گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن

بازاریابی

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن : هر چقدر هم که با جامعۀ هدف خود آشنا باشید، تلاش های شما در راستای بازاریابی محتوا، همیشه جای بهبود دارند. بعضی از محتوای تولیدی شما که فکر می کنید بسیار محبوب خواهند بود، بعد از مدت کوتاهی، کم اهمیت می شوند و یا بعضی از محتوا های بی اهمیت، چنان رشدی می کنند که هرگز انتظارش را نداشتید. این اتفاقات، درس های مهمی برای کپی رایترها هستند و برای یادگیری این دروس، ابتدا باید یاد بگیرید که چگونه اتفاقات را درک کنید.

مهم ترین بخش داستان این است که کار شما به عنوان یک کپی رایتر زمانی سخت‌ می شود که مدیران شما آدم های شکاکی باشند. خب، تولید محتوا کار جالبی است، اما کلی کار می برد و در نهایت مدیران تان از شما می پرسند:  “به ازای سرمایه‌ ای که روی تولید محتوا گذاشته‌ ایم، دقیقاً چقدر درآمد خواهیم داشت؟”

یکی از قسمت‌ های حیاتی کار شما این است که موفقیت‌ ها و شکست‌ ها را دنبال کنید، توضیح دهید که بازاریابی محتوایی چگونه به سازمان‌ تان کمک می کند تا به اهدافش برسد و در نهایت، قادر باشید نتایج موفقیت‌ آمیز کار خود را به خوبی به افرادی که پای فیشِ حقوقی تان را امضا می‌ کنند، نشان دهید.

چه مواردی را باید تجزیه و تحلیل کنید؟

اولین نکته‌ ای که باید به آن اشاره کنیم، همان داستان فیل در داخل اتاق تاریک است که هر شخصی برداشت خودش را از آن دارد.

اعداد و ارقام، همان قدر که نشان دهندۀ واقعیات هستند، می توانند برای دروغ گفتن هم استفاده شوند. اعداد، اعداد هستند، نه چیزی بیشتر و نه چیزی کمتر! این اعداد درست مثل رنگ‌ هایی هستند که برای کشیدن یک نقاشی به کار می‌ روند؛ کنترلِ کار در دست نقاش است و اوست که می‌ تواند تصمیم بگیرد چه چیزی در نقاشی او باشد و چه چیزی نباشد.

برای روشن‌ تر شدن موضوع، مثالی می‌ زنیم: یک جلسه سالانه را تصور کنید که در آن، بازاریابانِ شرکت مشغول گزارش دهی هستند و بازاریاب محتوا (که به تازگی کارش را در این شرکت شروع کرده) می‌ گوید:

“ترافیک وب‌ سایت ما امسال 300% افزایش یافت. مدت زمان متوسطی که مخاطبان در هر صفحه سپری می‌ کنند بیشتر از 2 دقیقه افزایش یافته و میزان خوانده شدن مطالب وبلا‌گ ما هم تقریباً دو برابر شده است.”

معرکه است، نه؟! شما هم اگر مدیر این شخص بودید خوشحال می‌ شدید؟

خب، این وضعیت ممکن است عالی باشد. شاید هم نباشد! شاید تعداد بازدید های سالانه سایت، 10 تا بوده که الان به 40 عدد رسیده، شاید هم چند نفر از اعضای تیم وبلاگ‌ نویسی، صفحه‌ ای را در سایت بازدید کردند، به یک جلسه رفتند و بعد از چند دقیقه دوباره برگشتند و روی صفحه دیگری کلیک کردند و به همین خاطر مدت زمان خوانده شدن صفحات” افزایش پیدا کرده است.

برای بالا رفتن اعداد و ارقام، دلایل بسیار زیادی می‌ تواند وجود داشته باشد.

به طور خلاصه پیام این داستان این است که اندازه‌ گیری، به تنهایی هیچ فایده‌ ای ندارد. هوشمندانه اندازه‌ گیری کنید. تا وقتی که از فکرتان استفاده نکرده‌ اید، اعداد و ارقام هیچ معنایی ندارند. فقط به قصد آمار گرفتن، اقدام به جمع‌ آوری اعداد نکنید، بلکه کاری کنید که این اعداد اهمیت پیدا کنند. تلاش کنید که وقتی این اعداد را به مدیر یا رئیس خود نشان می‌ دهید، بتوانید به سوالاتی همانند “این عدد یعنی چه؟” یا “حالا این ارقام خوب هستند یا بد؟”جواب دهید.

به یاد داشته باشید که این شما هستید که باید ارزش محتوای تولیدی خود را به دیگران ثابت کنید.

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن

چطور می‌ توان معیارها را هوشمندانه اندازه‌ گیری کرد؟

قبل از هر چیز به این موضوع اشاره کنیم که از ابتدای کار، لقمه بزرگ‌ تر از دهانتان برندارید. کار را کوچک شروع کنید و کم‌ کم آن را گسترش دهید. تجزیه و تحلیل، شبیه حسابرسی مالی نیست که یکباره انجام شود و به پایان برسد؛ بلکه باید همیشگی و مستمر باشد. به همین خاطر، بهتر است خودتان را درگیرِ کارِ بیش از حد نکنید. از قدیم هم گفتند که سنگِ بزرگ، علامت نزدن است! حجم زیاد از کار، امکان حرکت و پیشرفت را از شما خواهد گرفت.

پس از آن، مهم‌ این است که معیار های سنجش‌ شما هدفمند باشند؛ به این فکر کنید که با محتوای خود به چه چیزی می خواهید برسید و بعد از آن، ببینید که کدام یک از این معیار ها، می توانند نشان دهنده ی کیفیت کارتان در این راستا باشند.(اگر نمی‌ دانید این اهداف چه هستند، از دیگران یاد بگیرید.)

پیشنهاد می کنم از دست ندهید : همه چیز درباره ی بازاریابی تلفنی

موسسه بازاریابی محتوایی (The Content Marketing Institute)، معمولاً از بازاریاب‌ ها دربارۀ فعالیت‌ هایشان در زمینۀ بازاریابی محتوا، نظر سنجی کرده و سپس، نتایج این نظرسنجی‌ ها را به صورت گزارش‌ هایی در زمینه بنچ‌ مارکینگ، بودجه و روند های کار بازاریابان B2B و B2C، منتشر می‌ کند. علاوه بر این ها، برای بازاریابی موفق محتوا، اهداف سازمانی را هم در نظر بگیرید.

در اینجا 5 هدف که به گفته شرکت‌ کنندگان در نظرسنجی‌ ها، اهداف اصلی بوده‌ اند را آورده‌ ایم:

 1. ایجاد آگاهی از برند:

مشتریانِ بالقوه اگر از وجود شما خبر نداشته باشند، طبعاً نخواهند توانست برند شما را انتخاب کنند. ظاهر شدن در برابر چشمانِ مردم و تحت تاثیر قرار دادن افرادی که هرگز چیزی از شما نشنیده‌ اند، باعث خواهد شد که وقتی مردم قصد خرید آنچه شما عرضه می‌ کنید را دارند، در ابتدا به یاد شما و برندتان بیافتند.

2. ارتباط و مشارکت:

این کار، یک قدم فراتر از آن است که مشتریان از وجود شما آگاه باشند. وقتی که مردم با برند شما ارتباط برقرار کنند، فرصت آن را خواهید داشت که رابطه احساسی تری با آنان برقرار کنید و کاری کنید که واقعاً از شما خوششان بیاید.

3. حفظ مشتری (ایجاد مشتری وفادار):

همین که با مشتریان ارتباط برقرار کردید، چطور آنان را به برند خود وفادار نگه می‌ دارید؟ محتوا یکی از مهم‌ ترین ابزار هایی است که توانایی بازگرداندن مشتریان پراکنده یا از دست رفته را دارد.

4. ایجاد سرنخ‌ های فروش:

محتوا توانایی‌ های فراوانی در ایجاد سرنخ‌ های فروش و به وجود آوردن مشتریان بالقوه دارد؛ چه به صورت محتوای قابل ارائه بعد از دریافت آدرس ایمیل از فرد خواننده باشد و چه درخواست از آنها برای خواندن مطالب بیشتر.

5. فروش:

دانستن اینکه شما دقیقاً چه چیزی عرضه می‌ کنید و فایده‌ اش برای مشتری چیست، می‌ تواند مخاطبان را متقاعد کند که بهترین انتخابشان شما هستید و همین کار، منجر به فروش بیشتر شما خواهد شد.

شیوه اندازه‌ گیری پیشرفت در هر یک از موارد بالا، با بقیه‌ کمی تفاوت دارد. در اینجا سعی کرده‌ ایم برای هر کدام از این اهداف، دو یا سه معیار مختلف معرفی کنیم.(البته این معیار ها، تمام ماجرا نیستند و معیار های دیگری هم برای ارزشیابی این موارد وجود دارند)

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آنمعیار های اصلی:

چیزی که فراوان است، اعداد و ارقام گوناگون است که هر کدام می‌ توانند معنای خودشان را داشته باشند. اما بعضی‌ هایشان که به آنها واحد های اصلی می‌ گوییم، توسط همه بازاریابان محتوا به کار می‌ روند. در ادامه به این معیار های اصلی اشاره خواهیم کرد و توضیح می‌ دهیم که به کمک آن‌ ها قرار است دقیقاً چه چیزی را اندازه‌ گیری کرده و اصلاً این معیار ها را در چه جایی می‌ توانید پیدا کنید.

1. معیار های مربوط به ترافیک

یکی از اهداف اصلی هر کمپین بازاریابی محتوایی، این است که افراد را به سوی وب‌ سایت خود بکشانید؛ به همین علت، ترافیک سایت یکی از بدیهی‌ ترین نشانه‌ های موفقیت شماست. برای درک بیشتر این موضوع، در ابتدا به یک مورد پایه‌ ای اشاره می کنیم:

مطمئن شوید که گوگل آنالیتیکس به درستی نصب شده است:

قبل از سنجیدن ترافیک وب سایت‌ تان، باید مطمئن باشید که Google Analytics را به درستی نصب و تنظیم کرده‌ اید.

