بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟ : کم و بیش در کنفرانس های مختلف، کتاب های گوناگون، و وب سایت های بازاریابی و بسیاری از جاهای دیگر نام “ایمیل مارکتینگ” یا “Email Marketing” یا “بازاریابی ایمیلی” را شنیده اید.اما بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

اجازه دهید برای تعریف ایمیل مارکتینگ از قدیم شروع کنم. سال‌ ها پیش که از سرویس ایمیل یاهو (همان Yahoo Mail خودمان) استفاده می‌کردم، هربار که ایمیلی از یک غریبه در Inbox خود می‌ دیدم، متعجب می‌ شدم که این فرد از کجا آدرس ایمیل من را دارد و چرا برای من ایمیل فرستاده است! بیشتر اوقات هم به دلیل بی‌ تجربگی و ترس از هکرها!!! به سرعت ایمیل را پاک کرده و حتی آن‌ها را به عنوان اسپم ذخیره می‌کردم، اما امروز بی‌ تفاوت از کنار 90% این ایمیل‌ های ناآشنا رد می‌ شوم زیرا می‌دانم محتوایی جز تخفیف، معرفی محصول و پیشنهادات مختلف ندارند.

حتماً در گذشته برای شما هم پیش آمده که ایمیلی از یک فرد یا کمپانی ناشناس در Inbox خود مشاهده کنید و در ذهنتان از خود بپرسید که این فرد کیست؟ محتوای ایمیلش چیست؟ و چرا برای شما این ایمیل را ارسال کرده است؟ اگر هنوز هم جواب این سؤالات را پیدا نکرده‌ اید، پس نمی‌دانید ایمیل مارکتینگ چیست و باید بگویم که آدرس ایمیل شما به منظور بازاریابی ایمیلی مورد استفاده قرار گرفته است.

از زمان معرفی اینترنت به دنیا تا به امروز، ایمیل ابزاری ضروری برای کسب و کارها بوده است. یکی از اهداف استفاده از ایمیل برای یک کسب و کار، بازاریابی ایمیلی یا بهتر بگویم Email Marketing است. اکثر ایمیل‌ های ناشناس و اسپمی (Spam) که همه ما دریافت می‌کنیم (که حاوی پیشنهادات مختلف روی این کالا و آن خدمت هستند) نمونه‌ های خوبی از ایمیل مارکتینگ به بدترین شیوه محسوب می‌شوند؛ به رگبار بستن مخاطب با ایمیل بدون ذره‌ای تفکر.

از آنجایی که ارسال ایمیل، هزینه چندانی در بر ندارد، صاحبان کسب و کار مبلغ اندکی صرف خرید یک یا چند لیست ایمیل کرده و شروع به ارسال ایمیل‌ های اسپم می‌نمایند: “محصول جالب را فقط به قیمت فلان ریال به خانه ببرید!”. گاهی حتی همین ایمیل را به دفعات به افراد نگون بخت موجود در لیست ایمیل خریداری شده می‌فرستند! نتیجه این رویه، چیزی جز اذیت و آزار افراد و خدشه دار شدن شهرت ایمیل مارکتینگ نیست.

در این مقاله و فصل‌ های بعدی آن (فکر کردید همین یک فصل را می‌خوانید؟ زهی خیال باطل!) قصد دارم از Email Marketing اعاده حیثیت کرده و حق مطلب را در مورد این ابزار خوب ارتباطی/تبلیغاتی ادا کنم، به طوری که خوانندگان این مقالات در انتهای مطالعه خواهند دانست که:

 • ایمیل مارکتینگ چیست؟
 • چرا برای یک کسب و کار مهم است؟
 • چه وقت و چرا سراغ بازاریابی ایمیلی بروند؟
 • چه کسانی را هدف Email Marketing خود قرار دهند؟
 • چگونه یک کمپین بازاریابی ایمیلی راه بیندازند؟
 • و از همه مهم تر، با ابزار های روز ایمیل مارکتینگ دنیا به منظور اتوماسیون ایمیل و تحلیل نتایج کمپین‌ها آشنا خواهند شد.

پس اگر تمایل به یادگیری کامل و اصولی یکی از روش‌های بازاریابی یعنی Email Marketing را دارید، در سری مقالات ایمیل مارکتینگ با من همراه شوید.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

ایمیل مارکتینگ چیست؟

اساساً ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی هنگامی رخ می‌دهد که یک کسب‌ و‌ کار جهت ترویجِ محصول یا خدمات خود، پیغامی تجاری با استفاده از پست الکترونیکی (Email) به گروهی از افراد می‌فرستد، اما اگر بخواهم تعریف دقیق‎تر Email Marketing را بیان کنم خواهم گفت: به ارسال ایمیل جهت گسترش رابطه با مشتری بالقوه یا مشتری فعلی، ایمیل مارکتینگ گفته می‌شود. این ایمیل‌ها معمولاً محتوای تبلیغاتی، ترویجی، پیشنهادی و … دارند و به منظور کمک به ایجاد وفاداری، اعتماد یا آگاهی از برند ارسال می‌شوند.

Email Marketing بر اساس اصول و تعاریف بازاریابی یکی از زیرشاخه‌ های دیجیتال مارکتینگ است (دیجیتال مارکتینگ خود زیر شاخه‌ ای از بازاریابی مستقیم محسوب می‌شود).

حتما بخوانید : فرایند بازاریابی به شیوه ای خلاقانه

ایمیل، ابزاری کاملاً انعطاف پذیر است که می‌تواند طیف گسترده‌ای از محتوا را در خود جای دهد: متن، عکس، ویدئو، لینک، فایل.

ایمیل تقریباً با هر پیغامی که بازاریاب بخواهد بفرستد و به هر طریقی که بخواهد آن پیغام را ارسال کند، سازگار است. بنابراین، تعجبی ندارد اگر عده‌ ای از بازاریابان خصوصاً در ایران، بدون آنکه با ماهیت ایمیل مارکتینگ آشنا باشند، از آن به عنوان ابزاری دمِ‌دستی و فقط صرف انجام دادن نوعی بازاریابی استفاده کنند،

از حق هم نگذریم Email Marketing روشی مؤثر برای در ارتباط ماندن با مشتریان و همچنین ترویج و تبلیغ کسب و کار به نظر می‌رسد، اما به همین سادگی هم نیست. اجازه دهید برای شروع، تاریخچه‌ ای از بازاریابی ایمیلی برایتان بگویم چون باور دارم برای اینکه بدانیم ایمیل مارکتینگ چیست (همچنین به منظور خبره شدن در آن)، دانستن پیشینه در برداشتن گام‌ های بدون اشتباه بسیار موثر است.

Timeline یا جدول زمانی ایمیل مارکتینگ:

تولد Email Marketing – دهه 70 میلادی

در سال 1978، گری توئرک از سازمان تجهیزات دیجیتال (DEC) اولین ایمیل انبوه را تقریباً به 400 مشتری بالقوه از طریق آرپانت (ARPANET) فرستاد. نتیجۀ ارسال این ایمیل‌ های انبوه، فروش 13 میلیون دلاری محصولات DEC، نمود پیدا کردن پتانسیل بازاریابی از طریق ایمیل انبوه و همچنین نام گذاری توئرک به عنوان “پدر اسپم دنیا” بود. ایمیل از همان زمان، خود را به عنوان کانال مؤثری برای بازاریابی مستقیم معرفی کرد.

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

“در واقع من خود را پدر ایمیل مارکتینگ می‌دانم نه اسپم، این دو با هم فرق دارند. E-spam یعنی ارسال ایمیل‌ های ناخواسته به لیست فاقد صلاحیتی از گیرنده‌ها. در قیاس، Email Marketing تمرکز بر لیست هدفمندی از افراد است که به کالا، خدمت یا اطلاعاتی که شما برای آنها می‌فرستید، علاقه مند هستند.” -گری توئرک

دوره بمباران ایمیل انبوه – دهه 90 میلادی

تا اواخر دهه 90، بازاریابی مستقیم بیشتر با پست یا تلفن انجام می‌شد که البته هر دو روش بسیار گران بودند، پست به دلیل هزینه‌ های ارسال، چاپ و طراحی محتوای ارسالی و تلفن به دلیل هزینه‌ های تماس و نیروی کار.

در سال 1991 با معرفی اینترنت، سبک زندگی، کار و حتی، سبک بازی کردن افراد متحول شد. برای بازاریابان در سراسر دنیا، پنجره جدیدی رو به ارتباطات انبوه، گشوده شد. هنگامی که Hotmail به عنوان اولین سرویس ایمیل مبتنی بر وب رایگان راه‌اندازی شد، به بازاریابان روشی کاملاً تازه به سوی ارتباط با مشتری هدیه داد زیرا تا قبل از آن، ایمیل تنها در دسترس دانشجویان و کارمندان بود. دسترسی رایگان به یک آدرس ایمیل، بازاریابی مستقیم را مورد تحول قرار داده و هزینه‌ها را به شدت کاهش می‌ داد.

با گسترش ایمیل به عنوان راهی مؤثر برای ارتباط مستقیم با مشتری، بازاریابان یکی یکی سوارِ این قطار بازاریابی مستقیم شدند و صندوق‌ های ایمیل کاربران، کم‌کم پُر از پیام‌ های ناخواسته شد. وضع قوانینی برای حفاظت از کاربران در برابر اسپم، ضروری به نظر می‌رسید.

اولین قانون در سال 1998 وضع شد و به واسطه آن، کلیه ایمیل‌ های ارسالی با هدف Email Marketing ملزم به داشتن Opt-out (روشی که کاربر به وسیله آن از دریافت ایمیل‌های ناخواسته حاوی اطلاعات، محصولات و خدمات انصراف می‌دهد) شدند.

جنگ جهانیِ بازاریابی ایمیلی و تغییر جبهه اسپم – دهه‌ی 2000

بازاریابان ایمیلی با این قانونی که فراهم‌کنندگان سرویس‌ های اینترنت (ISPs) به منظور جلوگیری از اسپم وضع کرده بودند، دست و پنجه نرم می‌کردند تا اینکه در سال 2003 قانون دیگری با نام “می‌توان اسپم کرد (Can Spam)” وضع شد. همانطور که از نامش پیداست به دریافت کننده‌ی ایمیلِ تجاری این حق داده شد که فرستنده‌ی ایمیل را از ارسال مجدد ایمیل تجاری باز دارد.

در سال 2004 “قانون خط مشی فرستنده (SPF)“، سیستم تأیید اعتباری را ارائه کرد که با تأیید آدرس پروتکل اینترنت (IP Address) فرستنده، به جلوگیری از اسپم کمک می‌کرد. از این پس، حجم ایمیل‌ های دارای محتوای بازاریابی و ایمیل‌ های ویروسی و اسپم افزایش پیدا کرد و محیط ایمیل به میدان جنگی بین فرستنده و گیرنده تبدیل شد.

هنگامی که در همان سال 2004، AOL و به دنبال آن Hotmail و Yahoo طرح فیدبک گرفتن از گیرنده را ارائه دادند، به ناگاه، اسپم شدن توسط گیرنده برای بازاریابان به یک شاخص مهم تبدیل شد. این نقطه، زمان شروع استراتژی‌ های تمرکز بر ضد اسپم گیرنده بود که تا به امروز هم ادامه دارد.

در سال 2008 امکانی به گیرندگان ایمیل داده شد که بر اساس آن می‌توانستند به اسپم بودن یا نبودن یک ایمیل رأی دهند، از طرفی Hotmail و گوگل هم قابلیت دسته بندی ایمیل‌ ها را به گیرندگان دادند؛ امکاناتی از این دست موجب شد تا بازاریابان برای مورد توجه قرار گرفتن پیغام‌ شان و دستیابی به موفقیت، بیش از پیش روی استراتژی‌ هایشان متمرکز شوند.

به گزارش ReturnPath (یکی از سازمان‌ های پیشگام در زمینه ایمیل مارکتینگ)، در سال 2009، 30% از ایمیل‌های تجاری حتی به Inbox کاربران هم وارد نشده و عدم مرتبط بودنِ موضوع ایمیل به گیرنده آن، دلیل عمده Opt-out کردن کاربران بوده است. این اختیار کاربران در مسدود کردن (Block) ایمیل‌های ناخواسته، ایمیل را کم‌کم از یک استراتژی Push (فشاری) به استراتژی Pull (کششی) تبدیل کرد (برای درک بهتر تاکتیک‌های کششی و فشاری حتماً راهنمای جامع هک رشد را مطالعه کنید).

از این زمان به بعد بر همگان روشن بود که فرستادن یک ایمیل به تنهایی کافی نیست زیرا حتی نمی‌توانستند مطمئن باشند که ایمیل ارسال شده به Inbox کاربر وارد می‌شود، چه برسد به اینکه باز و خوانده شود. در نتیجه، بازاریابان باید روی محتوایی که از طریق ایمیل می‌فرستادند بیشتر تمرکز می‌کردند. آنها فهمیدند ایمیل ارسالی به گیرنده باید او را درگیر کند و دو فاکتور اصلی برای این به اصطلاح کشیدن ماشه (Triggered Email) پیدا کردند:

 1. مرتبط بودن ایمیل به گیرنده
 2. ارسال به موقع ایمیل
بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟
مردم قدرت را به دست گرفتند – 2010 تا امروز

در سال 2011، 75% از مالکان آیفون در انگلستان، از ایمیل استفاده کرده بودند در نتیجه استفاده از آن،ایمیل محبوب‌ ترین فعالیت اینترنتی روی تلفن همراه نام گرفت. وقتی بازاریابان متوجه شدند این حجم از ایمیل‌ های ارسالی‌ شان روی موبایل باز می‌شود، مجبور شدند به این فکر کنند که این ایمیل‌ ها در نمایشگر موبایل به چه صورت نمایش داده می‌شوند.

فراگیر شدن شبکه‌ های اجتماعی هم چالش دیگری برای ایمیل مارکتینگ بود. افراد از کانال‌ های مختلفی مانند فیسبوک، توئیتر، اینستاگرام و … می‌توانستند با یک برند تعامل برقرار کنند. به تدریج سطح انتظارات مردم بالا رفت. بازاریابان خود را در نقطه‌ ای یافتند که دیگر بدون جمع‌ آوری و مدیریت داده نمی‌توانستند سراغ بازاریابی ایمیلی بروند.

از سال 2013، به تدریج استراتژی‌ های ایمیل مارکتینگ به سمت تمرکز بر نیاز و خواسته هر کاربر منحصر به فرد رفت و سبک خبرنامه سنتی، محبوبیت خود را از دست داد. امروزه سیستم‌ های اتوماسیون بازاریابی ایمیلی با قابلیت بخش بندی (Segmentation) و تولید لیست پیشرفته، شرکت‌ها را مجهز به ابزار ایمیل مارکتینگ به شدت هدفمند نموده است؛ قابلیت‌هایی مانند محتوای پویا (Dynamic Content)، تجربه‌ای یک به یک بین کاربر و برند ایجاد می‌کنند. همچنین، تأکید بیشتر بر مرتبط بودن و Engagement (درگیر کردن کاربر) به منظور دستیابی به اعتبار ایمیلی خوب باعث شده که کیفیت، به عنوان یک رویکرد استراتژیک برای بازاریابی ایمیلی جایگزین کمیت شود.

آنچه به صورت استراتژی بازاریابی انبوهِ محض شروع شده بود، به صورت یک استراتژی برای توسعه برند و مشتری تکامل یافت.

پیشنهاد می کنم از دست ندهید : نگاهی کوتاه به 101 روش و استراتژی بازاریابی

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ در مقایسه با دیگر روش‌ های بازاریابی:

گفتیم که بازاریابی ایمیلی به هدف قرار دادنِ مشتری بالقوه یا بالفعل از طریق پست الکترونیکی گفته می‌شود. اغلب با به‌کارگیری داده کاوی (Data Mining) می‌توان از بازاریابی ایمیلی برای تحت تاثیر قرار دادن مشتری استفاده کرد. به طور کلی ایمیل مارکتینگ، فرم تکامل یافته و دیجیتالی شیوه سنتی بازاریابی پُستی است.

در ادامه می‌خواهیم به مزایا و معایب Email Marketing نسبت به دیگر روش‌ های بازاریابی اشاره کنیم:

مزایای ایمیل مارکتینگ:

 • بازگشت سرمایه (ROI): به زبان ساده ROI یعنی چه مقدار پول به ازای هر ريالی که یک شرکت خرج می‌کند، به جیب آن شرکت باز می‌گردد. بازگشت سرمایه‌ی ایمیل مارکتینگ را می‌توان به طور دقیق محاسبه کرد و ثابت شده است اگر بازاریابی ایمیلی به درستی انجام شود، این بازگشت سرمایه بسیار بالا خواهد بود. در سال‌های اخیر Email Marketing به عنوان مؤثرترین تاکتیک بازاریابی آنلاین شناخته شده است.

مقایسه بازگشت سرمایه ایمیل مارکتینگ با انواع بازاریابی:

 • ارزان و سریع: ایمیل مارکتینگ به طور قابل توجهی نسبت به روش‌ های دیگر بازاریابی، ارزان‌ تر و سریع‌ تر است. در ساده‌ ترین حالتِ ایمیل مارکتینگ، به یک لیست و یک آدرس ایمیل نیاز است.
 • انعطاف پذیری: همانطور که پیش‌ تر هم گفتیم، ایمیل مارکتینگ هیچ محدودیتی ندارد. هر نوع محتوایی را می‌توان از طریق ایمیل ارسال کرد: متن، عکس، ویدئو، فایل و لینک. شما هر نوع زنگ، سوت و علامت خطری که بخواهید را می‌توانید ضمیمه ایمیل کرده و کمپین Email Marketing خود را اجرا کنید.
 • رفتار مصرف کننده: با پیشرفت تکنولوژی، فراهم کنندگان سرویس‌های ایمیل (ESPs) به راحتی می‌توانند اطلاعاتی در مورد رفتار گیرنده‎ی ایمیل به فرستنده بدهند. در نتیجه، سازمان‌ ها و شرکت‌ هایی که در حجم بالا Email Marketing انجام می‌دهند می‌توانند با خرید این سرویس‌ها از رفتار حجم کثیری از مصرف‌کنندگان نسبت به بازاریابی ایمیلی خود مطلع شده و از آن بهره گیرند.
 • هدف‌گیری مستقیم: بازاریابان ایمیلی این امکان را دارند که پیغام هدف‌ گیری شده و حتی پیام‌ های شخصی‌ سازی شده برای افراد مختلف بفرستند. به عنوان مثال اگر خانمی از یک برند کفش در گذشته خرید کرده باشد، بازاریاب با توجه به اینکه از علاقه آن خانم به آن برند کفش مطلع است، می‌تواند یک ایمیل حاوی بن خرید برای او بفرستد. این در حالی است که بیشتر کانال‌ های بازاریابی، به صورت مکرر محتوای تبلیغاتی خود را به جامعه‌ ای ارائه می‌کنند که درصد بالایی از آنها، هیچ علاقه‌ای به محصول پیشنهادی ندارند.
 • بستر آزمایش محتوا: از Email Marketing می‌توان به عنوان یک روش مقرون‌ به‌ صرفه برای تست محتوا های مختلف استفاده کرد و از داده‌ی تست شده از طریق ایمیل مارکتینگ در کانال‌ های دیگر بازاریابی بهره برد.
 • ضرورت: این که برای ثبت نام و وارد شدن به هر شبکه اجتماعی به یک آدرس ایمیل نیاز است این حقیقت را در ذهن شما نمایان نمی‌سازد که حتی در همین لحظه هم به ازای هر فرد حداقل یک آدرس ایمیل وجود دارد؟ مردم حتی در شلوغ‌ ترین روزها که وقت سر زدن به شبکه‌ های اجتماعی خود را هم ندارند ایمیل خود را چک می‌کنند، پس می‌توان گفت ایمیل مارکتینگ از بازاریابی شبکه‌ های اجتماعی هم می‌تواند مؤثر تر باشد، البته به شرط استفاده صحیح!
 • ارتباط موضوعی: قابلیت Opt-In کردن ایمیل (کاربران با مشترک شدن یا Subscribe در یک سرویس، انتخاب می‌کنند که روی موضوعات مورد علاقه خود ایمیل دریافت کنند) به بازاریابان ایمیلی این امکان را داده است که پیغام مرتبط و شخصی‌ سازی شده به کاربران علاقمند به یک موضوع بفرستند.

معایب ایمیل مارکتینگ:

تنها نقطه ضعفی که برای بازاریابی ایمیلی می‌توان برشمرد، نرخ اسپم ایمیل‌ ها توسط کاربران است که به صورت منفی روی نرخ تحویل (Delivery) اثر می‌گذارد. البته این ضعف، تا حدی با قابلیت Opt-in کردن کاربران به منظور دریافت ایمیل روی موضوعاتی که به آنها علاقه دارند، کمرنگ شده است، اما هنوز تا نقطه ایده‌ آلی که تنها محتوای مرتبط و مورد علاقه هر گیرنده به Inbox او ارسال شود، خیلی فاصله داریم.

حتما بخوانید‌ : چگونه با مشتری صحبت کنیم؟ (آموزش برخورد با مشتری)

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ چیست؟

ده گام برای طراحی ایمیل:

خب تا این جای کار، تعریف و اهمیت ایمیل مارکتینگ و مزایا و معایب  آن را خواندیم.اما چگونه یک ایمیل مناسب بسازیم؟

این 10 نکته کوتاه را رعایت کنید تا یک ایمیل موفق بسازید:

 1. عنوان: خیلی مختصر، مفید، مرتبط و بدون استفاده از کلماتی مانند سلام، روز به خیر و..!! ، یک عنوان برای ایمیل تان بنویسید.
 2. لوگو: لوگوی برندتان را در بالای ایمیل قرار دهید.
 3. شماره تماس: درگوشه سمت راست بالای ایمیل، شماره تماس خود را قرار دهید.
 4. زیر عنوان مناسب: برای این که مشتری از موضوع ایمیل اطلاع بیشتری پیدا کند (در انتخاب زیر عنوان خیلی دقت به خرج دهید)
 5. شروع صحبت: همان ابتدا به مخاطب بگویید که چرا این ایمیل را برایش ارسال کرده اید.
 6. متن و تصویر: استفاده از متن و تصویر نباید بیش از حد باشد؛ تعادل میان عکس و متن را رعایت کنید.
 7. اطلاعات تکمیلی مورد نیاز: هر آن چه که مشتری باید بداند را بگویید (مثلا جزییات قرعه کشی تان یا جزییات صورت حساب مشتری)
 8. مناسب تلفن همراه: دقت کنید که ممکن است که مخاطبتان با تلفن همراهش ایمیل شما را بخواند.
  سعی کنید ایمیلی “واکنش گرا” یا “Responsive” طراحی کنید.
 9. دکمه لغو عضویت یا unsubscribe: یک دکمه لغو عضویت در انتهای ایمیل برای مخاطبتان تدارک ببینید تا اگر تمایلی به دریافت ایمیل ندارند، به راحتی بتوانند عضویت خود را لغو کنند.
 10. سرور: ایمیلتان را طوری طراحی کنید که همه سرورهای ارائه دهنده سرویس ایمیل مثل Outlook، Gmail، Yahoo و… بتوانند آن را بخوانند (می دانید که در ایران هنوز هم خیلی ها از Yahoo استفاده می کنند.).

یکی از بهترین منابعی که در آن می توانید تعداد زیادی قالب رایگان برای ایمیل هایتان بیابید، وب سایت Mailify می باشد.
برای این کار وارد بخش Free Email Templates از این وب سایت شوید.

چه کسب و کارهایی از ایمیل مارکتینگ استفاده می‌کنند؟

اغلب سازمان‌ هایی که حضور آنلاینِ پر رنگی دارند، به دلیل این که برای مشتریانشان طی کردن مسیر از ایمیل به صفحه محصول تنها با یک کلیک میسر می‌شود، ترجیح می‌دهند از ایمیل مارکتینگ استفاده کنند. رقابت میان سایت‌های E-Commerce (تجارت الکترونیک) شدید است و بازاریابی ایمیلی برای آنها روشی ثابت شده به منظور درگیر کردن مشتری و ایجاد تمایز با دیگر شرکت‌ هاست. البته ایمیل مارکتینگ تنها به منظور فروش آنلاین محصول کاربرد ندارد، سازمان‌های غیرانتفاعی و کمپین‌ های سیاسی نیز از ایمیل مارکتینگ برای ارتباط داشتن با حامیان و اهدا کنندگان بهره می‌گیرند.

هزینه‌ی پایین و سهولت اجرا، بازاریابی ایمیلی را به ابزاری تبدیل کرده که تقریباً در دسترس تمام کسب و کارها قرار دارد. یک سالن زیبایی کوچک هم می‌تواند لیست ایمیلی تهیه کرده و برای خدمات ناخن یا کوتاهی مو کوپن تخفیف ارسال کند. اندازه و پیچیدگی کمپین ایمیل مارکتینگِ این سالن ممکن است در حد کسب و کار های بزرگ نباشد، اما اگر صاحب سالن بداند ایمیل مارکتینگ چیست و کمپین را به درستی هدف‌گیری و اجرا کند، چه بسا نتیجه‌ اش برای او رضایت‌ بخش‌تر از کمپین‌ های Email Marketing کسب و کار های بزرگی باشد که اجراکننده آنها نمی‌دانند ایمیل مارکتینگ چیست!

سخن نهایی:

در این مقاله برای شما ایمیل مارکتینگ را به صورت تجربی و علمی تعریف کردیم و سپس به سراغ تاریخچه آن رفتیم. با هم دیدیم که ایمیل مارکتینگ چگونه آغاز شد، در چه دوره‌ای اوج گرفت و همه‌ گیر شد، چه موانعی بر سر راهش قرار گرفت و چگونه با کمک تکنولوژی آنها را یکی یکی برطرف کرد. پس از آن به مزیت‌ های Email Marketing اشاره کردم و یک نقطه ضعف نیز برای آن برشمردم و طریقه ساختن یک ایمیل موفق را توضیح دادم و در آخر  گفتم که در هر کسب و کاری می‌توان از ایمیل مارکتینگ به عنوان یک روش بازاریابی بهره برد و این نحوه ی استفاده از ایمیل مارکتینگ است که به موفقیت کسب و کار منجر شده یا باعث سوئیچ کردن آن کسب و کار به روش‌های دیگر بازاریابی می‌شود.

وارد شدن به Inbox افراد مانند این است که سر زده یا با دعوت به خانه کسی رفته باشید. وقتی به خانه کسی می‌روید، لباس‌های زیبا و مناسب می‌پوشید و بهترین رفتار خود را نشان می‌دهید. در ایمیل مارکتینگ هم باید با ظاهری شایسته و با بهترین رفتار و لحن خود حضور یابید و به یاد داشته باشید که شما در خانه آنها هستید.

در این سری مقالات کاملاً یاد خواهید گرفت که چگونه با ظاهر و لحن مناسب،و در Inbox چه کسانی ظاهر شوید. در فصل دوم این سری از مقالات به عنوان اولین گام در شروع یک کمپین بازاریابی ایمیلی موفق، به شما چگونگی تهیه یک لیست ایمیل خوب را توضیح خواهم داد. همچنین ابزارهای Email Marketing که در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرند را به شما معرفی خواهم کرد.

پس در فصل بعدی با ما همراه باشید، در ضمن از نظرات شما در مورد این مقاله در انتهای همین صفحه بسیار استقبال خواهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید