دارند».
* شخصیت حساس به انتقاد و عدم تأیید دیگران بهای فراوان می دهند بویژه تأیید و درکناربودن همسر برای آنها مهم‌است
*برای افراد حساس بهترین همسر شاید شخصیت وظیفه شناس 
آنها دوست دارند همسر مرتب در کنار خانواده باشد، برای مثال شوهر بعد از کار سریع به خانه بیاید و خودش را در خانه سرگرم 
*شخصیت‌های نمایشی و  ماجراجو گزینه‌های خوبی برای زندگی با  شخصیت حساس نیستند، سبب اضطراب و تنش وی می شوند.
*اگر همسر حساس دارید:
از صمیمیت او لذت ببرید و توجه داشته باشید شما از جمله معدود افراد زندگی این شخص هستید.
اگر همسر شما در جمع فامیل شما راحت نیست، از شما دلگیر نیست و نظر بدی ندارد. او را بپذیرید.
گاه او را راحت بگذارید و تنها بیرون بروید، در هر حال شخصیت حساس از تنهایی استقبال می‌کند. اگر قرار ست با هم مهمانی بروید و او معمولاً اجتناب می‌کند و یا دیر حاضر می‌شود به جای اعتراض او را متقاعد کنید که همه چیز به خوبی برگزار می‌شود و مشکلی پیش نمی‌آید. از تاثیرات مهم در آغوش گرفتن همسر می تواند به موارد زیر اشاره کرد:
ایجاد احساس امنیت خاطر
به آرامش رسیدن
احساس نزدیکی و صمیمیت
گرمی بخش زندگی
راحت تر حرف زدن
ایجاد حس مهم بودن برای همسر
ایجاد اعتماد به نفس
ایجاد روزهای شاد زندگی
پیشگیری از دعوا شخصیت- ازدواج
️شخصیت حساس
همسرم‌ با کسی رابطه ندارد، دنیای کوچکی دارد که در آن ما و خانواده خودش می‌گنجد. برای او خانه قلعه امن و ایمنی است»
*شخصیت حساس نوعی خاص از شخصیت است که در روابط بر آشناها تمرکز دارد و روابطی یک نواخت و تکراری را می‌پسندد، در محدوده خود احساس راحتی می‌کند، اما در محیط های  اجتماعی جدید شبیه یک ماهی هستند که از آب بیرون افتاده باشد.
*شخصیت‌های حساس در حالی که به نظر دیگران بها می‌دهند، ولی به شدت حد و حدود رابطه تأکید دارند.
در حضور افراد جدید اعتماد به نفس شخصیت حساس کاهش می یابد و به خود تردید می‌کنند.
*والدین حساس از فرزندان خود به خوبی مراقبت می‌کنند:«لباست را بپوش، ممکنه برف بیاد، با غریبه‌ها حرف نزن، تو آنها را نمی شناسی و معلوم نیست چه قصدی دارند».
* شخصیت حساس به انتقاد و عدم تأیید دیگران بهای فراوان می دهند بویژه تأیید و درکناربودن همسر برای آنها مهم‌است.
*برای افراد حساس بهترین همسر شاید شخصیت وظیفه شناس باشد.
آنها دوست دارند همسر مرتب در کنار خانواده باشد، برای مثال شوهر بعد از کار سریع به خانه بیاید و خودش را در خانه سرگرم 
*شخصیت‌های نمایشی و  ماجراجو گزینه‌های خوبی برای زندگی با  شخصیت حساس نیستند، سبب اضطراب و تنش وی می شو
*اگر همسر حساس دارید:
از صمیمیت او لذت ببرید و توجه داشته باشید شما از جمله معدود افراد زندگی این شخص هستید.
اگر همسر شما در جمع فامیل شما راحت نیست، از شما دلگیر نیست و نظر بدی ندارد. او را بپذیرید.
گاه او را راحت بگذارید و تنها بیرون بروید، در هر حال شخصیت حساس از تنهایی استقبال می‌کند. اگر قرار ست با هم مهمانی بروید و او معمولاً اجتناب می‌کند و یا دیر حاضر می‌شود به جای اعتراض او را متقاعد کنید که همه چیز به خوبی برگزار می‌شود و مشکلی پیش نمی‌آید.این جملات زنانه، مردان را عاشق می‌کند
تشکر با قشنگ‌ترین کلمات:
وقتی همسرتان کارهای مردانه‌اش را انجام می‌دهد، پیش خودتان نگویید به وظیفه‌اش عمل کرده و نیازی به تشکر نیست. فکر نکنید مردتان به‌خاطر دست‌های قوی و توانایی‌های مردانه‌اش نیازی به شنیدن تشکر ندارد.
در ازای هر قدمی که برای شما و زندگی مشترک‌تان برمی‌دارد، از او تشکر کنید. به او بفهمانید متوجه هستید که برای شما چه کارهایی انجام می‌دهد. یک مرد هر قدر هم که قوی باشد و خود را بی‌نیاز از اینگونه جملات نشان دهد باز هم درون خود دوست دارد که توسط همسرش دیده شده و از کارها و خدماتش قدردان
جملات ساده‌ای مانند: «ممنون که مرا صبح‌ها تا ایستگاه می‌رسانی!»، «متشکرم که با تمام خستگی‌ات خریدهای خانه را انجام می‌دهی!» و جملات ساده‌ای که نشان‌دهنده قدردانی شماست، برای او بسیار انرژی‌بخش خواهد بود.
تأثیر کمبود اعتمادبه‌نفس روی رابطه
زمانی که نسبت به خودتان احساس بدی دارید، دائما سعی می‌کنید در رابطه تایید و امنیت طلب کنید. تایید شدن و احساس امنیت خوب است اما نه زمانی که شما آن را با ترس و پافشاری زیاد بخواهید. این مساله هم به شما آسیب می‌زند و هم طرف مقابل را خسته می‌کند.
همچنین کمبود اعتماد به نفس تصور شما را از شریک زندگی‌تان تغییر می‌دهد. این احتمال وجود دارد که بخاطر ضعف در باورهای خود احساس کنید از سوی دیگری تهدید می‌شوید. همیشه نگران هستید که او ترک‌تان کند، دوست‌تان نداشته باشد و رابطه‌های موازی را شروع کند.
در بدترین حالت دچار شک و تردید‌های بیمارگونه‌ می‌شوید و طرف مقابل را آزار می‌دهید. در این وضعیت حساسیت‌های رابطه بیشتر می‌شود و شما کاری می‌کنید که شریک زندگی‌تان هم به اندازه شما در این رابطه احساس امنیت نکند.‏
بخاطر کمبود اعتماد به نفس شما همیشه مضطرب و نگران هستید، بخاطر هر مساله ساده‌ای در زندگی‌تان وحشت‌زده می‌شوید، خود را لایق این زندگی نمی‌دانید، ازآن لذت نمی‌برید و باور نمی‌کنید که یک نفر دوست‌تان دارد. ممکن است جلوی آینه بایستید و از ظاهرتان شرمنده شوید، و یا خود را بخاطر افکار و احساسات‌تان سرزنش کنید.‏مرکز مشاوره فراز:
فاصله
شاید زن‌ها بیشتر دوست داشته باشند که هر لحظه‌ را با مرد زندگی‌شان بگذرانند، اما مردها دوست دارند گاهی فاصله بگیرند. آنها گاهی به تنها بودن نیاز دارند.
خیلی از مردها در خانه، مکانی را به مطالعه، تعمیر ابزار یا ورزش کردن اختصاص می‌دهند و اوقات‌شان را به‌تنهایی در آنجا سپری می‌کنند. این به‌معنای این نیست که علاقه‌ای به شریک‌شان ندارند، بلکه حقیقت این است که آنها به این تنهایی نیاز دارند.
اجازه بدهید او آزاد باشد، این کار رابطه‌تان را محکم‌تر می‌کند.
⭕️ بهترین کار
ِگاهی بهترین کاری که می‌توانیم در حق دیگران انجام دهیم، گوش دادن و درک کردن آنها است. به درک آدم‌ها احترام بگذاریم.
لازم نیست همیشه راه‌حلی داشته باشیم و در هر شرایطی خودمان را مجبور کنیم که نیمه پر لیوان را به آنها نشان دهیم. گاهی انسان‌ها نیاز به زمان دارند تا ذهن‌شان را منسجم کنند.
صحبت‌های ما در مورد زیبایی صبح و فرصت‌های جدید فقط می‌تواند فشار را در آنها بیشتر کند. سعی نکنیم با سرزنش یا ایجاد انگیزه‌های سطحی آنها را وادار به تغییر کنیم. آدم‌ها برای عبور از هر بحران و حال بدی نیاز به زمان دارند نه فشار ...!!
️وقتی فرزندتان آشفته می شود پریشانی اش را کوچک نشمارید.
چیزی نشده که اینقدر ناراحت شدی.
به جای آن صراحتا نظرتان را در مورد احساسات او بیان کنید.
حق میدم بهت وقتی یه مدت طولانی روی این بازی کار کردی و آن طور که دلت می خواست از آب در نیومد.
وقتی ناکامی کودک درک شود، ساده‌تر با آن مشکل کنار می آید.

پدر‍و دختر
به او توضیح بده که خداوند با زبان رمز و راز صحبت نمی‌کند. او می‌تواند به خوبی خواست خداوند را درک کند، فقط اگر در ارتباط با او بماند.
تشویقش کن به گروه جوانان در گردهمایی های مذهبی بپیوندد.
به او تأکید کن یکی از عوامل مهم شادمانی، سرزنش نکردن خود است.
به او بگو وقتی در جستجوی پاسخ یک مشکل دشوار است، به عمق درون خودش نگاه کند.

ویدئوهای این غرفه

افزودن نظر جدید

نظرات کاربران

4.8
از مجموع 32 نظر
guest
35 نظر
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
Tehrani
Tehrani

سلام مرکز مشاوره فراز کارشون واقعا عالیه ، سپاسگزار از مدیریت محترم مرکز جناب دکتر بهروزی

حسن بهروزی
حسن بهروزی

مرسی

حسن بهروزی
حسن بهروزی

تشکر نظر الف شماست

امیر جعفری
امیر جعفری

سلام کانال شما پربار است

حمید کریمی
حمید کریمی

سلام مطالب بسیار زیبا است. برای سخنرانی می توانید در استان های دیگر حضور پیدا کنید.

حلما جابری
حلما جابری

سلام اقای دکتر مشاوره تون بسیار عالی بود.

حسن بهروزی
حسن بهروزی

تشکر در خدمت هستم

ناهید رمضانی
ناهید رمضانی

سلام دکتر چگونه میتونم از شما وقت بگیرم من در استان سمنان هستم تشکر

جواد تبرایی
جواد تبرایی

با سلام خدمت دکتر بهروزی ببخشید با این وضع کرونا چگونه می تونم از کرج بیام بهشهر؟

علی رجبی
علی رجبی

سلام خسته نباشی بسیار مطالب خوبی هست

رامین رضایی
رامین رضایی

باسلام تشکر بابت گروه خوب شما

حسن بهروزی
حسن بهروزی

باسلام و احترام خدمت دوستان ازینکه مطالب مرکز مشاوره را مورد توجه قرار می دهید تشکر نموده و آماده هر گونه پیشنهاد جهت بهبود فعالیت هستیم مدیر مرکز مشاوره فراز

نسترن حقانی
نسترن حقانی

سلام مرکز شما بسیار عالی هست تشکر

کامران رمضان پور
کامران رمضان پور

سلام با تشکر از آقای بهروزی

فاطمه رنجبر
فاطمه رنجبر

سلام دکتر تشکر از مطالب خوب شما

رحیمه خادمیان
رحیمه خادمیان

سلام مدیر مرکز میشه مطالب زوجین بیشتر شود تشکر

اکبر مسعودی
اکبر مسعودی

سلام دکتر در مورد برنامه ریزی درسی مطالب قرار دهید ممنون

مهسا نظری
مهسا نظری

سلام دانش آموز کنکوری هستم چگونه درس بخونم تشکر

پارسا نعمت زاده
پارسا نعمت زاده

سلام دکتر برای ازدواج چه مشاوره ای پیشنهاد میکنید تشکر

اصغر کلایی
اصغر کلایی

سلام دکتر چگونه از استرس امتحان نجات پیدا کنم

مریم محمدی
مریم محمدی

سلام استاد من یکی از دانشجویان شما هستم مطالب بسیار خوبی دارید

علی نصیری
علی نصیری

با سلام و احترام اگر ممکن هست مطالب نوجوان و ارتباط با والدین را بیان کنید

کریم باقری
کریم باقری

سلا م یکی از اعضای خانواده ام کرونا گرفتن خیلی میترسم چکار کنم

فاطمه نمتی
فاطمه نمتی

سلام جناب دکتر حسن بهروزی غرفه تون واقغا عالی است .

پزمان جمشیدی
پزمان جمشیدی

سلام دکتر مرکز شما عالی هست تشکر

حمیرا افخمی
حمیرا افخمی

سلا خدمت میر مرکز مطالب در حوزه خانواده بسیار خوب هست

ناهید کشاورز
ناهید کشاورز

سلام از اینکه مرکز شما در این ایام به فکر مردم هست تشکر میکنم ای کاش شما بعنوان مدیر کل آسیب های اجتماعی می شدی تا جامعه را از این فضای استرس زا و افسردگی به مردم کمک بیشتری می کردی به امید خدا این اتفاق بیفتد

افسانه خیبریان
افسانه خیبریان

باسلام از همه کسانی که در مرکز مشاوره زحمت میکشند و مطالب جالب قرار میدهند

رضا حسینی
رضا حسینی

سلام استاد دانش اموز کلاس نهم هستم نمدونم کدام رشته را انتخاب کنم لطفا راهنمایی کنید

ماریا کاظمی
ماریا کاظمی

باسلام خدمت دکتر بهروزی فرزندم دختر 8 سال دارد همیشه سوال جنسی دارد نمیدونم چگونه جواب بدهم کمک کنید تشکر

رحیم کریم نژاد
رحیم کریم نژاد

با سلام و عرض ادب کریم نژاد هستم
می خواستم بگم که مرکز مشاوره فراز واقعا کارشون عالیه
با تشکر

منیره یخکشی
منیره یخکشی

سلام تشکر از مطالب خوب مرکز مشاوره فراز
اگر ممکنه مطالب زوج درمانی و راهکار های کاهش طلاق را بیان کنید

نسترن زاهدی
نسترن زاهدی

سلام من دانش اموز دختر کلاس دوازده هم هستم از فضای مجازی مطالب یاد نمیگیرم
چکار کنم تشکر

رحیم سروری
رحیم سروری

سلام خدمت جناب دکتر بهروزی
برای مشاوره تون خیلی ممنونم، واقعا عالی بود.

الهام محمدنژاد
الهام محمدنژاد

سلام با تشکر از جناب دکتر بهروزی مدیریت مرکز مشاوره فراز که توانستم دوره کارورزی را در کنارشون به اتمام برسانم

https://qorfe.com/moshavareh-faraz/
اولین مرکز کاشت ابرو با طراحی 3 بعدی

اولین مرکز کاشت ابرو با طراحی 3 بعدی

هشدار پلیس قضایی: لطفا پیش از انجام معامله و هر نوع پرداخت وجه، از صحت کالا یا خدمات ارائه شده، به صورت حضوری اطمینان حاصل فرمایید.
سامانه غرفه هیچ گونه منفعت و مسئولیتی در قبال معامله شما ندارد.