تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

کسب و کار

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد : می‌ دانم در سرتان چه می‌ گذرد. احتمالاً سایر فصل‌ های این مجموعه مقالات را نادیده گرفته‌ اید و یک راست به سراغ این فصل آمده‌ اید. احتمالاً فکر می‌ کنید که هک رشد صرفاً به معنای جذب بازدید کننده‌ جدید به وب سایتتان است. حقیقت این است که برخی از شما خوانندگانِ این مقاله، به کار های پایه‌ ای معرفی شده در فصل‌ های 1 تا 4 راهنمای کامل هک رشد، اصلاً اهمیتی نمی‌ دهید. شما فقط ترافیک می‌ خواهید و بس، مگر نه؟

من این هدف و دغدغه را متوجه می‌ شوم. جذب بازدید کننده‌ های جدید، بسیار حیاتی و مهم است و نمی‌ خواهم اهمیت آن را انکار کنم، اما یک لطفی به خودتان بکنید و تمرکز خود را صرفاً بر این جنبه از هک رشد قرار ندهید. اگر همه‌ ی آنچه که می‌ خواهید، جذب بازدید کننده است، من آن را تضمین می‌ کنم، اما بدون یک نگاه جامع به رشد، نمی‌ توانید این بازدید کننده‌ ها را فعال کنید یا آنها را نگه دارید.

با نگاهی جزئی‌ گرایانه، مجبور خواهید شد تاوان سنگینی بدهید تا یاد بگیرید که ترافیک سایت، بخشی از یک معادله‌ بزرگتر است. بنابراین، یک بار دیگر توصیه می‌ کنم که تمام فصل‌ های این سری از مقالات را مطالعه کنید.

3 تاکتیک جذب بازدید کننده در هک رشد:

خب، شما قصد دارید برای وب‌ سایت خود بازدید کننده جذب کنید، درست است؟ باید خدمت شما عرض کنم که در ارزیابی نهایی، 3 روش برای جذب بازدید کننده وجود دارد. نه بیشتر و نه کم‌ تر! شما می‌ توانید:

 1. بازدید کنندگان را به سمت خود بکشید (Pull)
 2. آن‌ ها را به سمت خود هل دهید (Push)
 3. از محصولات خود برای جذب آنها استفاده کنید (Product)

 

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشدتاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

این روش‌ های جذب ترافیک، به تاکتیک‌ های 3P شهرت دارند.

شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که این روش‌ ها چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ خب، بسیار خوشحالم که این سوال را پرسیدید.

تاکتیک های کششی جذب بازدید کننده (PULL):

نخستین روش برای جذب بازدید کنندگان، این است که آنها را به سمت وب‌ سایت خود بکشید. در این روش به آنها دلیلی می‌ دهید که به نزد شما و محصولات تان بیایند. در واقع آنها را تحریک می‌ کنید، تشویق می‌ کنید و به سمت خودتان می‌ کشانید. خود این مجموعه مقالات هک رشد نیز یکی از انواع تاکتیک های کششی جذب بازدید کننده است. شما به خاطر این مقالات به سمت ما کشیده شده‌ اید. ما مجبور نبودیم در فضای آنلاین به دنبال شما بگردیم، بلکه شما ما را پیدا کرده‌ اید.

تاکتیک های فشاری جذب بازدید کننده (PUSH):

همانطور که از اسم این روش مشخص است، از روش کشیدن، تهاجمی‌ تر و فعالانه‌ تر است. در این روش، به جای ترغیب افراد، به سراغشان می‌ روید و آنها را به سمت وب‌ سایت و محصول خود هُل می‌ دهید. مثلاً شاید یک نفر بخواهد یک ویدیو از وب سایت آپارات تماشا کند، اما با دیدن تبلیغ شما در آپارات، به کلی تصمیمش عوض می‌ شود و به وب‌ سایت شما می‌ آید؛ یا در مثالی دیگر، شخصی می‌ خواهد در گوگل جستجو کند، اما وقتی آگهی شما را در نتایج گوگل می‌ بیند، روی آن کلیک می‌ کند و سایر نتایج جستجو را نادیده می‌ گیرد.

در حقیقت با این روش، شما به آنجایی می‌ روید که کاربران حضور دارند و آنها را به سمت محصول خود هُل می‌ دهید.

تاکتیک های مبتنی بر محصول (PRODUCT):

روش سومی که می‌ تواند به وب‌ سایت شما ترافیک بیاورد، خود محصولتان است. اگر تا به حال دوستان خود را به یک شبکه اجتماعی دعوت کرده‌ اید، پس می‌ دانید که چطور می‌ توان از خود محصول برای جذب ترافیک استفاده کرد. هر کسی که از محصول شما استفاده می‌ کند، می‌ تواند افراد بیشتری را به استفاده از آن دعوت کند.

تاکتیک های کششی (Pull) و فشاری (Push)، نمونه‌ هایی ازاجرای هک رشد هستند که متکی به باز تعریف مفهوم توزیع هستند. اگر یادتان باشد، در اولین فصل از این راهنما، یعنی هک رشد چیست؟، گفتیم که اینترنت موجب بازتعریف مفاهیم «محصول» و «توزیع» شده است.

اگر بدانید که مردم چگونه در فضای اینترنت حضور می‌ یابند و به کجاها سر می‌ زنند، آنگاه می‌ توانید با دقت بالایی آنها را ترغیب کنید تا به سایت شما سر بزنند. اما اگر ندانید که مردم در فضای وب کجا جمع می‌ شوند و چه چیزی باعث می‌ شود از آنجا به جایی دیگر کوچ کنند، نخواهید توانست به نحو موثری آنها را به سمت وب‌ سایت خود بکشید یا هُل بدهید.

سومین روش (یعنی محصول) بر خلاف تاکتیک های کششی و فشاری، به بازتعریف مفهومِ توزیع، ارتباطی ندارد، بلکه ناشی از باز تعریف مفهوم محصول است. همانطور که در فصل اول گفتیم، امروزه دیگر خود محصولات می‌ توانند در جذب مشتری، نقش ایفا کنند و این یک اتفاق تاریخی در دنیای کسب‌ و‌ کار است.

نکته‌ی ضروری که باید بدانید این است که هر یک از این سه روش در زمینه‌ مناسب و هنگامی که توسط شخصی کاربلد اجرا شده باشند، جواب می‌ دهند. احتمالاً همانطور که در حال مطالعه این سه روش و بررسی تفاوت‌ هایشان بودید، به این نتیجه رسیدید که یکی از آنها نسبت به دو روش دیگر برتری دارد. اما باید بدانید هر سه‌ ی آنها، جایگاه ویژه و ارزشمندی در زراد خانه‌ی یک هکر رشد دارند.

بسیاری از محصولات در عمل، ترکیبی از تاکتیک های کششی، فشاری و محصول را به خدمت می‌ گیرند. پس الان وقت آن نیست که با یک‌دندگی بخواهید فقط یکی از این سه روش را که به هر دلیلی در ذهن شما برتر محسوب می‌ شود، به خدمت بگیرید. فراموش نکنید که هکر رشد فقط رشد می‌ خواهد و برای این کار از هر ابزاری که در اختیار دارد، استفاده می‌ کند. پس، تمرکز، نیرو و انرژی خود را صرفاً به یک روش محدود نکنید.