استفاده از گوگل آنالیتیکس آسان است و نسبت به رایگان بودنش، امکانات خوبی را در اختیار شما قرار می‌ دهد.

تعداد بازدید ها و بازدید های یکتا از صفحات:

بازدیدها (Pageviews) از صفحات که به اصطلاح “hits” هم نامیده می‌ شوند، یکی از اصلی‌ ترین معیار های سنجش ترافیک وب سایت هستند. هر وقت فردی صفحه شما را بارگذاری می‌ کند، برای آن صفحه یک “بازدید” محسوب می‌ شود. البته این معیار یک مشکل هم دارد؛ فرض کنید بازدیدکننده‌ ای یکی از صفحات وبلاگ شما را مطالعه می‌ کند و سپس بر روی تمام لینک‌ هایی که در محتوای شما موجود است، کلیک می‌ کند. پس از مدتی با چند بار کلیک بر روی دکمه بازگشت مرورگر، به صفحه اولی برمیگردد. در این شرایط، تمام این رفت و بازگشت ها در صفحات وبلاگ شما، یک بازدید محسوب خواهند شد که البته این بازدید نشان‌ دهنده وجود یک کاربر جدید نیست. راه حل این مشکل، استفاده از معیار بازدید یکتا (Unique Pageviews) است.

هر بازدید یکتا برای هر کاربر، تنها یک بار شمرده می‌ شود و اهمیتی ندارد که آن کاربر از یک دستگاه و در یک بازه زمانی 30 دقیقه‌ ای که به آن Session می‌ گوییم، یک صفحه را چند مرتبه باز کند.

توضیح دادن این مسئله که دقیقاً چرا تعداد بازدید های صفحات، بیشتر از تعداد بازدید های یکتا از صفحات است، چندان آسان نیست، چون عوامل زیادی در این امر دخیل هستند. با این حال، از نظر ثبات کار، اعداد مربوط به بازدید‌ های یکتا، بهتر و منطقی‌ تر می‌ توانند ترافیک واقعی سایت شما را نشان دهند. درست است که کوچک‌ تر بودن اعداد مربوط به بازدید های یکتا ممکن است خیلی به مذاق شما خوش نیاید، اما مهم‌ تر از تعداد بازدید ها، تغییر در روند بازدید ها است که بهتر است به آن توجه بیشتری داشته باشید.

معیار های مرتبط با بازدید از صفحات، بهتر است در دراز مدت بررسی شده و پیشرفت یا پسرفت‌ ها در دوره‌ های زمانی مشخص با هم مقایسه شوند. در نظر گرفتن یک دوره زمانی مشخص که شامل چند عدد محتوا است، بهتر از پرداختن به تک تک محتوا های منتشر شده است زیرا شما می‌ توانید عملکرد محتوای خود را در یک دوره مشخص ارزیابی کنید.

همچنین، بهتر است به فصول و زمان بررسی ترافیک سایت نیز دقت کنید. به عنوان یک نمونه کوچک، نمی‌ توانید از مردم انتظار داشته باشید در تعطیلات نوروز درست همانند دیگر مواقع سال، مطالب سایت شما را بخوانند. اصولاً چنین مقایسه‌ ای صحیح نیست!

نکته حرفه‌ ای:

یکی از روش‌ های خوب این است که ترافیک اوقات ویژه و تعطیلات را سال به سال مقایسه کنید؛ چون این تغییرات فصلی که درباره‌ شان صحبت کردیم، به طور کلی ثابت هستند.

ممکن است در تعطیلات نوروز بازدید کنندگان زیادی نداشته باشید، اما اگر این تعداد نسبت به نوروز سال قبل تغییر معنی‌ داری کرده باشد، می‌ توانید متوجه شوید که موفق عمل کرده‌اید یا خیر.

زمان سپری شده در صفحه (Time on Page):

زمان سپری شده در صفحه، یکی از معیار های تجزیه و تحلیل وب سایت است که تا به حال به خوبی درک نشده است. با این حال، این معیار بسیار ارزشمند بوده و می‌ تواند نشان دهد مخاطبانتان چقدر به محتوای شما علاقه دارند.

برای مثال اگر دو صفحه متفاوت با محتوای مشابه و طول یکسان داشته باشیم، اما مدت زمان سپری شده در اولی 30 ثانیه از دومی بیشتر باشد، می‌ توانیم به این نتیجه برسیم که احتمالا محتوای صفحه اول برای مخاطب جذاب‌ تر بوده است.

توصیه می‌ کنیم به مثال پایین دقت کنید:

سوال:

یک کاربر وارد صفحه مطلبی می‌ شود که همین الان پست کرده‌ اید. این کاربر از طریق لینک صفحه در حساب توییتر شما سر از اینجا درآورده است.

او در عرض 4 دقیقه و نیم مطلب شما را نصفه و نیمه خوانده و سپس روی یکی از لینک‌ های خارجی درون متن کلیک کرده تا این لینک در یک برگه جدید باز شود.

این کاربر حدود 10 ثانیه به سرعت نگاهی به بقیه پست انداخته و سپس برگه مربوط به آن را می‌ بندد. در مرحله بعد، او حدود 20 ثانیه صفحه مربوط به لینک جدید را هم بالا و پایین کرده و در نهایت پنجره مرورگر خود را می‌ بندد.

با توجه به Google Analytics، مدت زمان سپری شده این کاربر روی پست شما چقدر بوده است؟

جواب:

جواب شما 4 دقیقه و 40 ثانیه بود؟ اشتباه کردید. جواب صحیح، صفر است.

علت این امر آن است که این شخص صفحه شما را تنها یک بار دیده است (زمانی که وب‌ سایت بارگذاری شده است)

گوگل از طریق مقایسه مدت زمان حضور کاربر در یک صفحه با حرکت بعدی او بر روی همان سایت، مقدار Time on Page را محاسبه می‌ کند.

از آنجایی که لینکی که کاربر پس از مطالعه صفحه بر روی آن کلیک کرده، لینک خارجی بوده است، حرکت بعدی‌ ای وجود نداشت تا گوگل آن را محسابه کند. نتیجه این است که زمان سپری شده کاربر بر روی صفحه، از نظر گوگل صفر ثانیه است.

این موضوع شاید از نظر شهودی چندان منطقی به نظر نرسد، اما باور کنید که روش کار گوگل آنالیتیکس به همین شکل است.

نرخ پرش (Bounce Rate):

قبلاً درباره نرخ پرش صحبت کرده‌ایم، اما به علت اهمیت فراوان این موضوع در تحلیل عملکرد محتوا، در اینجا هم توضیحی کوتاه خواهیم داد.

نرخ پرش عبارت است از درصدی از کاربران که وارد صفحه‌ ای از سایت شما شده، سپس آن را ترک کرده و دیگر باز نمی‌ گردند. نرخ پرش معمولاً نشان‌ دهنده آن است که محتوای یک صفحه، نیاز های کاربر را برآورده نمی‌ کند. البته این موضوع می‌ تواند جنبه دیگری هم داشته باشد؛ شاید محتوای صفحه شما بسیار راضی کننده باشد. یعنی کاربر آنچه به دنبالش بوده را همان لحظه در سایت شما پیدا کرده و به سرعت (و البته راضی) از سایت شما خارج شده است.

یکی از راه‌ های تشخیص بد بودن یا خوب بودن نوع نرخ پرش سایت، بررسی زمان سپری شده روی سایت است. اگر این زمان بالا باشد یعنی محتوای سایت شما مطالعه شده و در صورت کوتاه بودن این زمان، احتمالاً مخاطبان آنچه را به دنبالش بودند در سایت شما پیدا نکرده‌ اند.

برای حل مشکلات مربوط به نرخ پرش، بد نیست که باز هم به تعاریف گوگل مراجعه کنیم. در صورت اینکه کاربر قبل از بستنِ صفحه، حداقل 3 دقیقه وقت روی آن گذاشته باشد، این اتفاق از نظر گوگل، پرش حساب نمی‌ شود. راه‌ های مختلفی برای نگه‌ داشتن کاربر روی صفحه وجود دارد: از جمله تولید محتوای با کیفیت و به اندازه کافی طولانی! و همچنین، استفاده از لینک‌ های داخلی، حضور طولانی مدت کاربر روی سایت شما را تضمین می‌ کنند.

مطلب مهم دیگر : شفافیت: راهکار اصلی یک تجارت با ثبات

در صورتی که کاربر از صفحات نتایج موتور های جستجو به سایت شما آمده باشد، پرش‌ های “بد” این پیغام را به گوگل خواهند داد که کیفیت محتوای این سایت، برای نمایش به کاربران کافی نیست و همین امر ممکن است شما را در صفحات نتایج جستجو به صفحات پایین‌ تر هدایت کند.

2. معیار های مربوط به مشارکت کاربر

بعد از آنکه افراد وارد صفحه شما شدند، معمولاً امیدوار هستید که کاربر بعد از دیدن محتوای سایت، نوعی عکس‌ العمل هم نشان دهد. مانند امتیاز دادن، لایک کردن، درج نظر، مطالعه مطالب دیگر، به اشتراک‌ گذاری پست یا هر کار دیگری.

این کارها برای شما دو فایده اصلی دارد:

  1. افزایش ترافیک سایت‌ تان
  2. پایین‌ تر رفتن افراد در قیف بازاریابی شما

بسته به نوع سایت شما، ارتباط با کاربر می‌ تواند فرم‌ های گوناگونی پیدا کند. ظهور شبکه‌ های اجتماعی گوناگون در سال‌ های اخیر، ارتباط با کاربران را برای همه ما بسیار آسان کرده است، اما منطقی به نظر می‌ آید که تا حد امکان این ارتباطات را در محیط وب‌ سایت خود شکل دهید. برای این کار، برنامه‌ ها و پلاگین‌ هایی هم وجود دارند که می‌ توانید به راحتی به سایت خود اضافه کنید:

رای دادن / امتیاز دادن:

بسیاری از سایت‌ ها که محتوای متنی منتشر می‌ کنند، برای کاربران راهی فراهم کرده‌ اند تا بتوانند از این طریق به مطالب امتیاز دهند. این امتیاز دادن‌ ها می‌ تواند به صورت لایک کردن، ستاره دادن، رای مثبت یا منفی دادن یا فرم‌ های دیگری باشد. ایده اصلی اجرای این گونه برنامه‌ ها، تشخیص میزان محبوبیت محتوا است.

نظرات (دیدگاه‌ ها):

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن

نظرات، دیدگاه‌ ها یا کامنت‌ ها درست همانند یک شمشیر دو لبه هستند، اما باز هم ارزش فراوانی دارند. بسیاری از پست‌ های وبلاگی شاید به خودی خود چندان قابل توجه نبوده‌ اند، اما به لطف امکان درج نظر و بحث‌ هایی که در آنجا صورت گرفته، ارزش فراوانی پیدا کرده‌ اند.

هیچ یک از ما دوست نداریم در این قسمت اسپم یا کامنت‌ های توهین‌ آمیز ببینیم، اما ارائه امکان نظردهی به کاربران، قطعاً یکی از بهترین راه‌ های ارتباط سازنده با آنهاست.

اگر وب‌ سایت‌ تان با وردپرس کار می‌ کند، کار شما خیلی آسان است. فقط کافی است قسمت “نظردهی” را فعال کنید. این امکان را می‌ توانید در بخش “تنظیمات پیش‌ فرض مقاله” پیدا کنید.

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن

اگر هم از وردپرس استفاده نمی‌ کنید، به شما پیشنهاد می‌ کنیم از Disqus (این کلمه درست شبیه Discuss به معنی بحث و گفتگو تلفظ می‌ شود) استفاده کنید. فیسبوک هم یک پلاگین دارد که به شما امکان درج‌ نظرات فیسبوک در سایت خودتان را می‌ دهد، البته برای استفاده از آن باید در فیسبوک حساب کاربری داشته باشید. (هرچند این قابلیت به دلیل مشکلات دسترسی به فیسبوک در ایران چندان مورد استفاده نیست)

بعد از راه‌ اندازی سیستم نظر دهی، تعداد کل نظرات هر پست را یادداشت کنید. همچنین، باید تعداد جواب‌ های نویسنده مطلب را از تعداد کل کامنت‌ ها کم کنید تا در رابطه با مخاطبان، به عدد واقعی‌ تری برسید. معیار سودمند دیگری که اینجا می‌ توانید از آن استفاده کنید، تعداد کاربرانی است که همواره پای ثابت قسمت نظر دهی هستند.

نظرات کاربران، یکی از عواملی است که می‌ تواند به شما بگوید آیا واقعاً دارید خوب کار می‌ کنید یا خیر.

لینک‌ ها:

علی‌ رغم مشکلات بسیاری که گوگل با لینک‌ های اسپم داشته است، آنها بدون هیچ ترسی بار ها اعلام کرده‌ اند که به لینک‌ ها اهمیت بسیاری می‌ دهند. مت کاتس، سرپرست تیم وب اسپم گوگل در سال 2014 اعلام کرد که:

درست است که در بحث لینک‌ سازی، شلوغی بسیار و اسپمینگ فراوانی وجود دارد، اما لینک‌ ها همچنان عامل خیلی خیلی مهمی در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو هستند.

با در نظر گرفتن این موضوع و اهمیت سئو، بسیار خوب است که بدانید چه صفحاتی به محتوای شما لینک داده‌ اند. برای انجام این کار، ابزار های متنوعی هم در اینترنت وجود دارند.

دو تا از مهم‌ ترین این ابزارها، Fresh Web Explorer برای تحلیل عملکرد محتوای جدیدتر و Ahrefs (یا ابزار Open Site Explorer) برای محتوای قدیمی هستند. بعضی از اطلاعات ارائه شده توسط این نرم‌ افزارها، عبارت اند از انکر تکست لینک‌ ها، قدرت و اعتبار سایت یا نویسنده‌ ای که به شما لینک داده است.

همچنین، با کمک این ابزار ها خواهید دانست که کدام یک از لینک‌ های شما اسپم است.

3. معیار های مربوط به شبکه‌ های اجتماعی

این روز ها، اهمیت و گستردگی استفاده از رسانه‌ های اجتماعی دیگر نیاز به توضیح ندارد. اگر هنوز هم برای برندتان هیچ حسابی در شبکه‌ های اجتماعی نساخته‌ اید، همین الان دست به کار شوید!

پس از ساختن حساب‌ ها، کمی بیشتر وقت بگذارید و فواید استفاده از آنها و خدماتی که ارائه می‌ دهند را بررسی کنید. در مرحله بعدی، همواره وضعیت عملکرد خود را در شبکه‌ های اجتماعی بررسی کرده و سابقه آن را به صورت هفتگی یا ماهانه ثبت کنید. خوشبختانه، بیشتر این شبکه‌ ها مثل فیسبوک، لینکدین، توییتر و اینستاگرام، ابزار ها و امکانات خوبی برای تحلیل عملکرد محتوا در بین مخاطبان دارند.

پیشنهاد می کنم از دست ندهید : رهبران بزرگ با چرا شروع می کنند

علاوه بر آن، ابزار هایی هم برای تحلیل آمارها و اطلاعات مربوط به صفحات شبکه‌ های اجتماعی شما وجود دارند که BuzzSumo یکی از بهترین آنهاست. اگر هم علاقه‌ ای به این نرم‌ افزارها ندارید، راه دیگر این است که آمارها و تغییرات را خود به صورت دستی مستند کرده تا بتوانید وضعیت لایک‌ ها، نظرات، دفعات به اشتراک‌ گذاری محتوا و …. را در طول زمان، با دقت زیر نظر داشته باشید.

4. ایجاد معیار های دلخواه

معیار هایی که معرفی کردیم، قطعاً برای هر کسی که به تحلیل عملکرد محتوا نیاز دارد، سودمند است، اما گاهی جوابگوی نیاز ها و اهداف خاص بعضی سازمان‌ ها یا برند ها نیستند. دستکاری یا ترکیب هوشمندانه این معیارها با هم، گاهی می‌ تواند تصویری دقیق‌ تر از وضعیت محتوای شما ترسیم کرده و مسیر رسیدن به اهداف سازمانی‌ تان را برای شما روشن‌ تر سازد.

در اینجا چندین ایده مختلف را آورده‌ایم که ممکن است بتوانند به شما در رسیدن به این اهداف کمک کنند:

عمق متوسط مطالعه:

که فرمول آن به شکل (مدت زمان سپری شده در صفحه)/(300/تعداد کلمات) است.

هر فرد بالغ به طور متوسط در یک دقیقه 300 کلمه را می‌ خواند. بنابراین، ما می‌ توانیم با توجه به تعداد کلمات متن، به آسانی مدت زمان مورد نیاز برای مطالعه آن متن را محاسبه کنیم. مدت زمان مورد نیاز با تقسیم تعداد کلماتِ متن بر 300 بدست می‌ آید. محاسبه نسبت مدت زمان حضور کاربر به زمان مورد نیاز برای مطالعه متن، می‌ تواند به ما نشان دهد که خواننده ما، مطلب را با چه میزان دقت خوانده است.

میزان اشتیاق:

این معیار می‌ تواند نشان دهد مخاطبان شما تا چه حد تشنۀ خواندن مطالبِ دیگر وبلاگ‌ تان هستند. بیشترِ ابزار های تحلیل عملکرد محتوا، به شما این امکان را می‌ دهند تا ببینید مخاطبان از چه مسیری به سایت شما آمده‌ اند و پس از آن به کجا می‌ روند.

با استفاده از همین ابزار ها، می‌ توانید تعداد مسیر های حرکت بازدید کنندگان (شامل حداقل دو پست وبلاگی) را تقسیم بر تعداد کل این مسیرها کنید تا درصدی از کاربران علاقمندتر وبلاگتان را بدست آورید. این کار می‌ تواند برای پیدا کردن پست‌ های محبوب‌ تر و با توانایی ایجاد خوانندگان بیشتر هم به کار رود.

میزان استقبال، میزان رشد و نرخ تبدیل

شبکه‌ های اجتماعی معمولاً بیش از یک راه برای ارتباط با کاربر دارند. شما می‌ توانید در فیسبوک یک پست را لایک کرده، به اشتراک بگذارید یا درباره‌ اش نظر دهید. در گوگل پلاس هم عیناً همین امکانات وجود دارند، فقط به جای لایک کردن، دکمه 1+ وجود دارد. در توییتر هم می‌ توانید یک توییت را فیو کنید، زیرش نظر خود را بنویسید یا آن را ریتوییت کنید (به اشتراک بگذارید).

از آنجا که این امکانات کم و بیش در این شبکه‌ ها یکسان هستند، می‌ توانیم به سه دسته‌ بندی کلی برسیم:

  • میزان استقبال یا همان میزان مورد علاقه بودن محتوا (لایک‌ ها در فیسبوک، فیو‌ ها در تویییتر و 1+ ها در گوگل پلاس)
  • میزان رشد یا تعداد دیده‌ شدن‌ ها در میان افراد مختلف (به اشتراک‌ گذاری‌ ها در فیسبوک، گوگل پلاس و ریتوییت‌ ها در توییتر)
  • نرخ تبدیل یا پاسخ به محتوای برند (کامنت‌ ها در فیسبوک و گوگل پلاس، جواب‌ ها در توییتر)
نرخ تبدیل، بازگشت سرمایه و دردسر های مربوط به قیف بازاریابی

قبلاً در این باره صحبت کرده‌ ایم که چگونه معیار های انتخابی شما به شما کمک می‌ کنند دریابید تا چه حد، در حال رسیدن به اهداف خود هستید. بیشتر بازاریاب‌ ها معمولاً در مرحلۀ بعد، این دو فکر به ذهنشان خطور می‌ کند:

  1. هدف من این است که از محتوا برای تبدیل کردن مخاطبان به مشتری استفاده کنم. فقط چطور باید تشخیص دهم که کدام یک از مشتریان به خاطر محتوا، تبدیل به مشتریمان شده‌ اند؟
  2. رئیسم مطمئن نیست که بازاریابی محتوایی ارزش امتحان کردن را داشته باشد. به همین خاطر، باید به او نشان دهم که سرمایه‌ گذاری روی محتوا چه فواید و برگشت‌ هایی خواهد داشت.

ارزیابی نرخ تبدیل و بازگشت سرمایه کار آسانی نیست. این کار قطعا ارزش انجام دادن را دارد اما باید بدانید اعداد و ارقام به دست آمده در انتهای کار، چندان دقیق و قابل اطمینان نخواهند بود. برای مثال به قیف بازاریابی فکر کنید: بیشتر محتوایی که تولید می‌ کنید در قسمت بالای قیف قرار می‌ گیرند و مشتریانی را جذب می‌ کنند که شاید هرگز نام شرکت شما را هم نشنیده باشند.

برای ارتباط دادن تبدیل‌ ها به محتوا، شما باید تک‌ تک مشتریان را (از بالا تا پایین قیف) رصد کنید. این کار بدون ارتباط برقرار کردن با تک‌ تک مشتریان ممکن نخواهد بود.

بسیاری از این مشتریان، ماه‌ ها یا حتی سال‌ ها را در بخش‌ های بالایی قیف می‌ گذرانند. کوکی‌ ها هم معمولاً بیشتر از 30 روز دوام نمی‌ آورند. بیشتر اوقات، مخاطبِ محتوا قرار نیست از ما خرید کند. ارتباط دادن محتوا با نرخ تبدیل هم معمولاً دقیق نیست. اگر محتوای شما 10 مشتری وفادار ایجاد کند که سال‌ ها با شما همراه باشند، قطعاً بهتر از آن خواهد بود که 100 مشتری غیر وفادار ایجاد شوند که تنها یک بار از شما خرید کنند. به این دلایل است که می‌ گوییم این اعداد و ارقام چندان صحیح نخواهند بود.

اما در هر صورت این گفته هم به این معنی نیست که این اعداد بی اهمیت هستند. حتی اگر لازم باشد این نتایج را با حدس و گمان بدست آوریم، بهتر از آن است که هیچ کاری نکرده باشیم. خوشبختانه، گوگل آنالیتیکس برای این نوع از تحلیل عملکرد محتوا هم راه‌ های خوبی پیش پای ما گذاشته است.

اگر در Google Analytics وارد بخش Conversion شوید، در بخش Attribution صفحه‌ای وجود دارد به نام Model Comparison  که چندین راه برای فکر کردن به چگونگی ارتباط محتوا و تبدیل در اختیار ما قرار می‌ دهد.

گزارش گیری از عملکرد محتوا و تجزیه و تحلیل آن

شما می‌ توانید روی آخرین تعامل کار کنید زیرا در آن زمان بوده که فرد تبدیل به مشتری شده است. اولین تعامل هم اهمیت دارد زیرا شروع ارتباط مخاطب با شما بوده است. ممکن است روی مدل ارتباط خطی کار کنید که در آن، تمامی مراحل از ابتدا تا انتهای کار، ارزش یکسان خواهند داشت. مدلی هم وجود دارد که در آن به قدم‌ های آخر نسبت به اولین قدم ها، ارزش بیشتری داده می‌ شود.

از هر یک از این روش‌ ها که برای تحلیل عملکرد محتوا استفاده کنید، اصلی‌ ترین فایده‌ اش این است که اعداد به دست آمده برای شما معنی‌ دار خواهند شد. فقط به یاد داشته باشید که کاملاً طبیعی است که ارتباط بین محتوا و نرخ تبدیل، چندان توسط دیگر افراد درک نشود.

گزارش‌ گیری و گزارش‌ دهی: بسته‌ بندی تحلیل عملکرد محتوا و ارائه آن به دیگران

تهیه و ارائه گزارش کار، سال‌ هاست که یکی از بخش‌ های دشوار و کسل‌ کننده در هر شرکت و کسب و کاری است. گزارش‌ دهی یعنی دردسر. گزارش‌ دهی یعنی متقاعد کردن مدیران و سرمایه‌ گذاران به پرداخت حقوق به شما. گزارش‌ دهی یعنی به ناظران و منتقدان نشان دهید که دارید کار خود را به درستی انجام می‌ دهید. به همین خاطر، تحویل دادن یک نسخه چاپی از گزارش‌ های گوگل آنالیتیکس به مدیران شرکت، احتمالاً چندان موثر نخواهد بود.

در صورتی که کارتان گزارش‌ دادن است، باید تلاش کنید گزارش‌ هایتان نه تنها متفاوت و چشمگیر باشند، بلکه مدیران شما با تمام وجود مشتاق دیدن آنها باشند.

در ادامه توضیح خواهیم داد چطور این کار را انجام دهید:

گام اول: بدانید با چه کسی صحبت می‌ کنید

مدیر عاملان، مدیران مالی، مدیران بازاریابی و دیگر اعضا، همیشه نسبت به گزارش‌ ها، عکس‌ العمل‌ های متفاوتی خواهند داشت، مگر آنکه همگی در یک جلسه نشسته باشند و گزارش‌ ها را با هم بررسی کنند. در هنگام تهیه گزارش، سعی کنید خود را به جای طرف مقابل گذاشته و لحن و اطلاعات موجود در نوشته را با توجه به آن شخص تنظیم کنید.

اهداف اصلی کسب و کار آن افراد چه چیزهایی هستند و کاری که انجام می‌ دهید، چگونه به آنان در رسیدن به آن اهداف کمک می‌ کند؟ به عبارت دیگر، چه چیزی به آن ها نشان خواهید داد که آنها هم بتوانند به بالا دستی‌ های خودشان نشان دهند؟ برای پاسخ به این سوال، دقت بسیار زیادی داشته باشید.

گام دوم: از آنان بپرسید چه چیزی برایشان اهمیت دارد و مایل هستند چه نوع داده‌ هایی را مشاهده کنند

اگر لازم است، چانه بزنید. گاهی اوقات، افراد نمی‌ دانند چه چیزی واقعاً اهمیت دارد و در این صورت، وظیفه شماست که این موارد را به آنان آموزش دهید. فهرستی از آنچه آنان می‌ خواهند، تهیه کرده و در تنظیم گزارش خود از موارد داخل این فهرست، استفاده کنید.

گام سوم: مطمئن شوید محتوایی که تولید می‌ کنید، با اهداف سازمانی‌ تان سازگاری دارد

وقتی که مدیران، لیست چیزهایی که در گزارش می‌ خواهند، به شما تحویل می‌ دهند، احتمالاً در مواردی به یاد این موضوع خواهید افتاد که قسمت‌ هایی از محتوای شما در راستای رسیدن به اهداف سازمان نبوده است. یکی از قسمت‌ های اصلی شغل شما، به عنوان خالق محتوا، این است که با انتشار محتوا، عملکرد بازاریابی سازمان را بهبود دهید؛ پس در تمامی مراحلِ کار مطمئن شوید که اهداف و محتوا در یک راستا هستند.

گام چهارم: یک داشبورد ایجاد کنید

داشبورد شما چه صفحه‌ ای از گوگل آنالیتیکس باشد، چه یک فایل اکسل و چه ابزار دیگری که در اینترنت پیدا کرده‌ اید، باید بتواند در هر زمان، آخرین اطلاعات مهم را نمایش دهد. با این کار، در صورت فراخواندن‌ تان به یک جلسه مدیریتی جهت ارائه گزارش، هیچ مشکلی نخواهید داشت.

در صورت لزوم، حتی ایجاد چند داشبورد اختصاصی جهت ارائه به چند نوع مخاطب گوناگون هم سودمند خواهد بود. به یاد داشته باشید بهتر است داده‌ ها و اطلاعات داخل این داشبورد ها را همواره در لحظه به‌ روز کنید تا در زمان‌ های اضطراری دچار مشکل نشوید.

نکته آخر: هر چند وقت یکبار، هر چه تا به حال گفته‌ ایم را بی‌ خیال شوید!

در زندگی واقعیتی هست که درباره بازاریابی محتوایی هم صدق می‌ کند: بدون آزمایشِ ایده‌ های جدید و خرابکاری‌ های احتمالی، بسیاری از فرصت‌ ها و موفقیت‌ ها را از دست خواهید داد. به گفته استیو جابز:

“آدم‌ هایی که آنقدر دیوانه هستند که فکر می‌ کنند می‌ توانند دنیا را تغییر دهند، دقیقاً همان‌ هایی‌ اند که موفق به انجام این کار می‌ شوند.”

اگر دست کم تلاش می‌ کنید کاری انجام دهید که به نظر شما نتیجه می‌ دهد، شکست‌ خوردن هیچ اشکالی ندارد.

یان لوری از شرکت Portent، در این باره سه نکته جالب را مطرح کرده است. با هم می‌ خوانیم:

  • تنها %70 محتوای ما باید استاندارد، قانونمند و شسته رُفته باشد. تهیه و انتشار این محتوا باید تا حدودی محافظه‌ کارانه و طبق قوانین و منطبق با سئو انجام پذیرد.
  • 20% محتوای ما بهتر است از این حالت فاصله بگیرد. استاندارد های کلی باید رعایت شوند. اندکی قلقلک دادن ذهن مخاطب با مطرح کردن موضوعات متفاوت‌ تر یا جنجال برانگیز، ریسک خود را دارد، اما پتانسیل خوبی برای موفقیت‌ های تازه خواهد داشت.
  • 10% محتوای ما باید کاملا نو آورانه بوده و از فرم‌ های قبلی محتوا فاصله بگیرد. انتشار این نوع محتوا ریسک قابل توجهی دارد و معمولاً هم جواب نخواهد داد؛ اما در صورت موفقیت، درهای تازه‌ ای را به روی شما خواهد گشود که می‌ توانند به موفقیت‌ های قابل توجه منجر شوند.

تا اینجا، تقریباً هر چه را در بحث بازاریابی محتوایی لازم است انجام دهید (از شروع کار گرفته تا خلق و تحلیل عملکرد محتوا) را توضیح داده‌ ایم. در قسمت آخر، به این موضوع خواهیم پرداخت که چطور باید کار خود را (که تا اینجا به خوبی پیش برده‌ اید) در اوج حفظ کرده و پاداش زحماتی که تا به امروز کشیده‌ اید را دریافت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید