تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد

تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد

کسب و کار

تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد

تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد : با مطالعه فصل‌ های قبلی از سری مقالات هک رشد، حال به نقطه‌ ای رسیده‌ اید که بازدید کنندگانی برای محصول خود به دست آورده‌ اید، اما قسمت سخت داستان تازه از اینجا شروع می‌ شود: آنها فقط بازدید کننده هستند!

تا به اینجا فقط راهی پیدا کرده‌ اید که آنها را به و‌ب‌ سایت خود بکشانید، اما اگر تمام دستاورد شما همین است، پس بدانید که این بازدید کننده‌ ها با نرخ بسیار بالایی به محض ورود به وب‌ سایت، از آن خارج می‌ شوند. هدف اصلی شما باید فعال سازی کاربران و بازدید کننده‌ ها باشد. فعال سازی یا Activation، به معنای وادار کردن بازدید کنندگان به انجام اقدامی است که شما آن ها را به سمت آن اقدام، هدایت می‌ کنید.

فعال سازی کاربران، فقط به معنی کلیک‌ های تصادفی و بی‌ هدف در محصول یا وب‌ سایت شما و سپس، خروج از محصول نیست. فعال سازی یعنی بازدید کنندگان کاری را انجام دهند که شما از قبل برایشان در نظر گرفته‌ اید، کاری که در راستای پیشبرد اهداف شما باشد.

در اینجا برخی از اهداف فعال سازی کاربران را مشاهده خواهیم کرد:

 1. دریافت ایمیل بازدید کننده
 2. ایجاد حساب کاربری
 3. خواندن محتوا
 4. نظر دادن درباره چیزی
 5. همرسانی (به اشتراک گذاشتن) چیزی
 6. خریدن چیزی
 7. پر کردن یک فرم
 8. تماشای یک محتوا
 9. تعامل با دیگران
 10. ارسال درخواست دوستی برای دیگران
 11. و بسیاری از نمونه‌ های دیگر

برخی از این اهدافِ فعال سازی شاید خیلی دمِ‌ دستی به نظر برسند و برخی دیگر بسیار حساب‌ شده؛ اما در هر حال، اهداف شما به طور کامل به محصول‌ تان بستگی دارند. اگر محصول شما یک وبلاگ است که از تبلیغات، پول در می‌ آورد پس شاید بهتر باشد روی اهداف 1، 3، 4 یا 5 تمرکز کنید. اگر از بازدید کننده‌ ها یک آدرس ایمیل داشته باشید، می‌ توانید در آینده هم به آنها درباره مقالات جدید خود ایمیل دهید. اگر بازدید کننده‌ ها مقالات فعلی وبلاگ شما را بخوانند (هدف 1)، از کیفیت محتوا و نگارش شما مطلع خواهند شد و تمایل پیدا می‌ کنند که باز هم از شما بخوانند (هدف 3) و اگر روی مقالاتتان نظر بگذارند، بیش از پیش احتمال دارد که بعداً هم به وبلاگ شما سر بزنند، مخصوصاً اگر دیگران هم به نظر آنها پاسخ دهند (هدف 4).

مطلب مهم دیگر : تاکتیک های مبتنی بر محصول برای جذب بازدید کننده‌ در هک رشد

از طرفی اگر آنها را ترغیب کنید مقاله شما را در توییتر همرسان کنند (به اشتراک بگذارند)‌، در مقابل، خواننده‌ های بیشتری به دست خواهید آورد‌ (هدف 5). اما یک محصول متفاوت، قطعاً اهداف متفاوتی خواهد داشت. بنابراین هدف از فعال سازی کاربران باید متناسب با محصول انتخاب شود.

همچنین، باید بدانید که هر چه اهداف شما کمتر باشند، احتمال دستیابی به آنها بیشتر خواهد بود. مثلاً اگر 5 هدف داشته باشید، آنگاه استفاده از تاکتیک های فعال سازی کاربران معرفی شده در این فصل، برای دستیابی همه‌ جانبه و موثر به تک تک این اهداف، دشوار خواهد بود. منطقی‌ تر این است که برای هر بخش از محصول خود، باید دست کم یک هدف اصلی و اولیه را تعیین کنید.

1. صفحات فرود (Landing Pages)

تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد

نمونه ای از صفحه فرود

زمانی که بازدید کننده‌ ای به وب سایت‌ تان می‌ آید، استفاده از صفحه‌ی فرود، شانس فعال سازی او را به شدت افزایش می‌ دهد. اگر نمی‌ دانید صفحه‌ی فرود چیست باید بگوییم چیزی متفاوت از صفحه‌ی اول وب‌ سایت یا محصول شماست. این صفحه ممکن است در برخی عناصر و مولفه‌ ها، با صفحه‌ ی اصلی شما یکسان باشد، اما دقیقاً مثل آن نیست.

صفحه فرود صفحه‌ ای است که می‌ توانید درون محصول یا وب‌ سایت خود ایجاد کنید و افراد را برای کمپین‌ ها و اهداف خاص خود به آن صفحه هدایت کنید. برای مثال اگر با اکانت توییتر خود درباره موضوعات خاصی توییت می‌ کنید، می‌ توانید آدرس بیوی اکانت خود در توییتر را به لینک تبدیل کنید تا بازدید کننده‌ ها را به صفحه‌ی فرودی ببربد که درباره‌ی همان موضوعات باشد.

در ادامه برخی از خصوصیات اصلی صفحات فرود و لزوم استفاده از این صفحات را شرح می‌ دهیم:

راهبری مختصر (Limited Navigation)

اگر شخصی از طریق یک کمپین خاص به صفحه فرود شما بیاید، به این معنی است که می‌ توانید بسیاری از عناصر راهبری را از چشم او دور کنید زیرا این عناصر و مولفه‌ ها، صرفاً موجب پرت شدنِ حواسِ بازدید کننده از تکمیل هدفی می‌ شوند که تصمیم گرفته‌ اید او به انجام برساند. این بازدید کننده، با ورود به صفحه فرود شما علاقه و تمایل خود را نشان داده است، پس بهتر است توجه او را بر روی هدف‌ تان متمرکز کنید و او را به بیراهه نبرید.

یک دکمه فراخوان عمل (Call to Action) کافیست!

هر صفحه فرود، تنها به یک دکمه‌ ی فراخوان عمل یا Call To Action نیاز دارد. دلیل اینکه نباید تعداد CTA ها بیشتر باشد، همان دلیلی است که برای حذف اکثر مولفه‌ های راهبری ذکر کردیم. اگر گزینه‌ های زیادی برای اقدام در اختیار بازدید کننده بگذارید، ممکن است او را از دست بدهید. هیچ کس به یک صفحه فرود نمی‌ آید، مگر اینکه از طریق یک کمپین به این صفحه برسد و این یعنی که این بازدید کننده‌ ها کاملاً آماده‌ی فعال سازی هستند، پس با دکمه‌ های متعدد آنها را گیج نکنید.

لحن مناسب و همخوان

چون منبعی که کاربر از آنجا به صفحه فرود شما آمده است را می‌ شناسید، پس باید تجربه‌ی او در این صفحه را متناسب با آن منبع برنامه‌ ریزی کنید. مثلاً باید از لحن و زبانی استفاده کنید که بازدید کنندگانی که از یک وب‌ سایت یا اپلیکیشن خاص آمده‌ اند را جلب کند، حتی اگر این لحن برای سایر بازدید کننده‌ های محصولتان جذاب نباشد.

زبان، لحن و حتی تصاویر و گرافیک صفحه فرود شما باید همخوان و یکدست با انتظاراتی باشد که بازدید کننده‌ ها در صفحه‌ منشاء و اولیه خود داشته‌ اند.

همچنین این روزها نوع خاصی از صفحه‌ی فرود به شدت محبوب شده است. این نوع صفحه فرود که ویژگی‌ های متمایزی دارد، صفحه «به زودی» یا همان صفحه «لانچ محصول» است. صفحه لانچ یا Launch Page، یک صفحه‌ی فرود است که پیش از لانچ و منتشر شدن محصولتان، آن را تدارک می‌ بینید و هدفش جمع‌ آوری آدرس ایمیل بازدید کننده‌ هاست تا وقتی محصولتان ارائه شد، بتوانید به آنها اطلاع‌ رسانی کنید.

در اینجا چند نکته را در رابطه با این نوع از صفحات فرود توضیح می‌ دهیم:

از صفحات «به زودی» (Lunch pages) برای جذب ترافیک هم استفاده کنید، نه فقط برای فعال سازی کاربران!

بازه‌ زمانی پیش از لانچ و معرفی محصول، یکی از بهترین زمان‌ ها برای جذب ترافیک بیشتر است. مثلاً می‌ توانید به کاربران بگویید اگر صفحه‌ی لانچ یا به ‌زودی شما را با دوستان خود همرسانی کنند، اولین کسانی خواهند بود که امکان استفاده از محصول را بلافاصله بعد از لانچ خواهند داشت. یا مثلاً می‌ توانید تنها در صورتی به این بازدید کننده‌ ها اجازه ثبت‌ نام در لیست اولیه‌ی محصول جدیدتان را بدهید که ابتدا توییتی درباره شما منتشر کنند. بنابراین در استفاده از صفحه‌ی فرود «به زودی» یا همان «لانچ محصول» خلاق باشید.

تیتر و زیر تیتر یعنی همه چیز!

از آنجا که در این صفحات هنوز محصول خود را لانچ نکرده‌اید، احتمالاً نمی‌ توانید جزئیات زیادی در صفحه‌ی لانچ خود به کاربر ارائه کنید؛ این یعنی تیتر و زیر تیتر های شما اهمیتی فوق‌ العاده حیاتی پیدا خواهند کرد. اگر این چند کلمه نتوانند توجه بازدید کننده را جلب کنند، او به سرعت از صفحه‌ی لانچ شما خارج خواهد شد.

تصاویرِ عاطفی، بسیار حیاتی هستند.

علاوه بر تیتر و زیر تیتر، باید از گرافیگ و تصاویری با تاثیر عاطفی استفاده کنید. یک تصویر پس‌ زمینه‌ تمام‌ صفحه، از جمله تاکتیک‌ های رایج در طراحی صفحات فرود «به زودی» است. حال که نمی‌ توانید در محتوا جزئیات زیادی از محصول آینده‌ی خود ارائه دهید، کمی عاطفه و حس، به این تصاویر تزریق کنید.

نگذارید لیست بازدید کننده‌ ها دلسرد شوند!

همچنان که لیستی از افراد علاقه‌ مند به لانچ محصولتان تهیه می‌ کنید، باید مانع از فاصله گرفتن و بی‌ تفاوت شدن آنها شوید. اگر مثلا برای چند ماه به آنها ایمیلی نزنید و ناگهان روز قبل از عرضه محصول به آنها اطلاع‌ رسانی کنید، نرخ کلیک روی لینک صفحه‌ی فرودتان به شدت پایین خواهد بود.

بنابراین در طی زمانی که دارید ایمیل‌ های جدیدی از بازدید کننده‌ های جدید کسب می‌ کنید، به آنهایی که تاکنون جذب کرده‌ اید، ایمیل بزنید و با ایشان در تماس بمانید تا همچنان انگیزه لازم برای پیگیری عرضه‌ی محصول شما را داشته باشند.

صفحه‌ی «به زودی» خود را در وب‌ سایت‌ های مناسب قرار دهید.

افراد زیادی همیشه در پی محصولات جدید هستند و می‌ توانید صفحه فرود مربوط به لانچ محصول خود را در سایت‌ هایی که برای چنین افرادی طراحی شده نیز منتشر کنید. مثلاً سایت‌ هایی مثل betalist یا betatesting از این دسته هستند که می‌ توانید به راحتی، صفحه فرود خود را در آنها نیز قرار دهید و لیست ایمیل‌ تان را بزرگتر کنید، البته به شرطی که یک صفحه فرود جذاب و مناسب طراحی کرده باشید.

همچنین اگر می‌ خواهید خیلی سریع و ساده یک صفحه‌ ی فرود طراحی کنید، می‌ توانید از سرویس‌ هایی مثل unbounce.com استفاده کنید و اگر دارید یک صفحه‌ی لانچ یا «به زودی» طراحی می‌ کنید، می‌ توانید از سرویسی نظیر launchrock.com استفاده کنید.

2. کپی رایتینگ

اگر می‌ خواهید کاربران اقدام خاصی را انجام دهند و از محصول شما دفع نشوند (به اصطلاح Bounce یا پَرش نکنند)، کلماتی که استفاده می‌ کنید، از آنچه تصور می‌ کنید، بسیار مهم‌ تر خواهند بود.

ما معمولاً زمان بسیار زیادی را به طور وسواسی، صرف موارد بصری می‌ کنیم و همین باعث می‌ شود محتوای ترغیبی یا کپی‌ رایتینگ در اولویت دوم قرار بگیرند. باید حواسمان باشد همانقدر که شکل و شمایل بصری اهمیت دارد، اگر می‌ خواهیم کاربر از چیزی مطلع شود یا چیزی را به خوبی بفهمد یا کاری را انجام دهد، باید از کلمات استفاده کنیم و این کلمات، می‌ توانند کلید موفقیت ما باشند.

در اینجا چند تجربه و نکته را درباره کپی‌ رایتینگ یا همان تولید محتوای ترغیبی توضیح می‌ دهم:

تیتر باید ارزش پیشنهاد منحصر به فرد شما را ذکر کند.

چرا محصول شما منحصر به فرد است؟ شما چه دارید که رقبایتان ندارند؟ شما چه کار می‌ کنید که آنها نمی توانند انجام دهند؟ اگر به بازدید کنندگان نگویید که منحصر به فرد هستید، آنها هم اصلاً شما را متمایز از سایر رقبایتان در نظر نخواهند گرفت.

زیر تیتر باید ارزش پیشنهاد منحصر به فرد شما را توضیح دهد.

زیر تیر، متنی با سایز فونت کوچک‌ تر است که زیرِ تیتر اصلی و در ادامه آن قرار می‌ گیرد و ارزش پیشنهاد منحصر به فرد شما را بیشتر توضیح می‌ دهد. این زیر تیتر می‌ تواند دلایل حقیقت داشتن تیتر اصلی را بیان کند یا ابهام آن را رفع کند. از زیر تیتر برای برطرف کردن تردید های بازدید کننده و برای شفاف‌ سازی تیتر خود استفاده کنید.

برای کالا های گران قیمت، کپی رایتینگ های طولانی مناسب‌ ترند.

اگر دارید چیزی می‌ فروشید که بیشتر از 500 هزار تومان ارزش دارد، پس لازم است که محتوای ترغیبی طولانی‌ تری تولید کنید. این محتواها، فضا و فرصت اطلاع‌ رسانی، پاسخ به اعتراضات و ابهامات و همچنین فرصت اقناع مخاطب جهت تبدیل شدن به یک عضو فعال را برای شما فراهم می‌ کنند.

برای کالا های ارزان، محتوا های ترغیبی کوتاه موثر تر هستند.

اگر چیزی که می‌ فروشید 40 هزار تومان می‌ ارزد، باید بدانید که محتوا های ترغیبی طولانی بیش از آنکه پاسخی به بازدید کننده‌ ها بدهند، موجب اعتراض آنها خواهند شد. این محتوا ها ممکن است بیش از این که کمک‌ کننده باشند، سر درگم‌ کننده شوند. بنابراین برای محصولاتی با قیمت پایین، متن‌ ها و محتوا های ترغیبی کوتاه و دقیق،بهتر جواب می‌ دهند.

مخاطبان مختلف به انواع مختلفی از کلمات، پاسخ مثبت می‌ دهند.

صرفاً به کپی‌ کاری از سبک و سیاق محتوا های ترغیبی دیگران اکتفا نکنید. واژه‌ ها و سبک محتوای شما باید متناسب با مخاطب‌ تان باشند. اگر مخاطب شما جامعه‌ی پزشکان است، باید از زبان و ادبیات پزشک‌ ها استفاده کنید، اما اگر دارید با عوام ارتباط برقرار می‌ کنید، زبان محتوای شما هم باید عامیانه و دور از پیچیدگی باشد.

اگر دارید کودکان را با محتوای خود هدف می‌ گیرید، می‌ توانید از زبان کودکانه استفاده کنید، اما اگر مخاطب شما افراد سالمند نظیر مادربزرگ‌ ها و پدربزرگ‌ ها هستند، باید طرحی نو در اندازید و زبان مناسب آنها را پیدا کنید.

از خود مشتری برای تولید محتوا های بهتر استفاده کنید.

با تجزیه و تحلیل زبان و گفتار مخاطبان خود (از طریق پیام‌ ها و ایمیل‌ هایی که به شما می‌ زنند یا از طریق نظر سنجی و پرسش نامه) کم‌ کم متوجه می‌ شوید که کدام کلمات و جمله‌ ها، در ادبیات روزمره‌ آنها کاربرد دارند. اگر از همین کلمات و جملات در محتوای ترغیبی خود استفاده کنید، فعال سازی آنها بسیار آسان‌ تر می‌ شود.

نظرات کاربران در شبکه‌ های اجتماعی نیز کپی رایتینگ محسوب می‌ شود.

استفاده از نظرات تایید آمیز در وب‌ سایت، همواره اقدامی موثر است زیرا ذهنیت انسان‌ ها یک ذهنیت مبتنی بر رفتار جمعی است. یعنی اگر بازدید کننده ببیند دیگران هم از محصول شما استفاده کرده‌ اند و رضایت دارند، او هم ترغیب می‌ شود مثل آنها رفتار کند. نظرات تایید آمیز دیگران، نوعی از کپی رایتینگ است که به شما کمک می‌ کند بازدید کننده‌ ها را فعال سازی کنید.

از خرده‌ محتوا های راهنما غافل نشوید.

خرده‌ محتوای راهنما یک متن خیلی کوتاه است که وقتی کاربر نشانگر ماوس را روی آیکن آن می‌ برد، متنی ظاهر می‌ شود و چیزی را برای او توضیح می‌ دهد. این نوع محتوا، به بازدید کننده کمک می‌ کند در رابط کاربری محصول یا وب‌ سایت‌ تان سمت و سوی درست را پیدا کند.

سر نخ‌ های کوچک در جای مناسب می‌ توانند به افراد کمک کنند به صورت هدفمند در رابط کاربری محصول شما حرکت کنند. بازدید کننده‌ ای که توسط رابط کاربری و به خاطر فقدان خرده‌ محتوا های راهنمایی‌ کننده، گیج و سر درگم شده باشد، معمولاً کاری را که می‌ خواهید، انجام نمی‌ دهد.

3. فراخوان عمل

از ابتدای مقاله تا به اینچا چندباری از دکمه فراخوان عمل یا همان Call To Action نام برده‌ ایم، اما این دکمه‌ ها آنقدر مهم هستند که شایسته است یک بخش را کامل به آنها اختصاص بدهم.

بهترین روش برای اینکه شخصی وادار شود آنچه می‌ خواهید را انجام دهد، این است که به صورت واضح و برجسته، از او بخواهید اقدام کند. هیچ چیزی را به خلاقیت و تصورات او واگذار نکنید و دقیقاً به او بگویید که کجا را کلیک کند. دکمه را تا حد امکان واضح و بزرگ طراحی کنید. مثلاً دقیقا به بازدید کننده بگویید که برای راهنمایی بیشتر با چه کسی باید تماس بگیرید و سپس شماره تماس را به نحوی که کاملاً به چشم بیاید، بر روی دکمه فراخوان اقدام قرار دهید.

فعال سازی کاربران را باید از طریق مطرح کردن درخواست اقدام خود به واضح‌ ترین و شیو اترین بیان انجام دهید. در ادامه مثالی از دکمه‌ فراخوان اقدام را می‌ بینید که این اصول را به خوبی رعایت کرده‌ است:

تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد

دکمه فراخوان عمل وب‌ سایت تسکولو، با استفاده از یک فعل برای ترغیب به عمل و با استفاده از واژه رایگان، کاربران را ترغیب به شروع می‌ کند.

4. همراه‌ سازی کاربر با محصول (OnBoarding)

وقتی کاربران به سایت یا محصول شما وارد می‌ شوند، مثل این است که یک نفر آنها را وسط یک شهر غریب بدون راهنما و نقشه رها کرده باشد. وظیفه شما این است که جهت درست را به آنها نشان بدهید و آنها را به مکان‌ هایی که خودتان می‌ خواهید، ببرید. یکی از بهترین روش‌ های راهنمایی بازدید کننده‌ ها، همراه‌ سازی یا آشنا سازی (OnBoarding) است.

همراه‌ سازی به معنی آشنا کردن کاربر با محصول یا وب‌ سایت، ارائه آموزش‌ های اولیه به او برای استفاده از وب ‎سایت یا محصول است. به این ترتیب،به معنی همراه‌ نگه‌ داشتن او با محصول یا وب‌ سایت است. همراه‌ سازی می‌ تواند جهت‌ های تصویری در بالای صفحه باشد یا تعدادی صفحه که کاربر را از صفحه‌ی قبلی به صفحه بعدی منتقل می کنند. همراه‌ سازیِ کاربر را مثل یک تور گردشگری دیجیتال برای محصولتان در نظر بگیرید. حتی یک ویدیوی توضیحی هم می‌ تواند بخشی از استراتژی همراه‌ سازی شما باشد.

توییتر یکی از جذاب‌ ترین تجربه‌ های همراه‌‌ سازی را به کاربران ارائه می‌ دهد زیرا به دقت آنها را از مرحله‌ی ایجاد حساب کاربری به استفاده از حساب کاربری می‌ بَرَد. توییتر می داند اکانتی که کسی را فالو نکند، بی‌ فایده است. بنابراین فالو کردن چند اکانت را به بخشی از فرایند ثبت‌ نامش تبدیل کرده است. یکی دیگر از مثال‌ های خوب همراه‌ سازی، سرویس Invision است. این سرویس از طریق محصول خود به شما پنجره‌ های پاپ‌ آپ بزرگ و واضحی را نشان می‌ دهد که راهنمای شما محسوب می‌ شوند و آنچه باید بدانید را به شما می‌گویند:

یادتان باشد که کاربران چندان صبور نیستند و آنقدر هم به محصول شما اهمیت نمی‌ دهند که وقت بگذارند و خودشان همه چیز را درباره‌ی استفاده از محصولتان بیاموزند. بنابراین اگر به دنبال کاربرانی فعال هستید و می‌ خواهید اقداماتی مشخص برایتان انجام دهند، پس باید به دقت تجربه‌ همراه‌ سازی خود را برای آنها بهینه و آسان کنید.

5. گیمیفیکیشن

به طور کلی بازی و هرچه که شبیه به بازی باشد، ناخودآگاه ذهن و حواس ما را متوجه خود می‌ کند. ما عاشق پیشرفت در بازی‌ ها، دریافت پاداش و جوایز، دستیابی به رتبه‌ های بالاتر، انجام‌ دادن ماموریت‌ های مختلف، طی کردن مراحل پی در پی و لذت بردن از بازی‌ ها هستیم.

بازی‌ وار سازی یا گیمیفیکیشن هم دقیقاً از همین تمایل ذاتی انسان استفاده می‌ کند و به معنای به خدمت گرفتن ساز و کار های بازی در محصول است. از گیمیفیکیشن می‌ توان برای فعال سازی کاربران استفاده کرد. گیمیفیکیشن می‌ تواند باعث شود فرد اقداماتی را که معمولاً احتمال تکمیل‌ شان در حالت عادی پایین است، انجام دهد.

در ادامه چند مثال از بازی‌ وار سازی را ذکر می‌ کنیم:

نوار پیشرفت

در خیلی از محصولات به کاربران گفته می‌ شود که پروفایل آنها تنها به اندازه‌ی درصد معینی تکمیل شده است (مثل لینکدین). نمایش میزان ِکامل یا ناکامل بودن پروفایل، ما را ترغیب می‌ کند که درصد را به عدد 100 برسانیم زیرا اصلاً ناتمام ماندن کار ها را دوست نداریم. با اضافه کردن تنها یک نوار پیشرفت که درصد تکمیل پروفایل یا هر اقدام دیگری را نشان دهد، می‌ توانیم محصول خود را بازی‌ وار کنیم.

پاداش

حتی اگر در یک لیگ ورزشی کوچک و محلی هم بازی کنید، باز هم جوایز و قهرمانی‌ ها برایتان بسیار ارزشمند هستند. به همین شیوه اگر بتوانید در محصول خود نیز به کاربران در ازای اقدامات مشخصی جایزه یا پاداشی بدهید به این معناست که باز هم از استراتژی‌ های بازی‌ وار سازی استفاده کرده‌ اید. مثلا وب‌ سایت‌ ها یا اپلیکیشن‌ هایی که در ازای انجام فعالیت‌ هایی، به کاربر مدال برنز عضویت یا مدال نقره‌ ای یا مدال طلایی می‌ دهند، در واقع دارند تجربه کاربری او را بازی‌ وار می‌ کنند.

تابلوی امتیازات

فقط با نشان دادن رتبه و امتیاز یک فرد می‌ توانید او را ترغیب به رقابت با دیگران کنید. اگر به شخصی اطلاع دهید که در تابلوی امتیازاتِ (Leaderboard)، قسمت پیام‌ های اپلیکیشن‌ تان از نظر تعداد کامنت نفر سوم است، احتمال زیادی وجود دارد که او دست به کار شود تا جایگاه دوم را از آن خود کند. تابلو های امتیازات می‌ توانند کاربران را فعال کرده و باعث شوند اقدامات خاصی را انجام دهند.

روش‌ های بسیار گوناگونی برای گیمیفیکیشن محصول وجود دارد، اما شرط دستیابی به این روش‌ ها این است که محصول خود را (حتی اگر یک اپلیکیشن B2B است) به عنوان یک بازی ببینید.

6. استراتژی‌ های قیمت‌ گذاری

ترغیب کردن یک شخص به انجام خرید، یکی از انواع منحصر به فرد فعال سازی محسوب می‌ شود. چند روش خیلی خوب برای فعال سازی کاربران جهت انجام خرید وجود دارد. ممکن است همه‌ ی این روش‌ ها برای شرایط و محصول شما قابل اجرا نباشند، اما احتمالاً برخی از آنها به کارتان خواهند آمد.

تبعیض شدید در قیمت‌ گذاری

قیمت‌ گذاری یکی از جوانب بسیار مهم فعال سازی کاربران برای انجام خرید است. مفهومی وجود دارد به اسم تبعیض شدید در قیمت‌ گذاری (Perfect Price Discrimination). این تبعیض به معنای ایجاد ساختاری از قیمت‌ هاست که بر اساسِ قدرت خرید کاربر و بسته به خصوصیات و درجه‌ بندی‌ هایی، محصول را با قیمت‌ های مختلفی به فروش می‌ رساند.

سرویس فیلیمو این مفهوم را به خوبی در عمل اجرا کرده است. آنها قیمت‌ های خود را به نحوی تعیین کرده‌ اند که کاربر دائماً به این نتیجه می‌ رسد که با کمی هزینه‌ی بیشتر، چندین ماه اشتراک بیشتری را خریداری کند. برای مثال به تفاوت قیمت اشتراک شش‌ ماهه و یک‌ ساله‌ این سرویس نگاه کنید. هر کاربری با خود می‌ گوید حاضرم 48 هزار تومان بیشتر بپردازم اما در عوض 6 ماه بیشتر اشتراک داشته باشم:‌

تاکتیک های فعال سازی کاربران در هک رشد

حتما بخوانید : بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

استراتژی قیمت‌گذاری با تبعیض شدید توسط فیلیمو به خوبی پیاده‌ سازی شده است.

لایه‌ های مختلف

یکی دیگر از استراتژی‌ های رایج برای فعال سازی خرید این است که سه یا چند لایه‌ قیمت‌ گذاری داشته باشید. صرفاً همین واقعیت که کاربر بداند یک لایه قیمتی گران تر هم وجود دارد، باعث می‌ شود احساس کند اگر پولش را برای لایه‌ های پایین‌ تر خرج کند، خرید خوب و مقرون‌ به ‌صرفه‌ ای انجام داده است.

از طرفی اگر کاربر یک لایه‌ی قیمتی ارزان‌ تر از لایه‌ی وسطی را نیز مشاهده کند، آنگاه احساس خرید کالا یا خدماتِ ارزان و بی‌ کیفیت به او دست نخواهد داد. به این ترتیب، کاربر اعتماد به نفس لازم برای انجام خرید را به دست خواهد آورد.

اسامی واضح برای لایه‌ های قیمتی

اگر لایه‌ های قیمتی خود را با اسم‌ هایی مثل طلایی، برنز و نقره‌ ای نام‌ گذاری کنید، تقریباً هیچ کمکی به کاربران خود نمی‌ کنید که بفهمند کدام لایه مناسب آنهاست. با این حال، اگر با اسم‌ هایی مثل “حرفه‌ ای”، “مبتدی”، “تک‌ نفره” و “چند نفره” لایه‌ ها را نام‌ گذاری کنید، به فرد این اعتماد به نفس را می‌ دهید که دارد لایه مناسب خودش را انتخاب می‌ کند و نهایتاً خرید را انجام می‌ دهد.

بازه‌ های رایگان

اکثر مردم می‌ ترسند برای چیزی پول بدهند و بعداً متوجه شوند که آن محصول به کارشان نمی‌ آید. اگر به آنها مثلاً برای یک ماه اشتراک یا عضویت رایگان در محصولتان را بدهید یا به آنها تضمین بازگشت پول در صورت عدم‌ رضایت ارائه کنید، آنگاه این ریسک را از ذهن آنها حذف می‌ کنید و خودتان بار آن را به دوش می‌ کشید. با این کار اطمینان کاربر به شما به شدت افزایش پیدا می‌ کند.

کد تخفیف

یکی از نیرومند ترین عوامل از نظر ترغیب کاربران به انجام خرید، کد های تخفیف است. اما ترفندی وجود دارد که باعث می‌ شود کارایی و اثر بخشی کد های تخفیف از این هم بیشتر شود.

اگر یک محدوده‌ی زمانی برای کد تخفیف خود در نظر بگیرید، آنگاه کاربران را وادار می‌ کنید که تصمیم بگیرند. مثلاً وب‌ سایت آموزشی Udemy مثال خوبی از این نوع تاکتیک های فعال سازی کاربران است. آنها مرتباً ایمیل‌ هایی با کد تخفیف ارسال می‌ کنند که این کد ها هر کدام برای یک بازه‌ی زمانی محدود، فعال و قابل استفاده هستند.

در ایران هم وب‌ سایت آموزشی فرانش که تقریباً معادل بومی وبسایت Udemy است، دقیقاً و به خوبی از همین تاکتیک استفاده می‌ کند.

فروش چند تایی

یکی دیگر از روش‌ های ترغیب افراد به انجام خرید این است که محصول خود را همراه با محصولاتی دیگر بفروشید. اگر مقدار زیادی ارزش و کارایی را از طریق یک بسته (Bundle) از محصولات به کاربر ارائه بدهید، احتمال اینکه او به خرید آن بسته ترغیب شود، بسیار زیاد خواهد بود.

مثلاً سرویس Hacker Bundle در وب‌ سایت خود، مجموعه‌ های نرم‌ افزاری را برای حوزه‌ های مختلف اینترنت و سایر حوزه‌ ها با قیمتی اندک برای فروش می‌ گذارد که وقتی کاربر ابزارها و نرم‌ افزار های موجود در بسته را مشاهده می‌ کند، قانع می‌ شود که محتویات این بسته بسیار بیشتر از قیمت آن ارزش دارد.

خلاصه:

 • جذب بازدید کننده برای محصول کافی نیست. باید بازدید کننده‌ ها را فعال کنید.
 • فعال سازی زمانی رخ می‌ دهد که شخص اقدامی را انجام دهد که شما آن اقدام را برای موفقیت محصول خود ضروری می‌ دانید.
 • باید تنها یک هدف فعال سازی برای هر بخش از محصول خود در نظر بگیرید.
 • اهداف فعال سازی، بر اساس نوع محصول شما می‌ توانند متفاوت باشند.
 • ما در این مقاله 6 تاکتیک فعال‌ سازی را معرفی کردیم:
 1. صفحات فرود
 2. کپی رایتینگ
 3. دکمه‌ های فراخوان عمل (Call To Action)
 4. همراه‌ سازی کاربر با محصول
 5. گیمیفیکیشن (Gamification)
 6. استراتژی‌ های قیمت‌ گذاری

اکنون که با تاکتیک‌ های مختلف جذب بازدید کننده (فصل‌ های پنجم، ششم و هفتم این سری مقالات) آشنا شده‌ اید و حالا که در فصل هشتم از تاکتیک های فعال سازی کاربران مطلع شدید، وقت آن رسیده است که همه‌ چیز را به مرحله‌ ای بالاتر ببریم: مرحله‌ ی حفظ کاربر!

بنابراین در فصل بعدی از سری مقالات هک رشد به تاکتیک‌ های حفظ کاربر (User Retention) می‌ پردازیم و توضیح می‌ دهیم که چطور کاربرانی را که با استفاده از تاکتیک‌ های تمام مقالات قبلی به دست آورده‌ اید، در طول زمان حفظ کنید.

پس همچنان با ما همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید