تست A/B چیست و چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟


فاطمه عسکری 28 بهمن 1399 7 دقیقه مطالعه
iOS 14

فراهم کردن بهترین تجربه کاربری در استفاده از یک سرویس یا محصول خاص، بسیار حائز اهمیت است. به همین خاطر رفتار مخاطب و مصرف‌ کننده اهمیت ویژه‌ ای دارد و دائما باید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد تا محصولات و خدمات، بهینه سازی شوند. یکی از مواردی که به تحلیل رفتار مشتری و مخاطب کمک می کند، تست A/B است.

تست A/B به صاحبین کسب‌ و‌ کار اجازه می ‌دهد که بتوانند بهترین استراتژی را برای بازاریابی انتخاب کنند و با بالا بردن میزان ترافیک وب ‌سایت، موفقیت خود را تضمین کنند. در ادامه به شما می گوییم که تست A/B چیست و چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟ با ما همراه باشید.

تست A/B چیست؟

تست A/B (که با عنوان ‌های Split Testing و Bucket Listing نیز شناخته می ‌شود) روشی است که با استفاده از آن می ‌توانید دو نسخه از یک وب ‌سایت یا اپلیکیشن را با یکدیگر مقایسه کنید تا بدانید کدام یک از نسخه ‌ها عملکرد بهتری دارند.

در واقع در تست A/B دو صفحه از سایت (با نام ‌های A و B) با اختلاف ‌های مشخص به بازدید کنندگان یکسان در زمان یکسان نمایش داده می‌ شود. صفحه‌ ای که نرخ تبدیل مشتری یا conversion rate بالاتری داشته باشد، برنده است.

مثال:

فرض کنید یک وب ‌سایت دارید و می ‌خواهید بدانید که قرار دادن دکمه فراخوان در بالای صفحه اصلی به جای اینکه آن را در نوار کناری بگذارید باعث می ‌شود نرخ کلیک روی آن افزایش پیدا کند یا خیر؟ (اگر نمی دانید دکمه فراخوان عمل چیست، مقاله دکمه Call to action یا فراخوان عمل (CTA) چیست و چه کاربردی دارد؟ را مطالعه کنید)

در این شرایط، با تهیه دو نسخه‌ متفاوت از آن صفحه، می ‌توانید در صفحه اول (A) دکمه فراخوان را در بالای صفحه اصلی و در دومی (B) دکمه فراخوان عمل را در نوار کناری قرار دهید. سپس، در یک بازه زمانی مناسب این دو ورژن را به درصدی از پیش تعیین شده از بازدید کنندگان سایت نشان ‌دهید. (درصد بازدید کنندگانی که هر ورژن را مشاهده می‌ کنند باید مشابه باشد)

به این صورت، با استفاده از ابزار های تست A/B، خواهید توانست پاسخ سوال خود را پیدا کنید.

پیشنهاد می کنم مقاله نرخ تبدیل یا Conversion Rate چیست و چگونه می توان آن را افزایش داد؟ را هم مطالعه کنید.

مزایای استفاده از تست A/B

تست A/B باعث می ‌شود که افراد، تیم ‌ها و شرکت ‌ها، تغییرات را براساس داده‌ های موثق، با احتیاط و اطمینان اعمال کنند. اما جدا از این مسئله، اعمال تست A/B مزایای زیادی دارد:

  • پیدا کردن نقاط ضعف و عوامل آزار دهنده و دفع‌ کننده برای مخاطب
  • افزایش Conversion Rate با پرداخت هزینه کمتر
  • کاهش Bounce Rate (نرخ پرش یا ضریب بازگشت) مخاطب از روی وب ‌سایت
  • افزایش کیفیت محتوا و طراحی
  • اعمال تغییرات مطمئن و با ریسک کمتر
  • داده‌ محور بودن تست A/B
  • افزایش نرخ بازگشت سرمایه (ROI)
  • افزایش لید ها و فروش محصول

تست A/B چیست و چگونه به افزایش فروش کمک می کند؟

مراحل پیاده سازی تست A/B:

مراحل تست A/B به صورت زیر انجام می ‌شود:

1. جمع آوری داده و اطلاعات:

معمولا گوگل آنالیتیکس و ابزار های تست A/B، داده هایی را برای شروع بهینه سازی در اختیارتان قرار می ‌دهند. این اطلاعات به شما کمک می‌ کنند تا از صفحات و نقاط پر بازدید سایت خود شروع کنید. این کار به شما کمک می ‌کند تا داده ‌ها را سریعتر جمع آوری کنید. پس از جمع آوری اطلاعات، به دنبال صفحاتی باشید که یا نرخ تبدیل پایینی دارند و یا رتبه‌ آنها قابل بهبود است.

2. تعیین اهداف:

اهدافی که در تبدیل کاربر به مشتری دارید، معیار هایی هستند که از آنها برای تعیین موفقیت نسخه اصلی یا دوم سایت استفاده می ‌کنید. اهداف شما می ‌توانند هر چیزی باشند از کلیک بر روی یک دکمه گرفته تا خرید یک محصول یا پرکردن فرم ثبت نام!

3. طرح تئوری و فرضیات:

بعد از تعیین اهداف پیاده سازی تست A/B، باید نظریات خود را درباره آن بیان کنید. نظریاتی که باید بگویند چرا نسخه جدید نسبت به نسخه فعلی بازدهی بهتری دارد؟ بعد از اینکه فهرستی از نظریات خود تهیه کردید، باید آنها را بر اساس میزان اهمیت و سختی در اجرا مرتب کنید.

4. ساخت نسخه جدید:

در این مرحله باید تغییرات مورد نظر خود را بر روی المان هایی از وب سایت یا اپلیکیشن خود اعمال کنید. این تغییر می تواند تغییر رنگ یک دکمه، تغییر مکان یک اسلایدر و یا جای گیری دکمه خرید باشد.

5. آزمایش:

پس از اعمال تغییرات باید آزمایش خود را آغاز کنید. در این مرحله، بازدید کنندگان وب سایت و یا اپلیکیشن شما یکی از نسخه های سایت یا اپلیکیشن شما را به طور تصادفی مشاهده می کنند. سپس تجربه آنها از کار کردن با نسخه جدید باید اندازه گیری و محاسبه شود و در نهایت با عملکرد نسخه قدیمی مقایسه شود.

6. تحلیل نتایج: 

زمانی که تست A/B به پایان رسید، باید به سراغ بررسی و تحلیل داده‌ های به دست آمده از آزمایش بروید. ابزار های اختصاصی تست A/B مثل گوگل اپتیمایز (google optimize) یا ابزار گوگل آنالیتیکس می ‌توانند این داده‌ ها را در اختیار شما قرار دهند. این داده ها تفاوت عملکرد کاربران در هر نسخه را به شما نشان می دهند.

تست A/B چه تاثیری بر سئوی سایت می گذارد؟

طی بررسی‌ هایی که صورت گرفته، متوجه شدیم گوگل نه تنها به شما اجازه می ‌دهد از تست A/B استفاده کنید، بلکه شما را به این کار تشویق می ‌کند. گوگل اعلام کرده است که استفاده از تست A/B هیچ تاثیر منفی بر روی سایت شما نخواهد گذاشت. با این حال، اگر از ابزارهای تست A/B جهت انجام برخی از روش ‌های سئوی کلاه سیاه استفاده کنید، ممکن است رتبه خود را در نتایج جستجو از دست بدهید.

به طور خلاصه، در زمان تست A/B نکات زیر برای گوگل بسیار حائز اهمیت است:

Cloaking نکنید!

Cloaking روش سئویی است که در آن محتوایی که به موتور های جستجو نمایش داده می ‌شود با محتوای وب ‌سایت یکسان نیست. اگر گوگل متوجه شود از این روش در وب‌ سایت خود استفاده می ‌کنید، سایت شما را جریمه کرده یا به صورت کامل آن را از نتایج جستجو حذف می ‌کند. از آنجایی که در تست A/B دو محتوای متفاوت به دو دسته از کاربران نمایش داده می ‌شود، این امکان وجود دارد که صاحبان سایت ‌ها محتوایی متفاوت را از طریق User-Agent یا آدرس IP به ربات گوگل نمایش دهند. در یک کلام، از انجام این کار پرهیز کنید!

از تگ “rel=”canonical استفاده کنید.

اگر تست A/B سایت خود را بر روی چند URL انجام می ‌دهید، باید از تگ “rel=”canonical استفاده کنید. استفاده از این تگ به موتور جستجو می ‌فهماند که کدام نسخه از صفحه، نسخه‌ اصلی است و باید در نتایج جستجو ایندکس شود. این کار به منظور جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری صورت می‌ گیرد.

پیشنهاد می کنم مقاله راهنمای کامل انتخاب اسم برند برای کسب و کار اینترنتی را هم مطالعه کنید.

ریدایرکت 302 را جایگزین ریدایرکت 301 کنید.

اگر در آزمایش A/B، نسخه اصلی سایت به نسخه جدید ریدایرکت می ‌شود، بهتر است به جای استفاده از ریدایرکت 301 (دائم) از ریدایرکت 302 (موقت) استفاده کنید. این ریدایرکت به موتور های جستجو می‌ گوید که انتقال صفحه به صورت موقت صورت گرفته است. بنابراین، نسخه اصلی سایت باید در نتایج جستجو ایندکس شود.

تا زمانی که احتیاج است، تست A/B را انجام دهید.

اگر زمان انجام تست A/B شما طولانی شود (در حالی که یکی از نسخه ‌های ایجاد شده به تعداد زیادی کاربر نمایش داده می ‌شود)، این امکان وجود دارد که موتور های جستجو شما را جریمه کنند زیرا تصور می ‌کنند که در حال تقلب در نتایج جستجو هستید. گوگل توصیه می ‌کند که پس از اتمام آزمایش، تمامی متغیر هایی که نیاز ندارید را از سایت خود پاک کنید.

حرف آخر:

تست A/ B یک منبع ارزشمند برای هر کسی است که در محیط  آنلاین نیاز به تصمیم گیری دارد. با کمی دانش و سخت کوشی زیاد می توانید بسیاری از ریسک هایی را که به صورت بهینه سازی شروع می شوند، کاهش دهید.

اگر شما واقعاً در حال جستجوی اطلاعات هستید، از 90% از افرادی که در حال انجام تست هستند، جلوتر هستید. اگر شما به قدرت تست A/B در افزایش درآمد مستمر اعتقاد دارید، اینجا بهترین مکان است. دانش یک عامل محدود کننده است که  تنها با تجربه و یادگیری مداوم می توانید آن را پیش ببرید. بنابراین تست را انجام دهید.

برچسب‌ها :

دیدگاه شما

0 دیدگاه