چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

بازاریابی

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟ : تمام تیم‌ های تولید محتوا، فارغ از اندازه شان، می توانند از راهنمایی های موجود در این بخش استفاده کنند. قرفی ندارد شما صاحب یک مجموعه باشید که تنها شب‌ ها تولید محتوا می‌ کند یا عضو تیم تولید محتوایی باشید که در یک طبقۀ مجزا، در طول روز، محتوای وب‌ سایت را به‌ روز رسانی می کند. مطالب موجود در راهنمای چند فصلی بازاریابی محتوا، از آن دست اطلاعاتی است که باید از آنها مطلع باشید.

اگر منابع و نیازمندی‌ های موجود در این فصل، بسیار بیشتر از توانایی‌ های شماست و در حال حاضر قادر به تهیه این منابع نیستید، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. شما می‌ توانید مطالب موجود را نشانه گذاری کنید و در زمان درست، آن ها را اعمال کنید. ما اعتقاد داریم که تمام اطلاعات موجود در این راهنما مهم هستند، اما این موضوع به این معنی نیست که شما باید تمام این نکات را همین الان اعمال کنید.

اگر از فصل ایده پردازی در بازاریابی محتوا خوشتان آمده است، اکنون زمان آن است که ایده‌ های خود را شِکل و فُرم دهید. قبل از اینکه بخواهید فرآیند تولید محتوا را آغاز کنید، بهتر است وظایف خود را سازماندهی کنید. تهیۀ یک تقویم محتوا (Editorial Calendar)، می‌ تواند اولین گام در زمینه سازماندهیِ روند تولید محتوایتان باشد.

تقویم تولید محتوا یا Editorial Calendar

خلاقیت و نظم، متقابلاً منحصر به فرد نیستند. در حقیقت، آنها می توانند همدیگر را تقویت کنند.

یک برنامه مستحکم کاری می‌ تواند به شما و تیم نویسندگانتان، زمان و فضای کافی را برای خلاقیت ارائه کند. اگر کار خود را به تازگی آغاز کرده اید، این مقاله ممکن است کمی برای شما گیج کننده باشد، اما زیاد نگران این موضوع نباشید. کار کردن با تقویم محتوا به شما کمک می‌ کند از ایجاد محتوای نامناسب جلوگیری کنید، به روند تولید محتوای خود نظم ببخشید و در زمان و هزینه، صرفه جویی کنید.

شما می‌ توانید به سادگی تقویم محتوا ایجاد کنید و نیاز های خود را با آن برطرف سازید. به خاطر داشته باشید که تقویم تولید محتوا یک سند زنده است و با به وجود آمدنِ موضوعات داغ یا استعفای یک نویسنده، باید تغییر کند.

انواع مختلفی از اسناد وجود دارند که برای تقویم تولید محتوا به کار می روند. شما باید نمونه‌ ای را انتخاب کنید که برای تیم تان مناسب است. ساده‌ ترین نوع تقویم محتوا، یک تقویم ساده است که شما در قسمت روز های هفتۀ آن، عنوان مقالات را یادداشت می‌ کنید. برای این کار پیشنهاد می‌ کنیم از یک تقویم دیواری بزرگ و یک ماژیک استفاده کنید.

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

تیم هایی که در حال تولید و بهینه‌ سازی محتوا برای برند های مختلف یا سایر محیط های پیچیده هستند، ممکن است بخواهند اطلاعاتی نظیر دسته‌ بندی موضوعی، اطلاعات نویسنده، نوع محتوا، اطلاعات شبکه‌ های اجتماعی و … را نیز به تقویم خود اضافه کنند.

تقویم‌ های تولید محتوای پیچیده، معمولاً برای محتوای ترکیبی مورد استفاده قرار می‌ گیرند که در آن هر کدام از مراحل برای ایجاد و انتشار محتوا، مشخص می‌ شود و فرد می‌ تواند برای انجامِ آنها، وظایف مرتبط را برنامه‌ ریزی و سازماندهی کند.

پیشنهاد می کنم از دست ندهید : تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد

اگر محتوایی که مسئول تولیدش هستید، باید به تایید تیم‌ های مختلف برسد، استفاده از چنین موردی بسیار مفید خواهد بود. در این شرایط، زمانِ مورد نیاز برای تکمیل پروژه کمتر می‌ شود. اگر در حال استفاده از Google Docs یا فایل‌ های اکسل نیستید، مهم نیست. افراد می‌ توانند به راحتی به این گونه موارد دسترسی داشته باشند.

تقویم‌ های پیچیده و جامع، می‌ توانند در برگیرنده موارد متعددی همچون ایده پردازی برای تولید محتوا، بررسی و مرور حقوقی و انتشار مطالب باشد. اگر محتوای شما در موقعیت‌ های مختلفی مورد استفاده قرار می‌ گیرد، ممکن است بخواهید برای اطمینان از مناسب بودن پول رایج منطقه، فرمت داده‌ ها و زبان محاوره‌ ای استفاده شده، محتوای خود را بومی سازی کنید.

مدیریت محتوا

علاوه بر تقویم بازاریابی محتوا، مدیریت کردن محتوا نیز برای تمرکز و برنامه‌ ریزی درست در جهت تولید محتوا، بسیار ضروری است. مدیریت به معنی این است که:

 • چه کسی مسئولیت محتوا را بر عهده می گیرد؟
 • چه کسی عملکرد محتوا را ارزیابی می‌کند؟
 • چه کسی تازه بودن محتوا را می‌سنجد؟
 • چه کسی تصمیم به‌ روز رسانی یا پاک کردن محتوای قدیمی را می گیرد؟
 • چه کسی جریان‌ های کاری تیم را بهینه‌ سازی و طراحی می‌ کند
 • یا چه کسی سیستم مدیریت محتوا را انتخاب می کند؟

تمامی نگرانی‌ های مرتبط با این مسائل، در دو بخش از مدیریت قرار می گیرد: مدیریت و نگهداری روزانه و استراتژی کلی.

در طولانی مدت، این کار به شما کمک می‌ کند تا بینش خوبی بر روی فرآیند کلی تولید محتوا داشته باشید، اما مراحل کوچک‌ تر را به راحتی می‌ توانید در بین اعضای گروه تقسیم کنید.

یافتن نویسنده

خب، حالا شما یک تقویم تولید محتوا و فردی را در اختیار دارید که مسئول هر مرحله از تولید محتوا شده است. اکنون سوال اینجاست که چه کسی مسئول نوشتن محتوای سایت یا وبلاگ خواهد بود؟ در فصل های گذشتۀ همین راهنما به شما گفتیم که چگونه می توانید از فریلنسرها برای تولید محتوای خود استفاده کنید (یا برای استخدام نویسنده خوب به دنبال چه ویژگی هایی باشید)، اما کار کردن با نویسندگان مهمان نیز می تواند گزینه دیگری برای برون سپاری برخی از پروژه های تولید محتوا باشد.

در ادامه با برخی از مزایا و معایب برون سپاری تولید محتوا و استفاده از نیرو های داخلی آشنا می شویم:

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

خب، اگر نگاهی به جدول بالا بیندازید، متوجه خواهید شد که استفاده از نویسندگان در داخل شرکت، نسبت به فریلنسرها و نویسندگان مهمان مزایای بیشتری دارد.

این موضوع تا حدودی درست است، اما نمی تواند ارزش استفاده از فریلنسرها را از بین ببرد. هر مسیری که انتخاب می کنید (شاید استفاده از هر دو گزینه)، بهتر است از نویسندگانی استفاده کنید که در روابط و ارتباطات موجود، حرفه‌ ای هستند و با نحوه کار و پرداخت آشنایی دارند.

مطلب مفید دیگر : راهکارهایی برای شروع کسب و کار در شرایط دشوار اقتصادی

در برخی از صنایع، نویسندگان مهمان برای به دست آوردن لینک، مطلب را می نویسند. اگر این موضوع در صنعت شما مهم است، بهتر است از این فرصت استفاده کنید. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که برای تولید محتوای ناب و عالی، ممکن است مجبور باشید هزینه بیشتری بپردازید.

ابزار های کاربردی در تولید محتوا

یکی از نکات زیبایی که در مورد اینترنت وجود دارد، ابزار های جدید و جذابی است که هر روز وارد بازار می شوند. در ادامه برخی از ابزار های جذاب و مفید که به تولید محتوا کمک می کنند را با هم مرور می کنیم:

1. تقویم محتوا:

شما همیشه می توانید از اکسل یا گوگل داکس (Google Doc)، برای تنظیم و راه‌ اندازی تقویم تولید محتوای خود استفاده کنید، اما ابزار های دیگری همچون Trello، توانایی جمع‌ آوری اطلاعات مختلف را بر روی یک کارت دارند. همچنین این ابزار قابلیت Drag & Drop اطلاعات را به شما می دهد. اگر محتوای شما تاریخ خورده است، ابزار Google Calendar گزینه بهتری برای شماست.

2. ایده پردازی و تحقیق:

برای اینکه بدانید چه موضوعاتی مخاطبان بیشتری را جذب می‌ کنند، باید تحقیق و پژوهش کنید. دانستن تمایلات و علایق مخاطبان در هنگام تولید محتوا، بسیار مهم است. شما می‌ توانید کلمات کلیدی که در ذهن دارید را با ابزار Title Maker، به ایده تبدیل کنید. ممکن است نتوانید دقیقاً از همان عناوینی که ارائه شده است در عنوان محتوای خود استفاده کنید، اما برای به دست آوردن موضوعات جدید و نگاه کردن به موضوع از یک زاویه متفاوت، بسیار مناسب خواهد بود.

بعد از اینکه ایده‌ های مرتبط را به دست آوردید، باید ببینید مخاطبان شما در مورد چه چیزی فکر می کنند و در حال جمع آوری اطلاعات بر روی چه موضوعاتی هستند. برای انجام اینکار می‌ توانید از ابزار هایی همچون Survey Monkey استفاده کنید.

همچنین، با ابزار Storify، این امکان را دارید تا ببینید افراد در سرتاسر پلتفرم های مختلف، چه چیز هایی درباره محتوای شما بیان می‌ کنند. همچنین، با استفاده از همین ابزار می‌ توانید موضوعات مورد نظر خود را ذخیره کنید و در زمان مناسب برایشان اینفوگرافیک ایجاد کنید. فراموش نکنید که یک پرسش ساده از مخاطبان در شبکه‌ های اجتماعی نیز می‌ تواند نتایج شگفت‌ انگیزی به همراه داشته باشد.

3. فرمت و شکل محتوا:

لزومی ندارد در محتوای خود تنها از متن و کلمه استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که هر کسی که وارد سایت شما می شود، خواننده مطلب نیست. برخی از افراد دوست دارند از محتوای بصری و تعاملی استفاده کنند. بنابراین زمانی که در حال تولید محتوا هستید، همۀ افراد را مَد نظر خود داشته باشید.

4. تصویر سازی:

استفاده از تصاویر مرتبط و مکمل، می تواند به شما کمک کند ایده‌ های خود را به شیوه بهتری به نمایش بگذارید. شما می توانید کار خود را با نمایش بصری داده ها در محتوا آغاز کنید. استفاده از تصویر مناسب می تواند خواننده را به تعامل وا دارد و مطلب شما را در ذهن او حک کند. اگر از تصاویر خوب و مرتبط در متن استفاده کنید، قادر خواهید بود محتوایتان را بیش از پیش قابل خواندن نمایید. اگر در شرکت خود طراح و گرافیست ندارید، باز هم می‌ توانید به سادگی تصاویر مرتبطی را به متن خود اضافه کنید. شما می‌ توانید تصاویر را از همان ابتدا با Skitch ایجاد کنید یا تصویر فعلی را با ابزار هایی همچون Pixlr ویرایش نمایید. علاوه بر این‌ ها، می‌ توانید از ابزار های دیگری همچون Canva استفاده کنید تا گرافیک های سفارشی ایجاد نمایید.

پیدا کردن تصاویر جذاب از اینترنت، کار دشواری نیست. فقط باید مطمئن شوید که قانون کپی رایت را در مورد این تصاویر رعایت می کنید. استفاده از تصاویر استاتیک را فراموش نکنید. ابزار های بسیار زیادی در بازار وجود دارند که می توانید از آنها برای ایجاد Gif، نظرسنجی و نقشه استفاده کنید.

یافتن زمان مناسب برای نوشتن در اوقات پُر کاری

نوشتن، نیازمند صرف انرژی بسیار است، تولید محتوای با کیفیت نیز به زمان دو چندانی احتیاج دارد. به خصوص اگر بخواهید این کار را به بهترین شکل انجام دهید. بهترین روش برای یافتن زمان مناسب برای نوشتن، تقسیم کردن هر پروژه به وظایف کوچک‌ تر است. به عنوان مثال برای نوشتن پُست‌ های وبلاگی خود می توانید از مراحل زیر استفاده کنید:

 • پژوهش
 • ایجاد طرح کلی
 • پر کردن طرح کلی
 • نوشتن دوباره پُست و اتمام آن
 • ویرایش توسعه‌ ای یا بررسی دقیق
 • نوشتن سر تیتر
 • بررسی سئو
 • ویرایش نهایی
 • انتخاب تصاویر مناسب (انتخابی)

بنابراین، اگر زمان مشخصی برای نوشتن ندارید، می توانید پس از انجام تحقیق، 15 الی 30 دقیقه از روز را به نوشتن طرح کلی متن خود اختصاص دهید. سپس یک ساعت دیگر را برای پر کردن این طرح کلی کنار بگذارید. بعد از اینکه مراحل ذکر شده را کامل کردید، یک ساعت دیگر را به انجام مراحل دیگر اختصاص دهید.

مطلب مهم دیگر : چگونه با مشتری صحبت کنیم؟(آموزش برخورد با مشتری)

مزیت این روش این است که ذهن شما درگیر کار می شود و زمانی که مشغول انجام کار های دیگر هستید، ذهن شما در پس زمینه، به پُست منتشر نشده می اندیشد. ارنست همینگوی از همین روش برای نویسندگی استفاده می کرد.

بعد از اینکه پیش نویس محتوا را ایجاد کردید، بقیۀ مراحل نسبتاً ساده و آسان خواهد بود. حتی نوشتنِ سر تیتر که معمولاً زمان بیشتری را نسبت به سایر مراحل از شما می گیرد نیز ساده خواهد بود.

به کیفیت محتوای خود توجه کنید، نه کمیت آن! (یک محتوای متوسط به کسب و کار شما آسیب وارد می کند.)

همه وبلاگ ها، کم پُست می گذارند. این بهانه ای است که برای انتشار یک پُست در ماه می آورید. باید به خاطر داشته باشید که نوشتن محتوا به صورت روزانه، بسیار مهم است، اما کیفیت را فدای کمیت نکنید.

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

مشتریان احتمالی تان هم اکنون در اینترنت به دنبال محصولاتی می گردند که شما فروشنده آن هستید. اگر محتوایی که در سایت شما پیدا می کنند، تنها متنی پُر از کلمات کلیدی کسب و کار شما باشد و پاسخی برای نیازهایشان نباشد، مطمئن باشید که نا امید خواهند شد و بی درنگ، سایت شما را ترک خواهند کرد. موتور های جستجو نیز اینگونه مقالات را به عنوان اسپم شناسایی می‌ کنند. بنابراین زمانی که در حال تولید محتوای خود هستید، به کیفیت آن نیز فکر کنید.

تولید محتوای با کیفیت، مهم‌ ترین نکته در جذب مخاطب و رضایت آن‌ ها است.

ویرایش

خب، در این مرحله محتوای شما تقریباً تکمیل شده است، اما باید وارد چرخه ویرایش شود تا بتواند تاثیر گذاری بیشتری بر روی مخاطب داشته باشد. این کار معمولاً توسط یک فرد متخصص در تیم شما انجام می شود. همانطور که در فصل های گذشته بیان کردیم(چگونه تیم تولید محتوای خود را تشکیل دهیم؟)، دو نوع ویرایش در مورد محتوای سایت شما وجود دارد. ویرایش توسعه دهنده که به ساختار کلی محتوا نگاه می کند و ویرایش متن که مطمئن می‌ شود کلمات استفاده شده در متن، املای درستی دارند و هیچ اشتباه دستور زبانی ندارند.

اگر تیم بسیار کوچکی دارید یا بودجه کافی برای استخدام ویراستار ندارید، ممکن است بخواهید از فاز ویرایش توسعه ای صرف نظر کنید، اما به خاطر داشته باشید که سرمایه‌ گذاری در این بخش، می‌ تواند مزایای بسیار زیادی برای شما داشته باشد و می‌ تواند باعث رشد نویسنده شود. بیشتر تیم‌ هایی که در حال تولید محتوا هستند می‌ توانند کار ویرایش را به خوبی انجام دهند. برخی از سازمان‌ ها نیز ترجیح می‌ دهند کار ویرایش را به یک ویراستار با تجربه بسپارند.

رعایت قوانین سئو

خبر خوب این است که موتور های جستجو، هر روزه در درک و پردازش زبان طبیعی انسان‌ ها، بهتر می‌ شوند. بنابراین نوشتن محتوای خوب، شما را به مفهوم سئو نزدیک‌ تر می‌ کند. به همین خاطر، زمانی که در حال ویرایش محتوای خود هستید، بهتر است زمانی را برای بررسی سئوی آن اختصاص دهید. از به کار بردن بیش از حد کلمات کلیدی در متن بپرهیزید و سعی کنید به جای استفاده بیش از حد از آنها، کلمات هم معنی را جایگزینشان کنید.

هنوز هم نکات خوب و عالی وجود دارند که می‌ توانید از آنها برای بهبود سئوی مقالات خود بهرمند شوید. بعد از اینکه پیش‌ نویس مقالۀ خود را ایجاد کردید، بهتر است موارد زیر را بررسی کنید تا مطمئن شوید محتوای ایجاد شده، حداقل شرایط لازم برای سئو را دارد:

 • از کلمات کلیدی خود در عنوان مقاله استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی خود را به صورت تگ H2 در متن بگنجانید. شما می توانید از کلید واژه‌ های طولانی استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که کلمات کلیدیتان حداقل یک بار در متن تکرار شده‌ اند. البته باید به خاطر داشته باشید که از تکرار بیش از حد این کلمات در بدنه متن پرهیز کنید.
 • از تگ Alt برای تصاویر خود استفاده کنید و در آن کلمات کلیدی مناسب را به کار ببرید.

نکاتی در مورد کپی رایت

چگونه محتوای با کیفیت تولید کنیم؟

ما مدافع حقوق دیگران نیستیم، اما باید بدانید که دزدیدن محتوای دیگران به هیچ عنوان صحیح نیست.

حتماً خود شما نیز دوست ندارید کسی بدون اجازه از محتوای تولید شده تان استفاده کند. به خاطر داشته باشید که محتوا تنها به معنای محتوای متنی نیست. محتوای تصویری نیز شامل این موارد می شود. بنابراین تا جایی که می توانید از تصاویر خودتان استفاده کنید. تصاویر خود را ایجاد کنید و اگر نتواستید تصویری را پیدا کنید، می توانید آن را بخرید یا از لایسنس های موجود استفاده کنید. شما می توانید بخشی از محتوای دیگران را به صورت نقل قول بیان کنید.

به طور کلی، عنوان و ایده دیگران را نمی توان کپی کرد. اگر قصد استفاده از محتوای سایر افراد را دارید، حتماً از آنها اجازه بگیرید.

همکاری با طراح یا توسعه‌ دهنده وب

طراح و توسعه دهنده با یکدیگر تفاوت دارند، اما نکاتی برای همکاری بهتر این دو فرد وجود دارد:

1. نظرات دیگران را بپرسید:

جلسه طوفان فکری یا پرسیدن سوال های عمومی به شما کمک می‌ کند کنار سایر افراد به خوبی کار کنید. از سایر اعضای تیم خود بپرسید در مورد کار شما چه نظری دارند و دوست دارند چه تغییراتی در آن ایجاد شود. همۀ جزئیات را با آنها به اشتراک بگذارید و سپس به نظرات آنها گوش دهید.

اگر طراح به شما بگوید که تم رنگی مورد استفاده قدیمی است، می‌ توانید از این نظر استفاده کنید. اگر توسعه‌ دهنده به شما بگوید که نسخه تعاملی از محتوا به زمان بیشتری نیاز دارد، می توانید اطلاعات مورد نیاز را در اختیارش بگذارید و از صرف هزینه‌ های اضافی جلوگیری کنید.

2. بررسی کلی:

ممکن است مواردی در فرآیند توسعه و طراحی تغییر کنند. اگر بررسی کلی از کار خود انجام داده باشید، می توانید نقاط قوت و ضعف آن را بسنجید. مطمئناً اگر زمان بررسی ها را از پیش با تمام اعضا هماهنگ کرده باشید، در پایان کار از نتیجه متعجب نخواهید شد. به طور مثال متوجه خواهید شد که هیچ کدام از اعضای تیم‌تان به زبان رمزگذاری جدیدی که با آن آشنا شده اید، تسلط ندارند.

3. باز خوانی:

اگر هنوز محتوای خود را به طراح یا توسعه دهنده تحویل نداده اید، هنوز فرآیند تولید محتوا تکمیل نشده است. آنها ممکن است به شما کمک کنند بخشی از محتوای موجود را دوباره بنویسید. بنابراین باید نسخۀ نهایی باز خوانی شود. زمانی که متنی را کپی می کنید و در جای دیگری می چسبانید، هیچ چیزی غمناک تر از این نیست که متن زیبایتان دچار اشتباه تایپی شده باشد.

4. بدانید چه زمانی باید برای یک ایده بجنگید:

مبارزه کردن، کار سرگرم کننده ای نیست، اما در برخی از موارد ضروری است. هر چقدر افراد بیشتری با محتوای شما تعامل داشته باشند، ایده‌ ی اصلی ممکن است به نظرتان خوب نیاید و ایده‌ های دیگری به ذهنتان خطور کند. همیشه باید این موضوع را به خاطر داشته باشید که محتوای موجود برای چه کسی نوشته شده است و چگونه باید از ایده خود دفاع کنید.

گام های بعدی در تولید محتوای با کیفیت

تبریک! شما در حال آماده شدن برای تولید محتوای با کیفیت برای شرکت خود هستید. حال که در مسیر درست تولید محتوا قرار دارید و به خوبی در حال پیشرفت هستید، زمان آن است که نحوۀ تبلیغ کردن محتوای خودتان را در اینترنت و شبکه های اجتماعی بیاموزید. فصل بعدی این راهنما را به این موضوع اختصاص می دهیم.

در صورتی که در زمینه آموزش بازاریابی محتوا و آموزش سئو سوال دارید، می توانید از طریق دیدگاه ها آن را با ما در میان بگذارید. کارشناسان ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهند داد.

دیدگاهتان را بنویسید