مطالبی که درباره استراتژی های بازاریابی محتوا باید بدانید

مطالبی که درباره استراتژی های بازاریابی محتوا باید بدانید

بازاریابی

مطالبی که درباره استراتژی های بازاریابی محتوا باید بدانید

مطالبی که درباره استراتژی های بازاریابی محتوا باید بدانید : خب، پس بالاخره تصمیم گرفتید از بازاریابی محتوا برای تجارت خود استفاده کنید. بسیار عالی! پیش از آنکه نوشتن درباره زیر و بَمِ جوانب شغلی تان را آغاز کنید، برای آنکه تلاش هایتان بهترین نتیجۀ ممکن را به دست آورند، بهتر است با صرف کمی وقت، استراتژی محتوای خود را مرتب و برنامه ریزی کنید. خواندن این مقاله به شما کمک می کند تا استراتژی محتوای خود را به درستی بچینید.

استراتژی محتوا چه تفاوتی با بازاریابی محتوا دارد؟

درست است که بسیاری از مردم عبارات “بازاریابی محتوا” و “استراتژی محتوا” را به جای یکدیگر به کار می برند، اما بهتر است بدانید که این دو عبارت، هم معنی نیستند چرا که می توان برای هر نوع محتوایی، فارغ از جنبۀ بازاریابی آن، استراتژی تعریف نمود.

پس از الان مشخص کنیم که وقتی ما می‌گوییم “استراتژی محتوا” منظورمان دقیقاً “استراتژی بازاریابی محتوا” است.

مطالبی که درباره استراتژی های بازاریابی محتوا باید بدانید

 • استراتژی محتوا: راهکارهای داخلی و مدیریتی
 • بازاریابی محتوا: تقویم تولید محتوا، ایجاد، گزینش، تبلیغات و تکرار
 • استراتژی بازاریابی محتوا: چشم انداز، اهداف، شناسایی مخاطبان، سَبک و سیاق، ایده پردازی، راهکار و مدیریت خارجی

استراتژی محتوا به چشم انداز کلی اهمیت می دهد و به دنبال یافتن دلایلِ تولید و مدیریت (و در نهایت بایگانی کردن و به روز رسانی) محتوا می گردد. استراتژی محتوا همۀ مطالب و محتوایی که مشتریان با آنها برخورد دارند را زیر نظر می گیرد و گاهی بازاریابی محتوا را همپوشانی می کند، به همین دلیل شما با مواردی در این مقاله برخورد خواهید کرد که شبیه به استراتژی محتوا هستند، اما دقیقاً همان موارد نیستند (در بالا به این موضوع اشاره نکردیم؟).

بازاریابی محتوا بر روی تاکتیک ها و اجرای آن ها تمرکز دارد؛ تولید، گزینش و ویرایش محتوا با اهداف بازاریابی. این موارد می توانند شامل هر چیزی باشند، از پُست های وبلاگ تا صفحۀ تایید پرداخت. همۀ این کار ها برای ایجاد اطمینان بین محصولات/خدمات یک شرکت و بازار (در راستای فروش بیشتر) صورت می گیرد. به طور خلاصه می توان گفت هدفِ بازاریابی محتوا، تولید نوعی محتواست که نه تنها مردم را به خرید ترغیب می کند، بلکه به آنها در روندِ خریدِ محصول کمک می کند.

برای مثال، ممکن است یک کارشناس استراتژی محتوا، تشخیص دهد بین یک شرکت و مشتریانش اعتماد زیادی وجود ندارد. وظیفۀ او این است که راهکار هایی برای ایجاد اطمینان بین یک شرکت و مشتریانش ارائه دهد. حال، یک بازاریاب محتوا ممکن است برای به دست آوردن اعتماد مشتریان با موسس آن شرکت مصاحبه ای انجام دهد. می بینید که این روش ها چگونه یکدیگر را کامل می کنند؟

حالا که شما تفاوت بین این دو را می دانید، بیایید اقداماتی که باید در جهت ایجاد استراتژی محتوای سایت خود انجام دهید را بررسی کنیم. (البته، اگر هنوز دوست دارید در مورد تفاوت این دو بیشتر بخوانید، می‌توانید قبل از رفتن به بخش بعدی این مقاله ، به سراغ نوشته دیگر من با عنوان مقایسه بازاریابی محتوا با استراتژی محتوا بروید.)