مبانی یک استراتژی کششی:

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

تاکتیک های کششی جذب بازدید کننده (Pull Tactics)، چند ویژگی مشترک دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • هزینۀ این تاکتیک های کششی، معمولاً بر مبنای زمان یا پرسنل سنجیده می‌ شود و پولی به صورت مستقیم برای جذب بازدید کننده پرداخت نمی‌ شود.
 • تاکتیک های کششی، حول ارائه‌ چیزی ارزشمند شکل می‌ گیرند. چیزی که مردم را ترغیب کند به وب‌ سایت شما سر بزنند. اگر ارائه‌ی این ارزش را کنار بگذارید، کشش و جذابیت شما برای مردم نیز از بین خواهد رفت.

در ادامه 12 روش پایه و رایج که از مبانی تاکتیک های کششی جذب بازدید کننده هستند را به شما معرفی می‌ کنیم.

1. وبلاگ‌ نویسی یا پست مهمان:

وبلاگ‌ نویسی یا نوشتن پست‌ مهمان در وبلاگ دیگران، یکی از روش‌ های واقعی و اثبات‌ شده برای جذب ترافیک به محصولتان است. پست‌ های وبلاگی به چند دلیل یکی از مناسب‌ ترین روش‌ های جذب ترافیک هستند:

 • پست‌ های وبلاگی، سرشار از کلمات کلیدی هستند و به راحتی توسط گوگل، ایندکس می‌ شوند که این امر، به استراتژی سئوی شما کمک می‌کند.
 • پست‌ های وبلاگی اثر مرکب و تصاعدی دارند. یعنی هرچه بیشتر بنویسید، در طی زمان، شانس بیشتری برای جذب مردم به محصول یا وب‌ سایت خود خواهید داشت.
 • وبلاگ‌ ها معمولاً در زمینه‌ هایی مشخص و تخصصی فعالیت می‌ کنند. بنابراین، با یک پست مهمان می‌ توانید در وبلاگی که مربوط به یک حوزه تخصصی از بازار باشد، به شدت به چشم بیایید.
 • وبلاگ‌ ها معمولاً از طریق سرویس‌ های خبرخوان یا همان RSS محتوای خود را بیش از پیش منتشر می‌ کنند. بنابراین، در استفاده از وبلاگ یک سازوکار درونی نیز برای رساندن بهتر پیام‌ هایتان به گوش مخاطبان تعبیه شده است.
 • پست‌ های وبلاگی معمولاً قادرند به خوبی افراد را آموزش دهند. افرادی که آموزش کافی از محصول شما را دریافت کرده باشند، بیشتر احتمال دارد در قیف هک رشد به سمت نقطه مورد نظر حرکت کنند.
 • پست‌ های وبلاگی می‌ توانند جایگاهی به عنوان یک راهبر فکری برای شما ایجاد کنند. مردم استفاده از محصولی را ترجیح می‌ دهند که توسط یک خبره و اندیشمند ارائه شده باشد.
 • صاحبانان وبلاگ‌ ها همواره به دنبال پست‌ های میهمان بیشتر و جدیدتری هستند. این امر باعث ساده‌ تر شدن کار آنها در اکثر موارد می‌ شود.

وبلاگ‌ نویسی یک کار نبوغ‌ آمیز و عجیب‌ و‌ غریب نیست. تنها تصمیمی که باید بگیرید این است که وبلاگ خودتان را شروع کنید یا به عنوان وبلاگ‌ نویس مهمان برای دیگران بنویسید. دلیل اصلی مهمان‌ نویسی این است که دیگر مجبور نیستید مخاطب را خودتان به دست بیاورید، فقط باید یک پُست بنویسید و به وبلاگ دیگران تحویل دهید. البته من هم تایید می‌ کنم که نوشتن و ایجاد یک پست وبلاگی بسیار راحت‌ تر از جذب دیگران برای خواندن آن پست است. با این حال، بزرگترین مزیت ایجاد یک وبلاگ برای خودتان این است که می‌ توانید بر آن کاملاً کنترل داشته باشید.

همچنین، اگر مخاطب خودتان را به دست بیاورید، می‌ توانید در مورد محتوایی که تولید می‌ کنید، انعطاف و قدرت مانور بیشتری داشته باشید. حتی در آینده می‌ توانید تهاجمی‌ تر عمل کرده و ترافیک ورودی را از وبلاگ به محصولتان بفرستید. با این حال، اگر شخص دیگری صاحب محتوای شما باشد و آن‌ها را در وبلاگ خودش منتشر کرده باشد، چنین امکانی برای شما فراهم نخواهد بود.

مطلب مهم دیگر : هشتگ دزدی یا Hashtag Hijacking چیست؟

به هر حال، تا زمانی که بر مبنای دلایلی معقول، تصمیم بگیرید که وبلاگ خود را داشته باشید یا فقط پست‌ های مهمان بنویسید، هیچ‌یک از این دو تصمیم، اشتباه نخواهند بود. به خاطر داشته باشید که همیشه می‌ توانید هر دو راه را انتخاب کنید. برای مثال شاید بهتر است با نوشتن پست مهمان شروع کنید، اما سپس وبلاگ خودتان را نیز راه بیندازید.

هر مسیری که انتخاب می‌ کنید، باید حواستان باشد که پست‌ های وبلاگی توضیح و تبلیغ محصول‌ تان نیستند. باید مردم را به آرامی و نامحسوس به سمت محصول خود بکشید، نه اینکه به آنها التماس کنید به وب‌ سایت‌ تان سر بزنند! اگر اهداف خود را در پست‌ های وبلاگی به صراحت ابراز کنید، مردم از محتوا و محصول شما فاصله می‌ گیرند. با کمی خلاقیت می‌ توانید به راحتی بازدید کننده جذب کنید، بدون اینکه پست‌ های شما مزه‌ی یک پست تبلیغاتی را بدهند. همیشه پست‌ هایتان را با مقدمه‌ ای آغاز کنید که به نحوی به محصول‌ تان لینک شده باشد. همچنین، سعی کنید در طول پست بیشتر از یک بار به محصول خود لینک بدهید، اما این لینک‌ دهی بجا و مرتبط باشد!

آن پست‌ هایی که حسابی خوانده و منتشر می‌ شوند، پست‌ هایی هستند که بر روی عاطفه‌ی مخاطب، یک گرایش مد روز، مسائل آموزشی یا چیزی لذت‌بخش و عجیب، انگشت می‌ گذارند.برای لحظه‌ ای به مطالبی که در وبلاگ‌ ها توجه‌ تان را جلب کرده‌ اند، فکر کنید. سپس آن مطالب را مهندسی معکوس کنید تا بتوانید از ویژگی‌ های جذاب آنها در نوشته خود بهره ببرید.

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

استارت آپ Buffer که در زمینه خدمات شبکه‌ های اجتماعی فعالیت دارد (و نرخ رشد فوق‌ العاده‌ای را تجربه می‌ کند) از روش پست‌ های مهمان به عنوان موتور رشد خود، استفاده کرده است.لئو ویدریچ (Leo Widrich)،بنیانگذار این شرکت، حتی یک پست آموزشی هم در این باره نوشت که چطور از نوشتن پست‌ های میهمان برای رشد استارت آپ خود بهره برده است.

2. تولید پادکست یا پادکست مهمان:

تولید پادکست یکی دیگر از روش‌ های کارآمد برای استراتژی کششی است زیرا صوت، قابلیت‌ های ذاتی و جذابی در خود دارد. وقتی صحبت‌ های شخصی را می‌ شنوید، در واقع یک پنجره به ذهن آن شخص در اختیار دارید که از خواندن افکار مکتوبش، بیشتر برای شما مفید و تاثیرگذار خواهد بود. پادکست نیز مثل وبلاگ، مکانیسم‌ های درونی مشخصی دارد (نظیر اپلیکیشن‌ های گوش دادن به پادکست)، اما اگر از نظر کسب ترافیک به ماجرا نگاه کنیم، تفاوت‌ هایی نیز بین وبلاگ‌ نویسی و تولید پادکست وجود دارد:

 • پادکست‌ ها به سادگی توسط موتور های جستجو ایندکس نمی‌ شوند.
 • کلیک کردن بر روی لینک‌ هایی مثل لینک موجود در یک مطلب وبلاگی، بسیار آسان است، اما بازدید از سایتی که در یک پادکست فقط اسمش به زبان آورده شده، دشوار است.
 • پادکست‌ ها از نظر تعداد، کمتر از پست‌ های وبلاگی هستند و معمولاً شمار مخاطبان آنها نیز از پست‌ های وبلاگی کمتر است.

تبدیل شدن پادکست‌ های شما به مجرای دریافت ترافیک، معمولاً نامحتمل است، مگر در حالتی که خیلی خلاقانه عمل کنید و کار متفاوتی در زمینه پادکست انجام دهید. در ادامه برخی از ترفند هایی که می‌ توانید به این منظور اجرا کنید، معرفی می‌ شود:

 • هر کاری می‌ کنید به سمت حوزه‌ ها و گوشه‌ های تخصصی بازار بروید. احتمالاً تجربۀ تولید یا بودجۀ لازم برای رقابت با پادکست‌ هایی که مسائل کلیِ مورد علاقه مردم را پوشش می‌ دهند، نخواهید داشت. با این حال، می‌ توانید یک حوزه‌ی محدود و تخصصی را انتخاب کنید و در آن حوزه، رقبا را کنار بزنید.
 • پادکست را با هدف تولید هفته‌ ای یک قسمت، شروع نکنید. در عوض اینگونه هدف‌ گذاری کنید که به طور کلی می‌ خواهید 10 قسمت پادکست تولید کنید. بهتر است آن را بیشتر شبیه به یک دوره‌ ی آموزشی حول یک موضوع مشخص طراحی کنید. این موضوع باید چیزی باشد که بازار هدف شما به دنبال یادگیری آن است. با موزیک‌ های زیبا و مناسب برای ابتدای پادکست و جملات ابتدایی جذاب، مردم جذب پادکست شما خواهند شد و ترغیب می‌ شوند که آن را تا انتها گوش کنند. هیچوقت قول قسمت‌ های بیشتری را ندهید و از همان ابتدا در قسمت اول پادکست نگویید که هدف نهایی‌ تان چیست.
 • در چند پادکست به عنوان مهمان حضور داشته باشید و سپس، از آنها به عنوان بخشی از یک کمپین خودکار ارسال ایمیل استفاده کنید تا به لیست مخاطبان خود درباره محصولتان اطلاع‌ رسانی بیشتری انجام دهید. همین کار را در مورد پست‌ های وبلاگی نیز می‌ توان انجام داد.

پیشنهاد می کنم بخوانید : گوگل آنالیتیکس چیست و چگونه به ما کمک می کند؟

البته می‌ توانید روش سنتی را در پیش بگیرید و یک پادکست تولید کنید و قسمت جدید آن را نیز هفتگی منتشر کنید. در هر صورت، باید بدانید که تولید پادکست مستلزم زمان زیادی است و پادکست‌ های کم‌ کیفیت، ترافیک چندانی به سمت شما نخواهند آورد. بنابراین، خلاقانه عمل کنید و مثل یک هکر رشد به قضیه نگاه کنید، نه مثل یک تولیدکننده پادکست! از ابزار تولید کنندگان پادکست استفاده کنید، اما از روش‌ ها و طرز فکرشان نه!

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

توئیک (Tweak)، پادکستی بود که یک آژانس خدمات دیجیتال تولید کرد. این پادکست فقط 9 قسمت داشت، اما بیشتر شبیه یک دوره‌ی آموزشی بود و در عمل هم بسیار موفق ظاهر شد.

3. ای‌ بوک، راهنماها و مقالات آموزشی:

بخشی از ایجاد یک استراتژی کششی، این است که با تیم خود و توانمندی آن، کاملاً هماهنگ باشید تا بتوانید بهترین تاکتیک‌ ها را پیاده‌ سازی کنید. برخی از افراد عاشق این هستند که کار هایی کوچک را به صورت مرتب و در طی زمان انجام دهند (مثل وبلاگ‌ نویسی یا تولید پادکست)، اما برخی دیگر ترجیح می‌ دهند انرژی بیشتری را طی فاصله‌ های زمانی، صرف یک هدف بزرگتر کنند و محتوایی را تولید کنند که ماندگار تر هستند. این تاکتیکی قابل قبول و جا افتاده است. اسناد مکتوب بلند، معمولاً مزایای متعددی از نظر جذب ترافیک در اختیار شما می‌ گذارند:

 • ای‌ بوک‌‌ ها، راهنماها و مقالات آموزشی، برای بازدید کنندگان جذابیت خاصی دارند. در واقع، نادیده گرفتن یک پست جدید وبلاگی کار راحتی است، اما وقتی یک سند مکتوب بلند بالا در مورد یک موضوع تخصصی آماده کرده باشید، نادیده گرفتن آن برای کاربران دشوار خواهد بود.
 •  ای‌ بوک‌‌ ها، راهنماها و مقالات آموزشی، از نظر مخاطبان ارزش بالایی دارند و می‌ توانید در قبال امکان دانلود آنها، از مخاطب آدرس ایمیل دریافت کنید. معامله‌ ی خوبی به نظر می‌ رسد و به شما هم کمک می‌ کند که لیست ایمیل‌ خود را که در نهایت برای جا به جایی کاربران در طول قیف رشد به کار خواهد آمد، بزرگتر کنید.
 • ای‌ بوک‌‌ ها، راهنماها و مقالات آموزشی، اگر به خوبی تهیه شده باشند و کیفیت لازم را داشته باشند، می‌ توانند به سرعت از طریق شبکه‌ های اجتماعی منتشر و فراگیر شوند.
 • به عنوان نویسنده‌ ای‌ بوک‌‌ ها، راهنماها و مقالات آموزشی، شما یک راهبر فکری محسوب می‌ شوید و مردم به استفاده از محصولی که شما تولید کرده‌ اید، بیشتر راغب خواهند شد.
 • ‌می‌ توانید ای‌ بوک‌‌ ها، راهنماها و مقالات آموزشی را به طور خاص برای آموزش افراد درباره محصولتان بنویسید. بدین ترتیب، بازدید کنندگانی مطلع‌ تر و آگاه‌ تر خواهید داشت که احتمال تبدیل آنها به اعضا و کاربر، خیلی بیشتر خواهد بود.

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

سرویس MailChimp، راهنماهای مختلفی برای بازدید کنندگان تهیه کرده‌ است که ارزش آموزشی بالایی دارند. این سرویس، راهنماها را در صفحه منابع خود قرار داده و دقیقاً به همین دلایلی که در بالا گفته شد، اقدام به تولید آنها کرده است.

4. اینفوگرافیک:

اینفوگرافیک می‌ تواند مردم را ترغیب کند از محصولات شما استفاده کنند زیرا این ابزار به طور همزمان، تخصص شما و سلیقه‌ زیبایی‌ شناسی تان را به آن ها نشان می‌ دهد. بصری‌ سازی، همواره ابزاری قدرتمند بوده است و محتوا های بصری به شدت قابلیت انتشار در شبکه‌ های اجتماعی را دارند. آدام برکلر، مدیر وب سایت Visual.ly، چند توصیه برای تهیه اینفوگرافیک دارد:

 • موضوع خوبی انتخاب کنید.

موضوعی انتخاب‌ کنید که هوشمندانه، هیجان‌ انگیز و ارزشمند باشد یا اینکه به دلایلی دیگر اهمیت پیدا کرده باشد. هر موضوعی انتخاب می‌ کنید، حواستان باشد کسل‌ کننده و نامربوط از آب در نیاید.

 • داده‌ های درست را به دست آورید.

گاهی، افراد فرض را بر این می‌ گذارند که مجبورند خودشان داده‌ ها را تولید کنند، اما اغلب یک جستجوی ساده‌ گوگل، مجموعه دیتا های زیادی را در دسترس‌ تان قرار می‌ دهد که از قبل آماده شده‌ اند.

 • داده‌ ها را تجزیه و تحلیل کنید.

داده‌ هایی را که در اختیار دارید، با روحیه‌ پرسش گری یک روزنامه‌ نگار بررسی کنید. داده‌ ها را برای اینکه نیاز و مشکل شما را رفع کنند، تغییر ندهید.

 • یک داستان بسازید.

یک جلسه‌ی طوفان فکری بگذارید و دریابید که این داده‌ ها چه داستانی برای گفتن دارند. باید اعداد را به یک داستانی منسجم و قابل قبول تبدیل کنید، نه اینکه صرفاً آنها را به عنوان مجموعه‌ای از حقایق به کاربران ارائه دهید.

 • یک مفهوم برای طراحی داشته باشید.

حالا وقت آن است که روش‌ های تعریف داستان خود به صورت بصری را مشخص کنید.

 • طرح خود را اصلاح و بهینه‌ سازی کنید.

حسابی طرح‌ را بالا و پایین کنید و مطمئن شوید که همه چیز در نهایت کیفیت قرار دارد تا بتواند توجه عمومی را جلب کند.

 • اینفوگرافیک را منتشر کنید.

می‌ توانید اینفوگرافی را با استفاده از خود مخاطبانتان (نظیر لیست ایمیل، شبکه‌ های اجتماعی و …) منتشر کنید یا اینکه از سرویس‌ هایی مثل Visual.ly یا فروشگاه‌ های ایرانی اینفوگرافیک استفاده کنید که بستری برای جستجوی اینفوگرافی هستند.

برای مثال وب سایت Everlane، چند اینفوگرافیک بحث‌ برانگیز منتشر کرد که در حد و اندازه‌ های خودشان، طوفانی به راه انداختند. اینفوگرافیک آنها قیمت‌ هایی را نشان می‌ داد که فروشگاه‌ های لباس روی قیمت تی‌ شرت‌ ها می‌ کشیدند و به مشتری می‌ فروختند. از آنجا که Everlane هم، تیشرت‌ هایی با همان کیفیت اما با قیمتی پایین‌ تر می‌ فروخت، سخت نیست که حدس بزنیم این اینفوگرافیک، چه تاثیر مثبتی در جذب بازدید کننده‌ های هدف به سمت این فروشگاه داشته است.

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

وب سایت Everlane، با این اینفوگرافیک توانست بازدید کننده‌ های زیادی را جذب کند.

5. وبینار:

دنیای آفلاین برای خودش سمینارها را دارد و دنیای آنلاین هم وبینارها را! وبینار را به دلایل زیر می‌ توان مجرایی بسیار موفق برای جذب بازدید کننده‌ های جدید دانست:

 • وبینارها معمولاً به صورت زنده پخش می‌ شوند. بنابراین، مردم مجبورند تماشای آنها را در برنامه‌ ی زمانی خود بگنجانند و آنها را به عنوان یک رویداد در نظر بگیرند. یک ویدیوی یوتیوب را می‌ توانیم هر زمان که دلمان خواست مشاهده کنیم، اما مردم برای تماشای وبینار باید در آن «حاضر شوند». وقتی چیزی در برنامه روزانه‌ی مردم قرار بگیرد، معمولاً آن را جدی می‌ گیرند و اطلاعات به دست آمده از وبینار را نیز با جدیت بیشتری به ذهن می‌ سپارند.
 • وبینارها معمولاً برای تعداد شرکت‌ کنندگان، محدودیت دارند و این کمبود جا باعث می‌شود که مردم احساس کنند محتوای وبینار انحصاری و بسیار مهم است. اگر در ذهن مردم مهم جلوه کنید، احتمال اینکه در قیف رشد شما به سمت نقطه‌ ی مقصد حرکت کنند، بیشتر خواهد بود.
 • وبینارها معمولاً امکان تعامل را بین مخاطب و برگزار کننده ایجاد می‌ کنند و اگر کسی با شما تعاملی داشته باشد، این یعنی پیوند و ارتباطی با شما و محصولتان برقرار کرده است که باعث می‌ شود در ادامه نسبت به محصول شما اقدامی انجام دهد.
 • وبینارها به افراد آموزش می‌ دهند. وبینار هرچه ارزش آموزشی بیشتری داشته باشد، بازدید کننده‌ های بیشتری را به روش‌ های گوناگون برای شما به ارمغان خواهد آورد.
 • می‌ توانید وبینار را با یک کد تخفیف برای محصولتان به پایان برسانید و به این ترتیب ترافیک بیشتری به سمت سایت‌ تان روانه کنید.
 • می‌ توانید وبینار را با همکاری و همراهی شرکتی دیگر برگزار کنید تا از مخاطبان آنها هم سود ببرید و در مورد محصول خود به آنها نیز اطلاع‌ رسانی کنید.

وب‌سایت Unbounce که در زمینه‌ صفحات فرود برای کمپین‌ های اینترنتی فعالیت می‌ کند، وبینارهایی با عنوان Unwebinar برگزار می‌ کند. در تصویر زیر، یکی از این وبینارها را می‌ بینید که با همراهی جوآنا ویب،کپی‌ رایتر معروف و بنیان گذار وب سایت Copyhackers.com، برگزار شده است تا این سرویس بتواند از تخصص و مخاطبان این شخص، حداکثر استفاده را ببرد.

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

6. کنفرانس:

کنفرانس‌ ها، شاید از نظر یک هکر رشد، روش چندان مناسبی برای جذب ترافیک نباشند، اما این برداشت به این خاطر به ذهن شما رسیده است که به اندازه‌ ی کافی، خلاقانه به کنفرانس‌ ها نگاه نمی‌ کنید. یک کنفرانس می‌ تواند چند بازدید کننده دیگر را به سمت شما بکشاند، اما نه تعداد خیلی زیادی را!

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

از طرفی میزان آماده‌ سازی لازم برای انجام یک کنفرانس خیلی زیاد است. با این حال، برگزاری کنفرانس، منافع و اثرات جانبی مثبتی به همراه دارد که می‌ توان از آنها برای جذب بازدید کننده استفاده کرد.

پاور پوینت:

اگر قرار است در یک کنفرانس، ارائه‌ ای داشته باشید، حتماً یک فایل ارائه با استفاده از پاور پوینت یا سایر ابزار های مربوطه تهیه کنید. این فایل را می‌ توانید در وب سایت‌ هایی مثل SlideShare.net آپلود کنید. به این ترتیب، چیزی از ارائه‌ی خود دارید که می‌ توان به راحتی آن را به اشتراک گذاشت. همین موضوع، افراد جدیدی را به سمت محصول شما خواهد آورد.

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

SlideShare، به نوعی یک شبکه اجتماعی محسوب می‌شود. بنابراین با انتشار ارائه‌ی خود در این شبکه، بر روی یک شبکه‌ی اجتماعی جدید هم سرمایه‌گذاری می‌کنید.

ویدیو/صوت:

بسیاری از کنفرانس‌ ها، ارائه‌ی شما را ضبط می‌ کنند. این امر به شما امکان می‌ دهد نسخه‌ی ضبط شده‌ی ارائه خود را در وبلاگ یا آپارات، به اشتراک بگذارید یا حتی آن را در قسمت امضای ایمیل خود قرار دهید یا در خبرنامه‌ های ایمیلی‌ تان، جایی برای آن در نظر بگیرید.

علاوه بر این، مزایای جانبی‌ِ ارائه‌های کنفرانسی، این دو نکته را هم فراموش نکنید:

ریتوییت‌ های لحظه‌ ای:

یک بار در کنفرانسی ارائه داشتم و صحبت خودم را اینگونه به پایان بردم که از مخاطبان خواستم آخرین توییت اکانت من را ریتوییت کنند و در ازای آن، برای خرید محصولِ من، تخفیفی دریافت کنند. به این ترتیب در چند ثانیه، یک طوفان ریتوییت کوچک را در شبکه اجتماعی توییتر به راه انداختم.

اقناع:

چرا استیو جابز کنفرانس‌ های اپل را شخصاً انجام می‌ داد؟ زیرا ارائه، ابزاری قدرتمند است. اگر قدرت سخنوری دارید و می‌ توانید مخاطبان را کنترل کنید، بدانید که گاهی فقط چند لحظه حضور روی صحنه‌ ی یک کنفرانس، می‌ تواند چندین منبع ترافیک برای محصولتان ایجاد کند. به خاطر داشته باشید که هکر های رشد، افرادی هم راست‌ مغز و هم چپ‌ مغز هستند. یعنی هم بسیار اهل تجزیه و تحلیل و منطق هستند و هم اهل جسارت و خلاقیت و ابتکار. گاهی اوقات، بازگشت سرمایه‌ حضور در کنفرانس‌ ها، چندان واضح نیست، اما این به معنای آن نیست که اصلاً بازگشت سرمایه‌ ای وجود ندارد.

رند فیشکین، مدیر وب‌ سایت دیجیتال‌ مارکتینگ Moz، بیش از 120 فایل ارائه را در اکانت Slideshare خود آپلود کرده است. این فایل‌ ها، صد ها هزاربار مشاهده شده‌ اند که این آمار باعث ایجاد بازدید کننده‌ های بیشماری برای محصول او یعنی Moz شده است.

7. سئو یا بهینه‌ سازی سایت برای موتور های جستجوگر:

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

تمام تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده که تا به اینجا معرفی کرده‌ ایم، از نظر سئو بسیار معتبر و شگفت‌ انگیز عمل می‌ کنند زیرا با تولید محتوا در فرمت‌ ها و انواع گوناگون (وبلاگ، پادکست، ای‌ بوک، مقالات آموزشی، راهنماها، اینفوگرافی، وبینارها، فایل‌ های ارائه، ویدیو/صوت ارائه‌ ها)، موتور های جستجو در می‌ یابند که شما در زمینه‌ی فعالیت خود منبعی موثق و دارای اعتبار هستید و در برخی کلمات کلیدی، جایگاه بالاتری به شما می‌ دهند. با این حال، دو نوع رویکرد به سئو وجود دارد که من آنها را استراتژی محتوایی و استراتژی کد نویسی می‌ نامم.

رویکرد محتوایی به سئو

با تولید محتوا، حتی اگر هیچ چیزی از نحوه‌ی کار سئو بلد نباشید، باز هم در واقع دارید وضعیت سئوی خود را بهبود می‌ دهید. پس اگر صرفاً به تولید محتوا ادامه دهید، باز هم دارید از مفهوم سئو به نفع خود استفاده می‌ کنید، حتی اگر بلد نباشید که یک الگوریتم چیست.

رویکرد کد نویسی به سئو

اما کار های دیگری هم هست که می‌ توانید در سطح کدنویسی انجام دهید تا استراتژی سئوی خود را به شدت قدرتمند کنید. مثلاً آیا لینک‌ های شما با کلمات کلیدی‌ تان بهینه‌ سازی شده‌ اند؟ آیا تگ‌ های H1 به درستی برچسب خورده‌ اند؟ آیا از تگ‌ های Schema.org برای برخی از انواع خاص محتواهایتان استفاده کرده‌ اید؟ آیانقشه‌ سایت‌ شما به‌ روز است؟ برای مطالعه بیشتر درباره تگ‌ های Schema.org و نشان‌ گذاری طرح‌ وار ه‌ها به مقاله جستجوی معنایی مراجعه کنید.

وب سایت آموزش آنلاین Udemy، اخیراً متن ویدیو های ‌آموزشی خود را فقط به خاطر بهبود سئو تهیه کرده است. از آنجا که تهیه این ویدیو ها، معمولاً هزینه‌ بر است، بنابراین بحث سئو برای این وب‌ سایت بسیار اهمیت دارد. آنها می‌ خواهند بخشی از این متن‌ ها را به رایگان در اختیار کاربران بگذارند و به این ترتیب به سئوی وب‌ سایت خود کمک کنند.

8. شبکه‌ های اجتماعی:

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

یکی از روش‌ های کسب ترافیک در دهانه‌ ی قیف رشد، استفاده از شبکه‌ های اجتماعی مثل توییتر، فیسبوک و … است. متاسفانه، آنقدر روش‌ های اسپم برای جذب ترافیک از شبکه‌ های اجتماعی زیاد است که تصمیم گرفتم اول چند نکته را که نباید انجام دهید، معرفی کنم.

 • در شبکه‌ های اجتماعی اگر واقعاً نمی‌ خواهید رابطه‌ای با مردم داشته‌ باشید، آنها را صرفاً به خاطر جلب توجه‌ شان فالو و آنفالو نکنید.
 • به هیچ وجه فالوئر نخرید. این فالوئرها بازار هدف شما نیستند. آنها نمی‌ توانند پیام شما را تکثیر کنند. خریدن فالوئر فقط دور ریختن پولتان است.
 • برای مردم مزاحمت ایجاد نکنید. از خودتان بپرسید اگر جای آنها بودید، دوست داشتید چه پیام و نوتیفیکیشنی از جانب شرکتی مانند خودتان را دریافت کنید.
حالا به چند نکته‌ ای می‌ پردازیم که به شما کمک می‌ کنند در قسمت بالایی قیف هک رشد، با استفاده از شبکه‌ های اجتماعی، بازدید کننده جذب کنید:
 • با اشخاصی تعامل کنید که ممکن است واقعاً از محصول شما استفاده کنند. در واقع، جمعیت هدف خود را به خوبی بشناسید.
 • هر جا که می‌ توانید، ارزش ارائه دهید. به سوالات کاربران پاسخ دهید، به آنها توصیه‌ های مفید کنید و به هر نحوی که می‌ توانید به آنها کمک کنید. به عبارت دیگر فقط از آنها توجه نگیرید، چیزی به آنها بدهید.
 • مرکز و منبعی از محتوا های جالب باشید، خواه خودتان آنها را تولید کرده باشید خواه دیگران. اگر بتوانید به عنوان دستچین‌ کننده و گرد آورنده‌ی محتواهای جذاب یا به طور خلاصه به عنوان محتواگُزین، خود را به مردم بشناسانید، آنها هم به پست‌ ها و توییت‌ های شما توجه بیشتری نشان خواهند داد زیرا سابقه محتوا های شما در ذهنشان مثبت است (حتی اگر هیچ‌ یک از آن محتواها را خود شما تولید نکرده باشید).
 • حضور در شبکه‌ های اجتماعی مثل یک مسابقه‌ی مارتن است، نه دوی سرعت! این شبکه‌ ها معمولاً در کوتاه‌ مدت، بازده زیادی به شما نمی‌ دهند. در واقع، باید تعداد فالوئرها و تعداد لایک‌ های خود را زیاد هم مهم در نظر نگیرید. حتی اگر شخصی با 100 هزار فالوئر، شما را ریتوئیت کند، احتمالاً ترافیک جدید چندانی به دست نخواهید آورد، مگر اینکه جمعیت هدف شما و جمعیت فالوئر های آن شخص، کاملاً با هم منطبق باشد (اما حتی در چنین حالتی هم شک دارم که اتفاق ویژه‌ ای رخ دهد).
 • شبکه‌ های اجتماعی بیش از هر چیز دیگری، ابزاری برای پشتیبانی از مشتریان هستند و جالب است بدانید که پشتیبانی و ارائه خدمات مطلوب به مشتریان ، می‌ تواند ابزار فوق‌ العاده‌ ای برای جذب ترافیک باشد. وقتی مردم در شبکه‌ های اجتماعی، شاهد پشتیبانی عالی شما از مشتریان‌ تان باشند، بیش از پیش تمایل خواهند داشت که خودشان نیز محصولات شما را امتحان کنند.
 • از شبکه‌ های اجتماعی برای تکثیر و تشدید پیام و محتوایی که در تاکتیک‌ های شماره 1 تا 8 تولید کرده‌ اید، استفاده کنید. رسانه‌ های اجتماعی، در کنار سایر تاکتیک‌ ها، نتیجه‌ی بسیار بهتری به بار می‌ آورند.
 • مثل هر کار دیگری، اینجا هم خلاقیت، کلید ایجاد فرصت‌های تازه است. برای مثال شرکت Skittles که تولید کننده آبنبات است، برای یک روز، کل صفحه اصلی وب‌ سایت خود را به یک فید توییتر تبدیل کرد که در آن جستجوی کلمه Skittles در توئیتر و نتایج آن نمایش داده می‌ شد. روزی که این طرح را پیاده کردند، تعداد زیادی منشن در توئیتر به دست آورند و کل اینترنت به این طرح خلاقانه‌ی آنها واکنش نشان داد.
9. برگزاری مسابقه:

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

مسابقات، روشی فوق‌ العاده برای جذب ترافیک جدید به محصولتان هستند. بسیاری از افراد اصلاً نمی‌ دانند برگزاری مسابقات چه تاثیری بر ترافیک ورودی به وب سایت دارد. آیا تا به حال اسم AppSumo را شنیده‌ اید؟‌ می‌خواهید بدانید آنها چطور لیست ایمیل‌ های خود را به بیش از700 هزار عدد رساندند؟‌ با برگزاری مسابقه!

اسم AirBNB را که دیگر حتما شنیده‌اید؟ می‌ خواهید بدانید آنها اخیراً برای جذب ترافیک جدید به وب‌ سایت‌ شان چه کردند؟ یک مسابقه راه انداختند. مسابقات برای شرکت‌ های کوچک (و همینطور شرکت‌ های بزرگ) بسیار کارآمد هستند. در ادامه، چندین نکته می‌ گوییم که هنگام برگزاری یک مسابقه باید مدنظر داشته باشید:

 • جوایزی به مخاطب بدهید که برای او معنا و ارزش داشته باشد. هر مسابقه‌ ای نباید یک آیفون یا آیپد به مخاطب بدهد! باید چیزی بدهید که نشانی از شما و کسب‌ و‌ کارتان داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما شرکت جاباما (فعال در زمینه اقامت و هتل) هستید، باید یک هفته اسکان رایگان جایزه بدهید. اهمیت این مطلب در این است که اگر دارید در ازای شرکت در مسابقه، آدرس ایمیل شرکت‌ کنندگان را دریافت می‌ کنید، طبیعتاً نمی‌ خواهید بعد از پایان مسابقه، لیست ایمیل شما به جای افرادی که ربط و علاقه‌ ای به خدمات شما دارند، مملو از کسانی باشد که دنبال یک آیفون بوده‌ اند! در واقع، مسابقه باید کمک کند تا جمعیت هدف‌ تان را جذب کنید نه هر جمعیتی را! اهدای یک آیفون و ترغیب مردم به ثبت‌ نام در مسابقه‌ به خاطر آن، باعث می‌ شود در آینده برای جا به‌ جا کردن این افراد در طول قیف رشدِ خود، به مشکل بر بخورید.
 • تجربه عرضه کنید، نه فقط کالا و خدمات. به نظرتان افراد چه چیزی بیشتر در ذهنشان می‌ ماند؟ یک آیفون یا یک سفر به مقصدی خاطره‌ انگیز برای دیدن گروه موسیقی مورد علاقه‌ شان؟ شاید ارزش مالی این دو جایزه تقریبا یکسان باشد، اما تاثیر آنها به شدت با هم متفاوت است. به عنوان مثال اگر شما شرکت تاکسی آنلاین اسنپ هستید، جایزه‌ ی مسابقه شما می‌ تواند سفر درون‌ شهری با یک ستاره‌ سینما در یک خودروی لوکس اسنپ باشد. در این حالت است که علاوه بر جنبه‌ی مادی جایزه، درکنار آن، یک تجربه شگفت‌ اگیز نیز برای فرد برنده ایجاد خواهید کرد.
 • دست کم برای سه رتبه‌ی اول، جایزه در نظر بگیرید. مردم دوست دارند احساس کنند که شانس برنده شدن دارند و اگر تنها یک جایزه‌ی بزرگ در نظر بگیرید، ممکن است اصلاً با مسابقه‌ی شما همراه نشوند.
 • بر اساس فعالیت و مشارکتی که کاربران در روند مسابقه دارند، شانس بیشتری به آنها بدهید. مثلاً برای وارد کردن آدرس ایمیل‌ شان یک شانس برنده شدن بدهید، برای معرفی دوستان‌ شان به شما، شانس برنده شدنشان را دو برابر کنید و سپس برای ریتوییت کردن مسابقه، شانس آنها را سه برابر کنید. حتماً متوجه شده‌ اید که منظورم چیست. باید به کاربران کمک کنید شانس برنده شدن خود را افزایش دهند و این کار را می‌ توانند از طریق بزرگتر کردن لیست ایمیل شما و ترویج هر چه بیشترِ محصولتان انجام دهند.
 • مسابقه را در مدت زمانی برگزار کنید که به اندازه کافی طولانی باشد تا بتواند توجه و شرکت‌ کننده جلب کند. مثلاً مدت برگزاری را یک ماه در نظر بگیرید. اگر این مدت کمتر از یک ماه باشد، ممکن است تعداد ورودی کاربران به مسابقه، در نهایت، بازده و نتیجه‌ ای که می‌ خواهید را به بار نیاورد.
 • وقتی برنده مسابقه را اعلام می‌ کنید، حسابی سروصدا و هیجان به پا کنید و از این موقعیت به عنوان رویدادی بهره ببرید که در فضای آنلاین توجهات را جلب کند و شاید حتی بتواند ترافیک ایجاد کند.

AppSumo، پلتفرم فروش روزانه‌ی تخفیف‌ دار اپلیکیشن و خدمات آنلاین، هنوز هم مسابقاتی برگزار می‌ کند. آنها در طی این سال‌ها روشی پیدا کردند که جواب داده است. بنابراین چرا باید آن را کنار بگذارند؟‌

AppSumo به عنوان جایزه، 5 روز فرصت همکاری با نوح کاگان، بنیانگذار این شرکت را برای فرد برنده فراهم می‌ آورد.

به عنوان یک مثالِ ایرانی می‌ توانیم از جشنواره‌ ها و مسابقاتی یاد کنیم که وب سایت‌ هایی مثل علی‌ بابا، اسنپ‌ فود، چیلیوری یا دیجی‌ کالا برگزار می‌ کنند. تصویر زیر از جشنواره بیگ‌ بلیت وب سایت علی‌ بابا گرفته شده است که در سال 95 از 10 بهمن تا 20 اسفند برگزار شد. جایزه نهایی این جشنواره، یک هواپیمای دربست! به صورت رفت و برگشت بود که فرد برنده می‌ توانست 80 نفر دیگر را نیز با خود همراه کند.

این شاید مرتبط‌ ترین جایزه برای کسب‌ و‌ کاری شبیه به علی‌ بابا باشد. اما اگر قرار بود آنها کمی ناشیانه‌ تر عمل کنند، احتمالاً با پول هنگفت اجاره‌ی یک هواپیما، تعداد بسیار زیادی آیفون و آیپد و پلی‌ استیشن جایزه می‌ دادند که اگرچه می‌ توانست افراد زیادی را جذب کند، اما بعید بود آن افراد اشخاصی باشند که بعداً هم بخواهند از خدمات علی‌ بابا استفاده کنند.

در ضمن اقدام هوشمندانه‌ی دیگر آنها این بود که شرط ورود به مسابقه را خرید بلیط از وب‌ سایتشان گذاشته بودند. این یعنی تمام شرکت‌ کنندگان در مسابقه، به نوعی کاربر و جمعیت هدف این وب‌ سایت محسوب می‌ شدند. البته می‌ توان یک ایراد جزئی هم به این جشنواره گرفت و آن کم بودن تعداد جوایز بود. آنها می‌ توانستند علاوه بر جایزه فوق‌ العاده‌ای که در نظر گرفته بودند مثلاً 10 یا 20 بلیط رفت و برگشت رایگان به یک جزیره تفریحی مثل کیش هم در سبد جوایز خود بگنجانند و به این ترتیب، تعداد برنده‌ های خوش‌ شانس را به شدت افزایش دهند.

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

اما علی‌ بابایی‌ ها نگذاشتند داستان جشنواره و جایزه عجیب‌ و‌ غریبشان به همینجا ختم شود. همانطور که بالاتر گفتیم، باید از مراسم اهدای جایزه هم یک اتفاق بسازید و با آن سروصدا راه بیندازید. وب‌ سایت علی‌ بابا هم همین کار را کرد. آنها مراسم قرعه‌کشی را از قبل اطلاع‌ رسانی کردند و این رویداد را در حساب اینستاگرام خود به صورت زنده پخش کردند تا هم مخاطبان بتوانند روند قرعه‌کشی را راستی‌ آزمایی کنند و هم هیجان این مراسم را بدون حضور در سالن قرعه‌کشی، لمس کنند. سپس خلاصه‌ای از مراسم و ویدوی انتخاب برنده را نیز در وبلاگ خود منتشر کردند.

10. فروشگاه‌ های اپلیکیشن:

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

یکی از کانال‌ های جذب بازدید کننده که در چند سال اخیر توجه زیادی به خود جلب کرده است، فروشگاه‌ های آنلاین اپلیکیشن هستند. مثلاً اپ‌ استور شرکت اپل یا گوگل پلی‌، مثالی از این فروشگاه‌ ها هستند. در ایران همکافه‌ بازار یا مایکت، نمونه‌ ای از فروشگاه‌ های اپلیکیشن هستند. در حقیقت، این فروشگاه‌ ها بر دو نوع هستند و با هم تفاوت‌ هایی دارند.

فروشگاه‌ های B2C

اگر شرکت شما برای کاربران، اپلیکیشن می‌ سازد، پس شما احتمالاً در یک فروشگاه اپلیکیشن B2C (تجارت به مشتری یا Business to Customer) مثل کافه‌ بازار یا مایکت یا اپ‌ استور اپل حضور دارید. در اینجا چند نکته را درباره جذب کاربران جدید از این روش معرفی می‌ کنیم:

 • نقدها و نظرات نوشته شده بر اپلیکیشن به شدت مهم هستند. هر چه در توان دارید انجام دهید تا در وهله‌ی اول، نقد های منفی دریافت نکنید. اگر هم زمانی نقد و نظر منفی دریافت کردید، حتماً تلاش کنید فرد موردنظر قانع شود که نقد و نظر خود را تغییر دهد.
 • اسکرین‌ شات‌ هایی که از اپلیکیشن خود در این فروشگاه‌ ها قرار می‌ دهید، در واقع ویترین شما هستند. بنابراین، حسابی روی آنها حساسیت داشته باشید. اگر از نظر بصری نتوانید مردم را ترغیب و تحریک کنید، نمی‌ توانید آنها را به سمت خود بکشانید.
 • اسم اپلیکیشن خود را با دقت انتخاب کنید. آیا جستجوی چنین اسمی و پیدا کردن آن، کار آسانی برای کاربر خواهد بود؟
 • نمی‌ توانید برای جذب ترافیک جدید صرفاً بر فروشگاه‌ های اپلیکیشن متکی باشید زیرا امروزه اپلیکیشن‌ های بسیار زیادی در این فروشگاه ها هستند و محصول شما در واقع مثل سوزن در انبار کاه می‌ ماند. پس باید از سایر تاکتیک‌ های معرفی شده در این مقاله نیز استفاده کنید.

فروشگاه‌ های B2B

اگر محصول شما برای فعالیت‌ های تجاری استفاده می‌ شود، پس احتمالاً به نوع جدیدی از فروشگاه‌ های اپلیکیشن یعنی فروشگاه‌ های B2B (تجارت به تجارت یا Business to Business) نیاز دارید. شرکت‌ هایی مثل Salesforce و Mailchimp، در حال حاضر فروشگاه‌ هایی برای اپلیکیشن‌ هایی که با خدمات این دو شرکت قابلیت یکپارچه‌ سازی دارند، به راه انداخته‌ اند. در مورد این فروشگاه‌ ها هم نکاتی هست که باید مدنظر قرار دهید:

 • این فروشگاه‌ ها نسبت به فروشگاه‌ های B2B خلوت‌ تر هستند. بنابراین، برجسته شدن و دیده شدن در آنها می‌ تواند راحت‌ تر باشد.
 • فروشگاه‌ های B2B معمولاً تمایل دارند اپلیکیشن شما را در وبلاگ خود، در ایمیل‌ ها و خبرنامه‌ هایشان یا به روش‌ هایی دیگر معرفی کنند، پس بد نیست از آنها درخواست کنید.
 • گاهی اوقات فروشگاه‌ های B2B حتی به شما پول پرداخت می‌ کنند تا قابلیت یکپارچه‌ سازی اپلیکیشن خود با محصول آنها را ایجاد کنید. مثلاً فروشگاه Shopify اخیراً مبلغی را برای همین هدف اختصاص داد.
 • در فروشگاه‌ های B2B نیز مانند فروشگاه‌ های B2C، نقدها، نظرات و اسکرین‌ شات‌ ها به شدت اهمیت دارند. بنابراین از این موارد غافل نشوید.
 • می‌ توانید در قسمت توضیحات صفحه‌ی اپلیکیشن خود، یک بخش با عنوان «به زودی» در نظر بگیرید و در آن ویژگی‌ ها و محصولاتی که در آینده اضافه خواهید کرد را معرفی کنید. این روشی عالی برای پیدا شدن در جستجو های B2B است زیرا محصولات و ویژگی‌ ها را به عنوان کلمات کلیدی در توضیحات خود لیست کرده‌اید (این یک از تاکتیک‌ هایی بود که اپلیکیشن Wishery استفاده کرد و در نهایت هم نتیجه بسیار مثبتی کسب کرد).
11. وب سایت‌ های تخفیف و خرید گروهی:

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

پس از رشد سر سام‌ آور وب‌ سایت Groupon، سایت‌ های تخفیف گروهی زیادی ایجاد شده‌ اند، به طوری که امروزه برای بسیاری از حوزه‌ های تخصصی بازار های مختلف، حداقل یک سایت تخفیف و خرید گروهی وجود دارد که مایل است محصول شما را در وب‌ سایت خود معرفی کند.

توافق کردن با این شرکت‌ ها، معمولاً کار ساده و سرراستی است. به این ترتیب که یک تخفیف برای مخاطبان آنها در نظر می‌ گیرید و در مقابل، آنها نیز به کانال توزیع محصول شما تبدیل می‌ شوند. این روشی آسان برای جذب ترافیک است و با توجه به ساده بودن اجرای آن، به تجربه و امتحان کردنش می‌ ارزد.

یکی دیگر از مزایای جانبی و غیرمنتظره‌ی استفاده از سایت‌ های تخفیف گروهی، تعداد افرادی است که محصول شما را با قیمت اصلی و بدون تخفیف خواهند خرید، حتی با وجود اینکه از یک سایت تخفیف گروهی به وب‌ سایت یا محصول شما می‌ آیند! بله، اینترنت فضای عجیب و غریبی است و این قبیل اتفاقات در آن، کاملاً طبیعی است.

تاکتیک های کششی جذب بازدیدکننده در هک رشد

Mighty Deals، یک وب سایت تخصصی تخفیف و خرید گروهی برای طراحان است.

بد نیست ببینید آیا در زمینه فعالیت شما هم، وب‌ سایت تخصصی برای تخفیف و خرید گروهی وجود دارد یا نه! در ایران هم وب‌ سایت‌ هایی مثل نت‌ برگ و تخفیفان از بزرگ‌ ترین وب‌ سایت‌ های تخفیف و خرید گروهی هستند که ممکن است بتوانند محصولات یا خدمات شما را به کاربران معرفی کنند.

12.مخاطب‌ ربایی:

اشتباه برداشت نکنید! قرار نیست کار غیر اخلاقی انجام بدهید. مخاطب‌ ربایی یعنی جذب مخاطبان سایر افراد و شرکت‌ ها. اگرچه مخاطب‌ ربایی در بسیاری از تاکتیک‌ هایی که در این مقاله معرفی شد به نوعی حضور دارد، اما می‌ خواهم اینجا از آن به صورت مجزا صحبت کنم. ایجاد مخاطب کار بسیار دشواری است، بنابراین اگر بتوانید راهی بیابید که از مخاطبان شخص یا کسب‌ و‌ کار دیگری بهره ببرید مثل این می‌ ماند که در جذب ترافیک میانبر زده باشید. نوشتن پست مهمان در وبلاگ‌ ها یکی از اَشکال مخاطب‌ ربایی است. حضور به عنوان مهمان در پادکست‌ های دیگران نیز شکل دیگری از مخاطب‌ ربایی است. حتی حضور در فروشگاه‌ های اپلیکیشن‌ هم شکلی از مخاطب‌ ربایی است. در اینجا چند روش برای استفاده از مخاطب‌ ربایی را به شما معرفی می‌ کنم:

 • جایزه‌ ای برای یک وبلاگ خاص قرار دهید که می‌ دانید مخاطبانش با جمعیت هدف شما یکی هستند.
 • به راهبران فکری و مدیران وبلاگ و برگزار کنندگان رویدادها در حوزه تخصصی‌ تان، اکانت رایگان بدهید. اگر آنها از کار با وب‌ سایت یا محصول شما تجربه خوبی کسب کنند، مطمئن باشید آن را با گروه مخاطبان خود در میان خواهند گذاشت.
 • هر طرف که نگاه کنید فرصت‌ های بی‌شمار مخاطب‌ ربایی را خواهید یافت. اگر به اندازه کافی خلاق باشید، همیشه موقعیت و فرصتی جدید را پیش چشم خود می‌ بینید که می‌ توانید مخاطبان شخص یا گروهی دیگر را به محصول خود جلب کنید.

خلاصه:

 • صرفاً بر جذب ترافیک تمرکز نکنید. ترافیک مهم است، اما همه چیز نیست.
 • سه روش برای جذب ترافیک به وب‌ سایت‌ تان وجود دارد:
 1. کشیدن: افراد را ترغیب می‌ کنید به سمت شما بیایند.
 2. هل دادن: افراد را وادار می‌ کنید به سمت شما بیایند.
 3. محصول: از محصولتان برای جذب افراد استفاده می‌ کنید.
 • 12 تاکتیک کششی برای کشیدن افراد به سمت محصولتان وجود دارد:
 1. وبلاگ‌ نویسی یا نوشتن پست میهمان در وبلاگ‌ ها
 2. تولید پادکست یا حضور به عنوان میهمان در پادکست‌ ها
 3. تولید ای‌ بوک، راهنما و مقالات آموزشی
 4. اینفوگرافیک
 5. وبینار
 6. ارائه‌ های کنفرانسی
 7. سئو و بهینه‌ سازی سایت
 8. رسانه‌ های اجتماعی
 9. برگزاری مسابقات
 10. فروشگاه‌ های اپلیکیشن
 11. وب‌ سایت‌ های خرید و تخفیف گروهی
 12. مخاطب‌ ربایی

امیدوارم از خواندن این مقاله‌ی طولانی خسته نشده باشید. حالا که با تاکتیک های کششی آشنا شدید، برای رفتن به مرحله بعد کاملاً آماده هستید. در قسمت بعدی از سری مقالات هک رشد به تاکتیک‌ های فشاری (Push Tactics) برای جذب بازدید کننده‌ ها می‌ پردازیم. با ما همراه باشید و نظرات خود را زیر همین پست با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید