روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

بازاریابی

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی : حالا که استراتژی‌ محتوا را تعیین کرده‌ اید، زمان بندی کار مشخص شده، تیم تولید محتوا تشکیل شده و خلق محتوا هم صورت گرفته است، زمان آن رسیده که محتوای تولید شده منتشر و در کانال‌ های ارتباطی توزیع شود. محتوایی که دیده نشود، اصلاً چه فایده‌ ای دارد؟

ترویج و توزیع محتوا، دقیقاً همان مرحله‌ ای از بازاریابی محتوا است که بسیاری از شرکت‌ ها از انجامش عاجزند. همین که محتوا تولید می‌ شود، آن را روی وبلاگ و صفحات اجتماعی شرکت قرار می‌ دهند و تصور می‌ کنند که کار تمام شده است. این شرکت‌ ها به اشتباه تصور می‌ کنند که بازدید کنندگان، خود‌ به‌ خود، از اینجا به بعد، به سویشان سرازیر خواهند شد، اما واقعیت این است که چنین اتفاقی نخواهد افتاد!

یکی از دلایلی که این اتفاق نمی‌ افتد، این است که اینترنت، شلوغ و پُر از مطلب است. هر چقدر هم که محتوای تولیدی شما فوق‌ العاده باشد، آنقدر محتوای دیگر هست که اجازۀ دیده شدن به شما نمی‌ دهند.

به همین خاطر است که از نخستین روزی که شروع به تولید محتوا می‌ کنید، باید به فکر ترویج و توزیع آن باشید. باید بدانید که مردم چطور محتوای آنلاین را به اشتراک می‌ گذارند. چندان درست نیست که تصور کنیم به اشتراک گذاشته شدن محتوا توسط یک فرد تاثیر گذار، به صورت زنجیره‌ ای باعث به اشتراک گذاری‌ های بعدی هم می‌ شود.

در این فصل، تلاش خواهیم کرد که بعضی از بهترین‌ و آسان‌ ترین راه‌ های نمایش محتوا به مخاطب هدف را با هم بررسی کنیم. با ما همراه باشید!

ساختن جامعۀ هدف

در هر دو مرحله‌ ی استراتژی محتوا و ایده پردازی در محتوا، حتماً دربارۀ مخاطبانتان کلی تحقیق کرده‌ اید. اینجاست که تمام آن کار های سخت بالاخره نتیجه می‌ دهند. اگر آن تحقیقات باعث شدند محتوایی تولید شود که دقیقاٌ به سراغ مخاطب مورد نظر شما برود، شما در مسیر صحیح برقراری ارتباط با مشتریان خود قرار دارید.

تکنیک‌ هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، به شما کمک می‌ کنند این رابطه را مستحکم کنید:

1. بازاریابی با استفاده از افراد تاثیر گذار (Influencer Marketing):

افراد تاثیر گذار، در هر صنعتی سودمند هستند. آنها افرادی هستند که از قبل، مخاطبان و طرفداران فراوانی داشته و هر لحظه که اراده کنند، به این جامعه هدف دسترسی دارند. همچنین، جامعه هدف شما به حرف این افراد تاثیر گذار گوش می‌ کند.

توسعه روابط با افراد تاثیر گذار، راهی دیگر برای ساختن جامعه مخاطبان است؛ مخصوصاً اگر در تلاشید که برند خود را برای اولین بار به عموم معرفی کنید. اگر برنامه‌ ریزی خود را به خوبی انجام داده‌ اید، می‌ توانید به این نوع بازاریابی، به عنوان بخشی از فرآیند ترویج محتوا نگاه کنید.

در بسیاری از موارد، برای شناسایی مخاطبان بالقوه خود که با نوع محتوای شما هماهنگی دارند، می‌ توانید از ابزار Followerwonk استفاده کنید.

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

چگونه از Followewonk در بازاریابی افراد تاثیر گذار استفاده کنیم؟
 1. با حساب توییتر خود وارد Followerwonk شوید.
 2. در قسمت Search Bios کلیک کنید.
 3. کلیدواژه موردنظرتان را در قسمت جستجو وارد کنید.
 4. می‌ توانید از آمار های در دسترس مثل تعداد دنبال‌ کنندگان و میزان اعتبار در شبکه‌ های اجتماعی، برای انتخاب فرد تاثیر گذار مناسب استفاده کنید.

آنچه در اینجا به دنبالش هستیم، حساب‌ های توییتری مربوط به افراد یا سازمان‌ هایی هستند که روی مخاطبان محتوای شما تاثیر گذارند. اعتبار بالا در شبکه‌ های اجتماعی و تعداد زیاد دنبال کنندگان، هر دو شاخص‌ های خوبی هستند، زیرا نشان می‌ دهند که محتوای شما توسط مخاطبان دیده می‌ شود.

به علاوه، به دنبال افرادی باشید که دنبال کنندگان آنها از کسانی که خود دنبال می‌ کنند، بیشتر باشند. بسیاری از افراد هستند که تنها با دنبال کردن افراد دیگر و فالو بک گرفتن، فالوئر های زیادی جمع کرده‌ اند. به همین علت از آنهایی که تعداد افرادی که دنبال می‌ کنند، از تعداد فالوئر هایشان بیشتر است، بر حذر باشید.

مطلب مهم دیگر : بازاریابی سبز چیست و چگونه در آن به موفقیت برسیم؟

در مثال بالا، ما محتوایی داریم با موضوع “دوره‌ های خشکسالی” که می‌ خواهیم آن را ترویج کنیم. کلمات کلیدی ما در اینجا “Hydrology”، “Hydrologist” و “Hydrologic” هستند. با جستجوی عبارت “Hydrolog” به تمامی این کلمات دست پیدا کردیم. شاید انتظار زیادی باشد اگر بخواهیم جامعه هواشناسی آمریکا (American Meteorological Society)، ترویج دهنده محتوای ما باشد، اما شاید هم شد، کسی چه می‌ داند!

به هر حال شانس خود را امتحان کنید. دکتر آیشا القرشی (Aisha Al-Qurashi) دنبال کنندگان کمتری دارد، اما به خاطر اعتبار اجتماعی بالایش، می‌ تواند از گزینه‌ های خوب برای برقراری ارتباط به حساب بیاید.

پس از آنکه افراد تاثیر گذارِ مناسب را شناسایی کردید، وقت برقراری ارتباط است. این کار به نوبه خود یک هنر است و نیاز به مهارت و تجربه خاص خود دارد. برای آنکه در این ارتباط موفق شوید، می‌ توانید از فاکتور های زیر استفاده کنید:

سعی نکنید به سراغ پست‌ هایی بروید که از افراد یک سری سوال ساده و پیش پا افتاده می‌ پرسند. چنین سوال‌ هایی را هر کسی می‌ تواند مطرح کند (معمولاً جذابیت لازم را برای مخاطب ندارند). به جای این کار، از افراد تاثیر گذار بخواهید سوالات یک مصاحبۀ کامل تهیه شده توسط شما را به روش خودشان از مخاطب بپرسند.

افراد تاثیر گذار معمولاً خیلی سرشان شلوغ است، کاری کنید که کمک کردن به شما برایشان تفریح باشد نه کار!

2. بازاریابی از طریق بخش دیدگاه‌ ها:

بخشی از کار بازاریابیِ نظرات یا دیدگاه‌ ها مربوط به برقراری ارتباط است و بخشی از آن با توزیع محتوا ارتباط دارد. افراد و ربات‌ های کامپیوتری زیادی وجود دارند که این کار را به صورت کلاه سیاه انجام می‌ دهند، آن هم با نوشتن کامنت‌ های نا مربوط زیر هر پستی که پیدا کنند. این روش مناسبی نیست، و حتی گاهی اوقات به بلاک شدن یا دردسر های مشابه ختم می‌ شود.

به جای این کارها، توصیه می‌ کنیم بازاریابی دیدگاه‌ ها را به صورت کلاه سفید انجام دهید. بیشتر وبلاگ‌ ها، نظراتی را که توسط ربات‌ ها یا به صورت انبوه، درج شده‌ باشند حذف می‌ کنند. درج نظرات واقعی توسط افراد واقعی، به ارتباطات کمتری هم نیاز دارد. فقط کافی است در اینترنت به دنبال افرادی بگردید که محتوای جالب مربوط به موضوعات مورد نظر شما را تولید می‌ کنند، و سپس با آنها وارد گفتگو شوید.

گاهی در قسمت نظرات آن وبلاگ‌ ها، لینک مطلب خود را که به آن موضوع مربوط است، قرار دهید. معمولاً لازم نیست در این قسمت به محصولات یا خدمات خود اشاره کنید.

مزیت اصلی بازاریابی نظرات این است که شما نامتان را به عنوان کسی که به یک موضوع خاص علاقه داشته و درباره آن اطلاعات دارد، درج می‌ کنید. این کار باعث می‌ شود در دراز مدت برای خودتان اعتبار خلق کنید. همچنین، اگر دیدگاه‌ های شما جالب باشند، نویسندگان و خوانندگان مایل خواهند بود از شما بیشتر بشنوند و بدانند.

ارتباطاتی که از این طریق در جمع وبلاگ‌ نویسان به وجود می‌ آورید، از کامنت گذاشتن زیر پست‌ های افراد تاثیر گذار بسیار بهتر است.

چطور بازاریابی دیدگاه‌ ها را شروع کنیم؟

بازاریابی دیدگاه‌ ها کار دشواری نیست، کافی است این موارد را انجام دهید:

پیش از هر چیزی در زمینه کاری خود، وبلاگ‌ های معتبر را پیدا کنید. اگر از این وبلاگ‌ ها فهرستی در اختیار دارید که چه بهتر، در غیر این صورت کلمه کلیدی مورد نظرتان را به همراه کلمه “بلاگ” یا “وبلاگ” جستجو کنید.

همچنین، برای این کار از Blog Search گوگل هم می‌ توانید استفاده کنید. نوار ابزار های متفاوتی هم وجود دارند که روی مرورگر شما نصب شده و در صفحات جستجو، اطلاعاتی اضافی مثل ترافیک سایت‌ ها و رتبه آنها در اختیار شما قرار می‌ دهند، از جمله نوار ابزار رایگان MozBar.

به یاد داشته باشید سایت‌ هایی که از بلاگ‌ اسپات یا وردپرس استفاده می‌ کنند، به طور طبیعی اعتبار دامنه (DA) بالاتری دارند زیرا این اعتبار را از زیر دامنه‌ های خود می‌ گیرند. در این صورت، مواردی مثل اعتبار صفحه (PA) و لینک‌ ها نیز معیار های خوبی به شمار می‌ روند. اعداد و ارقام بالا تنها مواردی نیستند که در اینجا اهمیت دارند، بلکه این هم مهم است که شما وارد گفتگو های مناسب و پر محتوا شوید. سایت‌ های مختلف را در نتایجِ جستجو بررسی کرده و تصمیم بگیرید کدام یک برای برند و حوزه کسب و کار شما مناسب‌ تر است.

در مرحله دوم به سراغ وبلاگ‌ هایی که انتخاب کرده‌ اید بروید و نظراتی سودمند و مربوط به موضوع گفتگو درج کنید. در ابتدا از لینک‌ گذاشتن خودداری کنید چون این کار در مرحلۀ ایجاد ارتباط چندان صحیح نیست. در مراحل بعدی، وقتی که در این سایت‌ ها مقداری اعتبار کسب کردید، خواهید توانست با توجه به موضوع صحبت، لینک‌ های محتوای خود یا سایت‌ های دیگر را در نظرات خود درج کنید.

3. نوشتن پست مهمان:

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

مجبور نیستید محتوایتان را حتماً روی سایت خودتان بگذارید. از طریق وبلاگ نویسی به صورت مهمان می‌ توانید در یک سایت دیگر که از نظر تعداد بازدیدکنندگان در وضعیت خوبی قرار دارد، محتوای خود را به صورت پست یا نظر منتشر کنید. البته این روش هم درست مانند بازاریابی دیدگاه‌ ها، شهرت بدی پیدا کرده است زیرا بسیاری از افراد با انتشار محتوای بی‌ کیفیت و نامناسب، باعث شده‌ اند ذهنیت عمومی نسبت به این روش منفی شود.

اما اجرای صحیح این روش، می‌ تواند روشی قدرتمند برای توزیع محتوا، بالا بردن اعتبار و گسترش مخاطبان باشد. پست کردن محتوا به صورت مهمان درست همانند روش‌ های دیگر، ممکن است بسیار وقت گیر و انرژی‌ بر باشد، اما پتانسیل بالایی داشته و نتایج آن فوق‌ العاده خواهد بود.

پیشنهاد می کنم : 7 اصل متقاعدسازی از نگاه دکتر رابرت چالدینی

اگر تصمیم دارید از این روش برای ترویج محتوای خود استفاده کنید، سایت‌‌ هایی معتبر و مرتبط به کار خود را پیدا کنید تا کم کم بتوانید مسیر حرکت خود را بیابید. یکی از نشانه‌ های خوب بودنِ سایت این است که بتوانید با اطمینان، لینک‌ های مطالب آن سایت را به همکاران یا اعضای خانواده خود بفرستید.

نوشتنِ مطالب جذاب و منحصر به فرد، دیگران را تشویق خواهد کرد که بیشتر درباره شما بدانند.

چگونه وبلاگ نویسی به صورت مهمان را شروع کنیم؟
 1. به دنبال سایت‌ هایی بگردید که اعتبار صفحه (PA) و اعتبار دامنه (DA) خوبی دارند و گفتگو های خوب و پر محتوا در آنها صورت می‌ گیرد.
 2. شروع به کامنت گذاشتن در آن سایت‌ ها کرده و از این طریق با دیگر افراد ارتباط برقرار کنید.
 3. با استفاده از ایده‌ های هیجان انگیز، توجه نویسندگان و ویراستار های آن سایت‌ ها را به خود جلب کنید. از لینک گذاشتن خودداری کنید، الان وقت کسب اعتبار است، نه درج لینک!
 4. هر چه تابه حال منتشر کرده‌ اید را ترویج کنید.
 5. این مراحل را تکرار کنید.

4. ارتباط با بیرون/ روابط عمومی:

یکی دیگر از روش‌ های ترویج محتوا که وابستگی فراوانی به ارتباطات قوی دارد، این است که از فعالان رسانه‌ ای و وبلاگ‌ نویس‌ ها بخواهید درباره شما بنویسند. ترجیح شما احتمالاً این خواهد بود که نویسنده مورد نظر به کار یا محتوای شما علاقه داشته و این علاقه را در میان مخاطبان خود نیز ایجاد کند.

در ازای این کار، شخص ترویج دهنده نیز از شما انتظاراتی دارد. در بیشتر مواقع، این انتظارات به صورت دسترسی خاص به اطلاعات، دریافت بعضی خدمات به صورت رایگان یا پیشنهاد های ویژه برای خوانندگان آنها خواهند بود. در هنگام ترویج محتوا به این روش، به این موارد توجه کافی داشته باشید.

چگونه با روش ارتباط با بیرون (روابط عمومی) محتوای خود را توزیع کنیم؟

ژوزنالیست‌ ها معمولاً سرشان خیلی شلوغ است. در ابتدا، به سراغ شخص مناسب بروید. Followerwonk ابزاری فوق‌ العاده برای پیدا کردن این افراد است. از همان روشی که در بالا در مورد بازاریابی با استفاده از افراد تاثیر گذار گفته شد، استفاده کنید. البته به دنبال واژه‌ هایی مثل “ژورنالیست”، “نویسنده” و “ویراستار” باشید. کلید واژه‌ های مرتبط به وضع کاریتان را فراموش نکنید.

بعد از آنکه مخاطبان مناسب را پیدا کردید، وقت جلب توجه آنها رسیده است. با رعایت این نکات می‌ توانید به این هدف برسید:

 1. بدانید که ژورنالیست‌ ها به چه چیزی علاقه دارند، به دنبال چه چیزی هستند و چگونه می‌ توان آنها را بهتر درک کرد.
 2. ژورنالیست‌ ها دوست دارند داستان‌ های نو و هیجان انگیز نقل کنند، نه محتوای عادی که بقیه هم در حال انتشار آن هستند. آنان را با موضوعات جدید و جالب تغذیه کنید تا بتوانید نتیجه مورد نظر خود را بگیرید.

5. رسانه‌ های اجتماعی:

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

مناسب بودن محتوای شما برای قشر خاصی از مخاطبان، به معنی دیده شدن آن نیست. اینجاست که باید برای ترویج و توزیع محتوا، از شبکه‌ های اجتماعی کمک بگیرید.اگر تیم‌ های محتوا و شبکه‌ های اجتماعی شما ارتباطی تنگاتنگ داشته باشند، احتمالاً شما در حال تولید همان محتوایی هستید که آنها می‌ خواهند به اشتراک بگذارند. به یاد داشته باشید که قدرت رسانه‌ های اجتماعی در برقراری ارتباط است و به جای تیم محتوا، از تیم شبکه‌ های اجتماعی خود باید بخواهید که محتوای شما را به اشتراک بگذارد.

اصلی‌ ترین مزیت استفاده از این شبکه‌ ها، این است که می‌ توانند محتوای شما را در معرض دید مخاطبان جدید قرار دهند.

فراموش نکنید شما اطلاعات زیادی در اختیار دارید که می‌ تواند به تیم شبکه‌ های اجتماعی شما برای دسترسی بهتر به مخاطبان کمک کند. برای مثال، اگر برای نوشتن مقاله‌ ای از مقالۀ دیگری الهام گرفته‌ اید، آدرس و نام نویسنده آن یکی نوشته را هم در اختیار تیم شبکه‌ های اجتماعی خود قرار دهید.

حتی اگر سخنان شخصی را در نوشته خود نقل کرده‌ اید، این اطلاعات را هم در اختیار این تیم بگذارید. این ها اطلاعاتی هستند که به تیم شبکه‌ های اجتماعی شما کمک می‌ کنند در ارتباط با بیرون، عملکرد قوی‌ تری داشته و بتوانند بهتر با مخاطبان خود گفتگو کنند.

چگونگی ترویج محتوا با استفاده از رسانه‌ های اجتماعی:

قبل از شروع به ترویج محتوا در شبک های اجتماعی، چندین نکته را باید بدانید:

 1. کانال مناسب خود را پیدا کنید. بعضی از انواع محتوا مناسب توییتر هستند و بعضی به درد اینستاگرام می‌ خورند. گاهی اوقات باید از هر دو شبکه استفاده کنید. باید مخاطب خود را بشناسید و بدانید در کجا به دنبال چه چیزی هستند. اگر اطلاعات کافی ندارید، تلاش کنید با آزمون‌ و‌ خطا به این بینش برسید.
 2. در زمان مناسب مطلب پست کنید. شبکه‌ هایی مثل فیسبوک و لینکدین، ابزار های تحلیلی خوبی دارند و به شما امکان می‌ دهند بدانید مخاطبان شما بیشتر در چه روز هایی و چه زمان‌ هایی محتوای شما را دیده‌ اند. از این اطلاعات برای پیدا کردن زمان‌ های مناسب استفاده کنید.
 3. از هشتگ‌ ها استفاده کنید. هشتگ‌ ها یکی از اصلی‌ ترین راه‌ های دیده شدن محتوای شما توسط افراد جدید هستند. برای انتخاب هشتگ‌ هایتان، با دقت فراوان و با توجه به موضوع کسب و کارتان عمل کنید.

آنچه گفته شد، روش‌ هایی هستند که نیاز به پرداخت پول ندارند. امروزه می‌ توانید در شبکه‌ های اجتماعی با اندکی هزینه، محتوای خود را در معرض دید مخاطبان بیشتری بگذارید. این روز ها، اینگونه امکانات در شبکه‌ های ایرانی از جمله آپارات هم در اختیار کاربران قرار دارند.

6. ترویج و توزیع محتوا با پرداخت پول:

ترویج محتوا به صورت پولی می‌ تواند شامل استفاده از ابزار هایی مانند گوگل اد وردز، جذب مخاطب با پرداخت پول به شبکه‌ های اجتماعی مثل اینستاگرام یا حتی شبکه‌ های پخش محتوا از جمله آپارات باشد. در همه این روش‌ ها، از تکنیکی به نام تبلیغات pay-per-click یا پرداخت به ازای هر کلیک استفاده می‌ شود. در اینجا مجال آن نیست که درباره تمامی جنبه‌ ها و مراحل کار سخن بگوییم، اما تلاش خواهیم کرد مروری سریع بر کلیات ماجرا داشته باشیم.

قبل از هر چیز، مخاطبان خود را شناسایی کنید. این کار باعث می‌ شود به ازای پولی که برای ترویج و توزیع محتوا پرداخت می‌ کنید، دنبال‌‌ کنندگان بیشتری به دست آورید.

علاوه بر مخاطبان، آگاهی از بودجه هم بسیار مهم است. در هر کانالی که قصد تبلیغ داشته باشید، میزان هزینه‌ ای که می‌ کنید، در اختیار شماست. دانستنِ آنکه چه مقدار پول باید صرف ترویج محتوا شود، کمک خواهد کرد به سراغ کانال‌ های تبلیغاتی مناسب رفته و با روش‌ های بهتری، مخاطبان را به سمت خود جذب کنید.

خدمات غیر رایگان در شبکه‌ های اجتماعی:

می‌ دانیم که بستر های اجتماعی آنلاین و پر طرفدار، معمولاً داده‌ های فراوانی درباره سلیقه‌ ها و علایق کاربران خود در اختیار دارند. از آنجا که کاربران، معمولاً به صورت روزانه، زمان قابل توجهی را در این شبکه‌ ها سپری می‌ کنند، یکی از بهترین راه‌ های ترویج محتوا، استفاده از امکانات پولی این شبکه‌ هاست زیرا محتوای شما را دقیقا در معرض دید کسانی می‌ گذارند که ممکن است به مطالب یا حوزه کسب و کاری شما علاقمند باشند.

این شبکه‌ ها این کار را بسیار دقیق انجام داده و برای جمع‌ آوری اطلاعات، از منابع متعددی بهره می‌ گیرند. احتمالاً برایتان پیش آمده که دقیقاً همان محصولی را در گوگل جستجو کرده‌ بودید، در تبلیغات فیسبوک مشاهده کنید. یکی دیگر از امکاناتی که برای شما فراهم است، به دست آوردن لیست ایمیل‌ های افرادی است که ممکن است به خرید محصول یا خدمات شما علاقمند باشند یا بخواهند محتوای شما را مشاهده کنند.

چگونه با استفاده از امکانات پولیِ آپارات، محتوای خود را ترویج کنیم؟

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

یکی از قدرتمند ترین ابزار های ترویج محتوا با پرداخت پول در کشور ما، سایت آپارات است. این وب‌ سایت از نظر ترافیک در ایران بعد از گوگل، در رتبه دوم قرار گرفته و در واقع پر بازدید ترین سایت ایرانی محسوب می‌ شود.

پیشنهاد می کنم از دست ندهید : 10 تکنیک روانشناسی برای افزایش مشتری‌ ها و فروش

در اینجا به گام‌ های ترویج محتوا در سایت آپارات اشاره خواهیم کرد:

 1. در آپارات حساب کاربری خود را ایجاد کنید. اگر یک شرکت یا برند ثبت شده دارید، می‌ توانید با ارائه مدارک لازم (از جمله روزنامه رسمی شرکت)، حساب خود را به حساب تایید شده (تیک خورده) تبدیل کنید.
 2. ویدیوی تبلیغاتی خود را تولید و آپلود کنید. از نظر مدت زمان ویدیو، در اینجا محدودیتی وجود ندارد.
 3. وارد قسمت “افزایش بازدید” شوید. آپارات بسته به بودجه مورد نظر شما، امکان افزایش بازدید ویدیوی شما را تا 10،000 بازدید فراهم می‌ کند.
 4. با پرداخت اندکی هزینۀ بیشتر، می‌ توانید در انتهای ویدیوی خود یک فراخوان عمل (Call To Action)، قرار داده و آن را به یک صفحه فرود در وب‌ سایت یا وبلاگ خود لینک کنید.
پرداخت پول برای قرار گرفتن در نتایج جستجو:

به این کار، به اصطلاح SEM گفته می‌ شود که مخفف عبارت Search Engine Marketing (بازاریابی با استفاده از موتور های جستجو) است. همان طور که باید حدس زده باشید، یکی از کار هایی که در SEM انجام می‌ شود، قرار دادنِ تبلیغات در صفحاتِ نتایج جستجو مثل گوگل است. SEM یکی از بهترین راه‌ های قرار دادن محتوا در مقابل چشمان مخاطب است. دو تا از معروف‌ ترین ابزار های انجام این کار، Google AdWords و Bing Ads هستند.

SEM زمانی بهتر کار می‌ کند که صرفاً به عنوان ابزاری برای گرفتن کلیک یا لایک به آن نگاه نکنید، بلکه به کار های بعدی همانند ثبت نام در یک سایت، دانلود یک برنامه یا استفادۀ موقتی از خدمات یک سایت هم فکر شود. منظور ما این نیست که از این روش نمی‌ توان برای ترویج محتوا استفاده کرد، بلکه برای افزایش ترافیک سایت، پیشنهاد می‌ شود کار را ابتدا از تبلیغات داخل شبکه‌ های اجتماعی شروع کرده و سپس به کانال‌ های SEM برسید.

روند معرفی و توزیع محتوا با پرداخت پول به موتور های جستجو:
 1. فهرستی از کلمات کلیدی خود تهیه کنید. این کلمات، همان‌ هایی هستند که مخاطب با جستجو کردن آنها، قرار است وارد سایت شما شوند.
 2. با توجه به بودجه‌ تان، مشخص کنید که کلمات کلیدی چطور باید با جستجوی مخاطب مطابقت داشته باشند. کلمات کلیدی تطبیق دقیق (Exact Match) یعنی اینکه عبارتی که کاربر جستجو کرده، باید دقیقاً همان کلید واژه‌ ای باشد که شما مشخص کرده‌ اید. هدف گیری در این روش دقیق‌ تر بوده و هزینه به ازای هر کلیک (CPC) آن نیز پایین‌ تر است، اما از طرف دیگر، ترافیک کمتری هم به سایت شما روانه خواهد شد. کلمات کلیدی تطبیق وسیع (Broad Match)، ترافیک بیشتری به سایت شما می‌ آورد، اما CPC بالاتری داشته و ممکن است افرادی را وارد سایت شما کنند که محتوای شما لزوماً به دردشان نمی‌ خورد. اینکه کدام مورد را انتخاب کنید، بستگی به این دارد که دیده شدن شما توسط مخاطبانی که به دنبال عبارتی دقیق می‌ گردند، چقدر برای شما حیاتی است. برای مثال اگر قصد دارید برای شرکت سامسونگ تبلیغ کنید، با استفاده از کلید واژه “گوشی سامسونگ” برای تبلیغ تلفن‌ های همراه این شرکت، ممکن است شما را در معرض دید علاقمندان به خرید یخچال هم نشان دهد (زیرا شرکت سامسونگ یخچال نیز تولید می‌ کند).
 3.  برای بالاتر قرارگرفتن در صفحات جستجو، تا می‌ توانید کلمات کلیدی خود را اختصاصی طراحی کنید. کاربران معمولاً به دنبال عبارات دقیق هستند و به همین خاطر، استفاده از کلمات بیش از حد کلی، به سود شما نخواهد بود. به علاوه، اگر محتوای شما از نوع Gated است (یعنی محتوایی که پیش از نمایش، نیازمندِ وارد کردن اطلاعاتی چون آدرس ایمیل است)، حتماً این مورد را در متن تبلیغ خود ذکر کنید. این را هم حتماً قید کنید که کاربران شما با ورود این اطلاعات به محتوایی دسترسی خواهند داشت که دیگران نمی‌ توانند ببینند.
 4. در نهایت، اطمینان حاصل کنید که این ترافیک را به یک صفحه فرود مناسب هدایت می‌ کنید. متقاعد کردن افراد به کلیک روی تبلیغات صفحه جستجو، تنها نیمی از کار ترویج و توزیع محتوا است. نیمِ دیگرِ ماجرا این است که مخاطبان با محتوای شما ارتباط برقرار کنند. در محتوای صفحه فرود خود، همان چیزی را به کاربر ارائه دهید که در تبلیغ، وعده‌ اش را داده‌ اید. هرگز در تبلیغات نتایج جستجو از Home Page معمولی استفاده نکنید.

7. تبلیغات نمایشی:

این روش که از آن گاهی به عنوان بنر های تبلیغاتی هم یاد می‌ شود، نوعی از تبلیغات است که به شما اجازه می‌ دهد، محتوای گوناگون از متن گرفته تا ویدئو را به صورت یک نوار در معرض دید کاربر قرار دهید. بعضی از ابزار های مورد استفاده در این نوع ترویج و توزیع محتوا، Google Display Network و Facebook Atlas هستند. در ایران نیز شرکت‌ هایی مانند صبا ویژن، Anetwork و فست کلیک، چنین خدماتی را به شکل گسترده ارائه می‌ دهند.

پیش از هر چیز، باید بدانیم که مفهوم تبلیغات نمایشی در بازاریابی دیجیتال، بسیار متفاوت از انواع روز نامه‌ای یا میدانی آن است.

تبلیغات نمایشی معمولاً زمانی به کار می‌ روند که بخواهیم کاربری را برای بار دوم یا چندم به سوی خود جذب کنیم. اگر کاربر قبلاً از وب‌ سایت شما دیدن کرده باشد، با استفاده از کوکی‌ هایی که در مرورگر او ذخیره شده، می‌ توانید با این روش در فضای وب‌ سایت‌ های دیگر نیز کالا یا خدمت خود را به او نمایش دهید. برای مثال، در کشور ما فروشگاه بامیلو  یکی از وب‌ سایت‌ هایی است که به خوبی از این روش استفاده کرده و محصولاتی که قبلاً در آن فروشگاه دیده‌ اید را در سایت‌ های دیگر به تماشای شما می‌ گذارد.به این تکنیک، هدف گیری مجدد یا Retargeting می‌ گویند.

این تکنیک درست مانند تبلیغات در صفحات جستجو، باید برای وادار کردن افراد به انجام یک کار، مثل ثبت نام در یک سایت یا دانلود یک برنامه به کار رود. این روش در صورتی که به شیوه صحیح انجام شود، می‌ تواند یکی از بهترین راه‌ های ترویج محتوا برای کاربران محسوب شود.

چگونه با تبلیغات نمایشی محتوای خود را ترویج کنیم؟
 1. مخاطبِ هدف خود را شناسایی کنید.
 2. برای هدفگیری مخاطبان، یک کمپین راه بیندازید. برای مثال اگر یک وبلاگ دارید، می‌ توانید با استفاده از دسته‌ بندی‌ های موضوعی که در اختیار دارید، بدانید که لینک کدام مطلب جدید را م ی‌توانید برای کدام کاربر نمایش دهید؛ چون مطالبی که کاربر قبلاً خوانده، مشخص است و می‌ توان تشخیص داد آن کاربر به چه موضوعاتی علاقه دارد.
 3. تبلیغات خود را قدرتمند و متقاعد کننده طراحی کنید. خلاقیت در این مرحله اهمیت فراوانی دارد. اطمینان حاصل کنید که تبلیغات نمایشی شما درباره هر موضوعی که باشند از تبلیغات رقبا متمایز بوده و توانایی جلب توجه افراد را داشته باشند. این روزها در فضای اینترنت توجه کاربران به این بنرها روز به روز کمتر می‌ شود، پس استفاده از رنگ‌ ها و تصاویر مناسب برای ترویج محتوا، امری بسیار ضروری است.

8. بازاریابی ایمیلی (Email Marketing):

قبلاً در وبلاگ ملی118، به شکل مفصلی به بازاریابی ایمیلی پرداخته‌ ایم و به همین خاطر در اینجا بیش از حد به این موضوع نخواهیم پرداخت. اما یکی از نکات قابل توجه در اینجا این است که ایمیل مارکتینگ، دادنِ فرصت به مخاطبان است تا بتوانند دوباره به سوی شما برگردند و حتی به صورت عضوی ثابت در جامعۀ مخاطبان شما در آیند.

یکی از راه‌ های انجام این کار، جمع‌ آوری آدرس‌ های ایمیل با یک Call to Action مناسب است. می‌ توانید بعد از جمع‌ آوری این آدرس‌ ها، برای صاحبان این ایمیل‌ ها، خبرنامه‌ های روزانه، هفتگی یا ماهیانه بفرستید و در آنها خلاصه‌ ای از آنچه در این مدت در وب‌ سایت شما رخ داده را شرح دهید.

اگر محتوایی که تولید می‌ کنید به صورت مستمر بوده و ساختار یکسانی دارد (مثلاً متن‌ های داخل یک وبلاگ)، می‌ توانید برای نمایش خودکار آن محتوا به کاربران، از خوراک‌ دهنده‌ های RSS هم استفاده کنید. یکی از ابزار های پیشنهادی ما FeedPress است که ساده و کم‌ هزینه بوده و امکانات مناسبی برای تجزیه و تحلیل کار هم در اختیار شما می‌ گذارد. فیدپرس الگو های متفاوتی برای ارسال خبرنامه هم با خود دارد.

روش‌ های راه‌ اندازی یک فید RSS بسته به سیستم مدیریت محتوایتان ممکن است متفاوت باشد. اگر از ابزاری همانند وردپرس یا دروپال استفاده می‌ کنید، کار چندان سختی در پیش ندارید. کافی است آدرس خوراک XML را وارد Feed Manager خود کنید. اگر از CMS شخصی خود استفاده می‌ کنید، شاید لازم باشد از تیم IT خود بخواهید که کد های لازم را وارد کنند. علاوه بر فیدپرس، FeedBurner هم از ابزار‌ های خوب انجام این کار محسوب می‌ شود.

نکته: برای پیشگیری از دردسر های حقوقی، تلاش کنید که مخاطبین آدرس ایمیل خود را به صورت اختیاری به شما یدهند و از روش‌ های حیله‌ گرانه برای جمع‌ آوری این ایمیل‌ ها استفاده نکنید. هیچ کس دلش نمی‌ خواهد ایمیلی دریافت کند که تمایلی به دریافتش ندارد. به حق انتخاب اشخاص احترام بگذارید.

9. شبکه‌ های توزیع محتوا:

چه از این موضوع آگاه باشید و چه نباشید، شما همواره در حال دیدن نتایج شبکه‌ های توزیع محتوا هستید. این شبکه‌ ها به صورت دائم در حال خواندن پیشنهاد های انتهای مطالب با عبارت‌ هایی چون “اگر این مطلب را دوست داشتید این یکی را هم از دست ندهید” یا “پیشنهاد می‌ کنیم این مطلب را هم حتما بخوانید” هستند. این خدمات معمولاً به صورت پولی و توسط شرکت‌ هایی چون Taboola یا Outbrain ارائه می‌ شوند. در ایران نیز شرکت‌ هایی مانند یکتانت، کاپریلا و کانگورو چنین خدماتی را در اختیار کاربران قرار می‌ دهد.

یکی از مزیت‌ های اصلی این روش، دسترسی به جامعۀ بزرگی از مخاطبان است. می‌ توانید نوع محتوای خود را مشخص کرده و دقیقاً تعیین کنید چه نوع افرادی قرار است آن را ببینند. مشکل این روش‌ هم این است که این نوع از ترویج محتوا معمولاً به صورت Spam به نظر می‌ رسد. شاید بعضی از نمونه‌ های این شبکه‌ ها را دیده باشید: جملاتی مثل “دندانپزشکان دوست ندارند شما این روش سفید کردن دندان‌ ها را بدانید!”

اگر قصد استفاده از این روش را دارید، بهتر است بدانید که این تبلیغات لزوماً همواره به سوی افراد مورد نظر شما نمی‌ روند.

10. هم افزایی یا Syndication:

روش های انتشار محتوای تولید شده در کانال های ارتباطی

دیده شدن محتوای شما در یک وب‌ سایت بزرگ‌ تر یا معتبرتر، همواره یکی از بهترین راه‌ های گسترش مخاطبان محسوب می‌ شود. مرحلۀ اول این کار، نوشتن محتوایی فوق‌‌ العاده قوی برای مخاطبان است. گام دوم، استفاده از کانال‌ های بیرونی است که در بالا درباره‌ اش صحبت کردیم.

یکی از اصلی‌ ترین نگرانی‌ هایی که افراد درباره هم‌ افزایی محتوا دارند، این است که شاید این کار باعث شود موتور های جستجو این محتوا را به صورت تکراری یا Duplicate شده ببینند. اما توجه داشته باشید که اگر سئوی سایت خود را به خوبی انجام داده باشید، چنین مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد.

نکتۀ دیگر هم این است که وب سایتی که برای هم افزایی محتوا با آن همکاری می‌ کنید، بایستی 100% معتبر و مورد اطمینان باشد.

مطلب مفید دیگر : چگونه لیست ایمیل خود را گسترش دهیم؟ 

تبریک می‌ گوییم! شما یاد گرفته‌ اید که چگونه محتوای خود را در معرض دید کاربران اینترنت قرار دهید. گام بعدی، تجزیه و تحلیل محتوا خواهد بود که در مطلب آینده به آن خواهیم پرداخت.

شما تا به حال از کدام روش‌ ها برای ترویج محتوای خود استفاده کرده‌ اید؟ کدام یک را برای کسب و کار خود مناسب می‌ دانید؟ آیا روش‌ های دیگری را می شناسید که در اینجا ذکر نشدند؟ دیدگاه‌ ها و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید!

دیدگاهتان را بنویسید