مطلب مهم دیگر : آیا بازاریابی محتوا به تجارت من کمک می کند؟

مطالبی که درباره استراتژی های بازاریابی محتوا باید بدانید

چشم انداز: بدانید به کجا می روید:

هنگامی که سوالاتی مانند “ما چه کار می کنیم؟” یا “چرا دوباره داریم این کار را انجام می دهیم؟” برایتان پیش می آید، استراتژی بازاریابی محتوا می تواند راهنمای شما باشد. شما به استراتژی ای نیاز دارید که مختص به شرکت، مخاطب و شرایط شما باشد تا بتواند چارچوبی برای پاسخ دادن به این سوالات ایجاد کند. اما در عین حال، این استراتژی باید به گونه ای باشد تا نسبت به تغییر شرکت، مخاطبان و شرایط کاری شما انعطاف پذیر باشد.

بهتر است استراتژی شرکت خود را برای 3 تا 5 سال آینده برنامه ریزی کنید و سپس برای دست یابی به آن چشم انداز، محتوای خود را برنامه ریزی کنید. از خود بپرسید “چه نوع محتوایی می تواند طی 5 سال من را به اهدافم برساند؟”. این موضوع اساس استراتژی شما خواهد بود. با پرسش این سوال، شما در مسیر ایجاد و توسعۀ استراتژی محتوا قرار می گیرید.

مخاطبان خود را بشناسید:

قدم بعدی در توسعۀ استراتژی محتوا، این است که بفهمید با چه اشخاص و با چه سلیقه هایی در ارتباط هستید (یا می خواهید در ارتباط باشید). شما باید تمام اطلاعات مرتبط با مخاطبان خود را بدانید. اطلاعاتی مانند:

 • آمار مرتبط با جمعیت (سن، جنسیت، محل زندگی و …)
 • مخاطبانتان به غیر از سایت شما، از چه نوع وب سایت هایی دیدن می کنند؟
 • مخاطبانتان از چه ابزار هایی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند؟ (مثلاً مخاطبانتان بیشتر از توییتر استفاده می کنند یا اینستاگرام؟)
 • مخاطبانتان تحت تاثیر حرف چه افرادی هستند؟ (اشخاص یا حتی برند های مورد علاقۀ آنها چه کسانی هستند؟)
 • نیازهای ایشان نشان دهندۀ چه چیزی است؟

در فصل های بعدی، زمانی که دربارۀ ایده پردازی صحبت می کنیم، با معرفی ابزار ها و راهکار های مختلف، موضوعِ شناختِ مخاطبان را دقیق تر بررسی خواهیم کرد. در حال حاضر کافیست بدانید که استراتژی محتوای شما بدون شناخت کافی از مخاطبانتان، کامل نخواهد شد.

بررسی محتوا:

یکی از مراحل مهم در ایجاد استراتژی، بررسی محتواست؛ نگاهی عمیق به محتوایی که تولید کرده اید. به یاد داشته باشید که بررسی محتوا بعضی اوقات با استراتژی محتوا اشتباه گرفته می شود، اما بررسی محتوا در حقیقت، یکی از چند مرحلۀ ایجاد یک استراتژی موثر است.

در این بخش از مقاله، نکات ابتدایی بررسی محتوا را توضیح خواهیم داد. این نکات ابتدایی مهم ترین قسمت ها در بررسی یک محتوا هستند و رعایت کردن آنها بسیار آسان است. آماده اید؟

مرحلۀ 1: فهرست محتوای موجود

برای آغاز روند بررسی محتوا، در ابتدا فهرستی از محتوای موجود در سایت خود تهیه کنید. اگر وب سایت کوچکی دارید می توانید به صورت دستی این کار را انجام دهید، اما اگر مطالب سایت تان زیاد است، می توانید از ابزارهایی مانند Screaming Frog استفاده کنید. ابزار Screaming Frog فهرست کاملی از URL های موجود در وب سایت تان تهیه می کند.

مرحلۀ 2: سازماندهی و برچسب گذاری محتوا

محتوای موجود در فهرست خود را از طریق روش های زیر دسته بندی و توصیف کنید:

موضوع:

محتوای شما در رابطه با چه موضوعی است؟ آیا دربارۀ محصولی که می فروشید، صحبت می کند یا اینکه مطالب آموزشی دارد؟ آیا موضوع آن دربارۀ بازاریابی محتوا، شبکه اجتماعی، بهینه سازی نرخ تبدیل کاربر به مشتری یا صفحات فرود است؟ سعی کنید فهرستی از موضوعات برای محتوا و مطالب خود تهیه کنید و هر کدام از آنها را در یک یا دو دسته بندی موضوعی قرار دهید. با این روش متوجه خواهید شد که مخاطبانتان بیشتر به چه نوع مطالبی علاقه دارند. به طور مثال ممکن است متوجه شوید مخاطبانتان مطالبی که با موضوع “روش های بازاریابی” است را بیشتر از هر موضوع دیگری می پسندند.

طول محتوا:

طول و مقدار محتوای شما چقدر است و آیا طولانی بودن مطالب بر دیده شدن و به اشتراک گذاشتن آن ها تاثیر می گذارد؟ آیا مخاطبانتان ترجیح می دهند مطالبی طولانی و جامع مطالعه کنند یا به محتوای کوتاه و نکته محور علاقه دارند؟

لحن:

آیا محتوای مطالبتان خنده دار است؟ تخصصی است؟ شعار محور است؟ با مزه یا حتی احمقانه است؟ در این مرحله نیز باید محتوای خود را از لحاظ لحن و گفتار دسته بندی کنید. بهتر است دسته بندی های مختلفی را برای لحنِ مطالبِ خود بیابید و هر کدام از مطالبتان را در این دسته بندی ها قرار دهید.

ارتباط:

موضوع محتوای شما چگونه در راستای تجارت شما حرکت می کند؟ آیا محتوای شما دربارۀ محصولات تان است؟ یا دربارۀ یک موضوع حاشیه ای تجارت شماست؟ بهتر است معیار و ترازویی برای محتوای خود در نظر بگیرید تا بدانید محتوایتان در چه جایگاهی قرار دارند.

ماندگاری:

برخی از محتوایِ تولیدی شما برای همیشه ماندگار خواهند بود (به این معنی که تاریخ مصرف ندارند) و برخی دیگر نه. بهتر است بدانید که مطالب و محتوای شما در کدام یک از این دسته بندی ها قرار می گیرند.

ویژگی ها:

محتوای شما به چه فرمی است و چگونه به مخاطبان نمایش داده می شود؟ آیا در بین شان محتوای ویدئویی وجود دارد؟ آیا از تصاویرِ گویا و چشم نواز استفاده می کنید؟ از اینفوگرافیک چطور؟ آیا این محتوا برای سئو، بهینه سازی شده است؟ آیا مواردی مانند تگ عنوان، توضیحات متا، تیتر بندی و … برای آن ها استفاده شده است؟

مرحلۀ 3: اضافه کردن معیار های مهم در موفقیت

هنگامی که همۀ این موارد را بررسی کردید، می توانید معیار های موفقیت را برای هر کدام از پُست ها اعمال کنید. این معیارها بر اساس اهدافِ استراتژی شما متغیر هستند، اما فهرست زیر می تواند شروع کار را برایتان راحت تر کند.

 • ترافیک
 • معیار های مشارکت (زمانی که در وب سایتتان صرف می شود یا تعداد صفحاتی که مشاهده می شود)
 • به اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
 • تبدیل کاربر به مشتری

همۀ این اطلاعات را در یک جا دارید؟ چه عالی! قسمت سخت کار تمام شده است و تازه قسمت هیجان انگیزه ماجرا شروع شده است!

مرحلۀ 4: آنالیز داده ها برای یافتن الگوها

در این مرحله باید به دنبال الگو های رفتاری باشید که برایتان موفقیت آمیز بوده اند تا بتوانید دیگر مطالب خود را بر اساس آنها ارتقا دهید. فراموش نکنید که در بین مطالب شما، خلاء هایی نیز وجود دارد به این معنی که برخی اوقات محتوایی که احتیاج دارید در وب سایت تان وجود ندارد.

آیا برای هر ابزاری که در وبلاگ خود معرفی کرده اید، یک پُست مجزا دارید؟ آیا مطالب شما تنها برای افراد متخصص نوشته شده اند؟ تا به حال فکر کرده اید شاید مخاطبان تان افرادی مبتدی باشند که می خواهند از تجربیات آدم های با تجربه استفاده کنند؟ بررسی و طبقه بندی مطالب سایت بر اساس کیفیت، به شما بینش جدیدی نسبت به مطالب و کاربرانتان خواهد داد. به این ترتیب شما نقاط قوت و ضعف مطالب وبلاگ خود را خواهید شناخت.

مطالبی که درباره استراتژی های بازاریابی محتوا باید بدانید

برای انجام این کار توصیه می کنیم از “جدولِ محوری” (Pivot Table) در اِکسل استفاده کنید. Pivot Table ابزار بسیاری مناسبی برای آنالیز کردن چنین اطلاعاتی است. این ابزار به شما امکان می دهد تا داده های طولانی و حجیم را با یکدیگر مقایسه نمایید. نرم افزار Excel یا Google Spreadsheet قسمت سخت کار را انجام خواهد داد و در نهایت، فهرستی از میانگینِ ترافیک هر موضوع یا دسته بندی را در اختیار شما قرار می دهد. همچنین، ابزار گوگل آنالیز هم می تواند اطلاعات دقیقی از محتوای سایت را در اختیارتان قرار دهد.

تعیین اهداف:

هنگامی که شما چشم انداز خود را برنامه ریزی کردید و آن را با روند فعلی تولید محتوای خود بررسی نمودید، باید روش هایی را پیدا کنید تا بتوانید خلاء موجود در محتوای وب سایت خود را پُر کنید. پُر کردن خلاء به معنی تعیین اهداف برای محتوایتان است. اهداف خود را به درستی تدوین و فهرست بندی کنید تا پر مفهوم، قابل اندازه گیری و به روز باشند. اهداف تان باید به شکلی انتخاب شوند که از طریق تولید محتوا، قابل دست یابی باشند.

پیشنهاد می کنم حتما بخوانید : بازاریابی ویروسی چیست و چگونگی انجام آن

برای مثال، قرار گرفتن در رتبۀ یک گوگل برای کلمه کلیدی لباس عروس هدفی است که نه تنها به نویسندگان سایت تان، بلکه به تلاش های متخصصان سئو نیز بستگی دارد. هدفِ بهتر این است که محتوایی جامع دربارۀ نحوۀ تهیه و دوخت لباس عروس تولید و منتشر کنید.

با کمی جستجو در اینترنت مطمئناً مطالب بسیاری دربارۀ تعیینِ اهدافِ تجاری، پیدا خواهید کرد. این مقالات همۀ مراحل تعیینِ هدف، از یافتن انگیزه تا برند سازی را توضیح داده اند. به شما توصیه می کنیم 3 یا 4 هدف محتوا محور برای استراتژی بازاریابی محتوای خود تعیین کنید.

سبک کاری خود را با شخصیت برند تجاری تان هماهنگ کنید:

استراتژی محتوای خود را در یک فایل نوشتاری، مستند کنید. این فایل می تواند محل بسیار خوبی برای نوشتن قوانین کلی برند تجاری و سَبک کاری شما باشد.

با توجه به حجم کاریِ استراتژیِ خود می توانید برگه ای ایجاد کنید و در آن به نویسندگان وب سایت خود یاد آور شوید که در چه قسمت هایی بهتر است نام برندتان را پر رنگ کنند، در چه جایی از علائم نگارشی مناسب استفاده کنند و همواره به یاد داشته باشند که لحنِ متن باید به گفتار نزدیک باشد.

همچنین، این فایل های راهنما می توانند نمونه ای از یک استراتژی کامل باشند که در آن به نحوۀ استفاده از نام برندها و علائم تجاری اشاره شده است. در واقع در این نوع دستور العمل، همه چیز از نحوۀ برخورد با مخاطبان تا نگارش صحیحِ مطالبِ وبلاگ نشان داده شده است.

به شما توصیه می کنیم در این فایلِ راهنما تنها نکات و موارد مهمی را که نیاز دارید یادداشت کنید. اگر روزی تمام کارمندان شما از دفتر کارتان استعفا دهند، آیا برایتان مهم است که نویسندگان بعدی که استخدام می کنید به علائم تجاری شما احترام بگذارند؟ مسلماً بله.

آیا شما ترجیح می دهید به جای کلمه “بلیت”، واژۀ “بلیط” را استفاده کنید؟ مطمئناً استفاده از یکی از این دو واژه نه تنها به شما، بلکه به نوع تجارت و مشتریانتان نیز بستگی دارد.

چگونه استراتژی محتوای خود را مستند کنید:

یک استراتژی بازاریابی محتوا باید مانند یک دفترچه راهنما، قابل فهم و مختصر باشد. در این استراتژی می بایست همۀ احتمالات و اساس استراتژی خود را توضیح دهید. اما این توضیحات باید به شکلی باشند که همۀ افراد (به خصوص نویسندگان و استراتژیست های تازه کار) یک ماهِ کامل را صرف خواندن استراتژی محتوای شما نکنند. همچنین، همۀ این توضیحات باید ساده و مختصر باشند تا خوانندگان پس از مطالعه، متوجه موضوع کلی آن شوند.

نکتۀ حرفه ای:

خلاصه ای از استراتژی بازاریابی محتوای خود ایجاد کنید. این کار به شما کمک می کند تا استراتژی خود را راحت تر با تصمیم گیرندگان شرکت در میان بگذارید. یکی دیگر از مزایای خلاصه نویسی استراتژی این است که اگر در حین روند کار سوالی برایتان پیش بیاید، می توانید برای یافتن پاسخ سریعاً به آن مراجعه کنید.

شاید مهم ترین قسمتِ موجود در مستند سازیِ “استراتژی بازاریابی محتوا” این است که محتوای اسناد شما باید انعطاف پذیر باشند. ویژگی انعطاف پذیریِ محتوا زمانی به شما کمک می کند که متوجه می شوید یکی از اهداف انتخابی تان، غیر قابل دست یابی است. در اینجاست که باید تصمیم بگیرید آیا می خواهید این هدف را پشتیبانی کنید و برای رسیدن به آن تلاش کنید یا اینکه می خواهید نقش محتوای خود را مجدداً ارزیابی کنید؟

تا زمانی که بتوانید استراتژی خود را به راحتی به روز رسانی کرده و در دسترس کارکنان خود قرار دهید، فرقی نمی کند از Google Doc یا هر نرم افزار دیگری برای نوشتن آن استفاده کنید.

اگر سوالی در زمینه بازاریابی محتوا برایتان پیش آمده است یا ما نکته ای را در مطلب خود فراموش کرده ایم، خوشحال می شویم که آن را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید